Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Příspěvekod hank » úte 08 bře, 2016 10:13 pm

Možná budu nosit dříví do lesa, ale kdyby to náhodou někdo ještě nevěděl, tak tady
http://gvd.cz/cz/
je kompletní sbírka následujících dokumentů - služebních pomůcek k platnému grafikonu vlakové dopravy (GVD) 2016:

- nákresné jízdní řády SŽDC
- sešitové jízdní řády ČD
- sešitové jízdní řády ČD Cargo
- plánky stanic SŽDC
- tabulky traťových poměrů tratí SŽDC
- oběhy hnacích vozidel ČD a turnusy jízdního personálu
- řazení vlaků osobní dopravy
- plány vlakotvorby nákladních vlaků (včetně vlaků soukromých dopravců!)
- a jiné...

Sice se to dalo sehnat v různém rozsahu většinou z jednoho polského (!) serveru už od roku 2004, ale letos poprvé to je v tomto rozsahu vyvěšeno zcela legálně a řekl bych, že modeláři i další zájemci o železnici konečně mají k dispozici ucelený soubor informací, ze kterých se dá poučit o realitě provozu podle platného GVD. (Chybí snad jen oběhy HDV nákladních vlaků ČD Cargo, ale v SJŘ plánované řady jsou a tak se dá konkréní představa udělat. Navíc už zhruba třetinu výkonů v nákladní dopravě dělají soukromníci, takže aby byl obrázek kompletní, je nutno tyto informace shánět jinde.) A když k tomu přidám možnost hledání řazení konkrétních vlaků ČD na serveru ŽelPage tady
http://www.zelpage.cz/razeni/
tak to zkrátka nemá chybu. Když si vzpomenu, jak jsme poloilegáně sháněli takové informace do r. 1989, tak už mi je jen smutno, že nejsem mladší, abych si toho ještě pořádně užil... :cry:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Příspěvekod Vaclav86cz » stř 09 bře, 2016 9:24 am

Nojo, jemonže v té době jsis sednul u trati a třeba takový provoz na dvoukolejce Brno - Kutná Hora a nebo Brno - Česká třebová byl zajímaví...
Teď? Brno - Žďár 242 + 4 bymáky nebo rychlík s 363. Náklad? Když máš štěstí a nejsou nikde žádné výluky a je jich dost tak jezdí. Jinak taky můžeš sedět celej den a ani ten blbej manipulák tama neprojede... A druhá trať? Tam je to o trošku zajímavější, protože kromě příměstské v podání 560 a 640 tak ještě rychlíky a EC vlaky... Ale náklad? Taky po skrovnu a spíše musíš mít štěstí a nebo informace od někoho zevnitř...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Příspěvekod Morris Zapp » stř 09 bře, 2016 2:15 pm

hank píše:to je v tomto rozsahu vyvěšeno zcela legálně
To těžko.

hank píše:Když si vzpomenu, jak jsme poloilegáně sháněli takové informace do r. 1989
Poloilegálně?? "Zajistěte, aby do pomůcek označených "Jen pro služební potřebu" nepovolané osoby nemohly nahlížet, nebo z nich činit výpisky! Totéž platí i pro pomůcky již neplatné, tyto odevzdejte ke skartaci!" = volnou formou cituji ustanovení Rozkazu o zavedení GVD JhZD z roku 1988...

hank píše:tak už mi je jen smutno, že nejsem mladší, abych si toho ještě pořádně užil... :cry:
Co si chcete na dnešní dráze pořádně užívat? Modelářsky zajímavé už to dávno není: osobáky a rychlíky jezdí jak tramvaje, furt to samé a v taktu, nákladní doprava na hlavních tazích hlavně v ucelenkách, zbytek zdechnul, systém vozových zásilek, který se zmocnil vozu a neuvěřitelně složitým způsobem ho po několika dnech a několika ranžírech vyplivl o pár set kilometrů dál, už to má taky za sebou, pošty, spěšniny, kursáky, atd. atp. Dnešní dobu nekritizuju, železnice se ubírá jediným možným směrem, ale modelářsky je (alespoň pro mne) naprosto nezajímavá. Včetně dnešních pomůcek GVD...
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Příspěvekod hank » stř 09 bře, 2016 2:58 pm

Morris Zapp: Ale no tak jo, no... :roll: Samozřejmě že provoz není tak pestrý jako za našeho mlada, samozřejmě si pamatuju, jak jsem sháněl SJŘ ze skartací nebo po známých od ajznbónu, což byla při změně GVD docela dobrá adrenalinová zábava :lol: , samozřejmě jsem si zakresloval kolejová schémata stanic tužkou na papír cestou na zadní plošině Balmu... Jestli jsem napsal, že dnešním mladým něco závidím, tak jsem měl na mysli dostupnost informací. Co bych byl dal v 70. letech za to, kdybych byl měl po ruce kdykoli k nahlédnutí sbírku kolejových schémat nebo zabezpečovacích zařízení všech stanic v síti...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Služební pomůcky SŽDC/ČD/ČD Cargo

Příspěvekod Vaclav86cz » stř 09 bře, 2016 4:02 pm

hank píše:Morris Zapp: Ale no tak jo, no... :roll: Samozřejmě že provoz není tak pestrý jako za našeho mlada, samozřejmě si pamatuju, jak jsem sháněl SJŘ ze skartací nebo po známých od ajznbónu, což byla při změně GVD docela dobrá adrenalinová zábava :lol: , samozřejmě jsem si zakresloval kolejová schémata stanic tužkou na papír cestou na zadní plošině Balmu... Jestli jsem napsal, že dnešním mladým něco závidím, tak jsem měl na mysli dostupnost informací. Co bych byl dal v 70. letech za to, kdybych byl měl po ruce kdykoli k nahlédnutí sbírku kolejových schémat nebo zabezpečovacích zařízení všech stanic v síti...


A takové tužkou poznamenané poznámky a plánky stanic dokáží letos prozradit daleko více než běhání po archívech...
Jojo v současné době je z pohledu dostupnosti informací úplně jiná doba. Bohužel plno zajímavých věcí už nejsou. Kolikrát jsem si říkal že bych se zajel podívat na Rybnickou trať... Pak předělali elektrifikaci a zrušili několik vleček a fabrik a už to asi ani nemá cenu se tam jet podívat... A těch míst, kde už ani ty zbytky nejsou vidět je přehršel... Bohužel co se dá dělat...
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron