Sunuté vlaky

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod marian_r » úte 21 kvě, 2024 7:09 pm

michal_d píše:Zlamalík má pravdu. Z hlediska člověka železnicí ovlivněného se mi líbí souprava sunutá brejlovcem a ano i jsem se rád vozil v béčku v prázdném kupé, ale takhle to nejde. Má-li železnice přežít i do budoucna, tak kromě vyslovené dálkovky jsou ucelené jednotky s možností rychlého obratu, volného průchodu, do kterých se neleze jak po žebříku jediná možnost... Možná pár skalních bláznů, mezi které se počítám, nostalgicky vzpomíná na cesty v prázdém kupé u otevřeného okna a na vítr ve vlasech, ale mít 40t vůz pro deset lidí, které by odvezl mikrobus není cesta. Brejlovce s ypsilonkama budu provozovat na kolejišti a vzpomínat na dobu, kdy mi bylo 20. S rodinou na výlet, ale radši pojedu Sharkem nebo Panterem...


To ste asi nevideli čo jazdí v Rakúsku. Ale je pravda, že majú socializmus.
marian_r
 
Příspěvky: 199
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod tomkanka » stř 22 kvě, 2024 7:08 am

Pánové, ohledně vývoje vozidlového parku a vůbec směřování moderní železnice máte samozřejmě pravdu.
Ale nacházíme se na modelářském fóru, kde se mnozí věnují starším epochám (kdy lidstvu nedělalo problém nastupovat do vozů po schůdkách, apd.), a sunuté vlaky k železnici vždy patřily, patří a patřit budou. A o tom tohle vlákno je - resp. původně bylo.
tomkanka
 
Příspěvky: 184
Registrován: ned 17 lis, 2013 9:48 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Zlámalík » stř 22 kvě, 2024 9:15 am

jipol57 píše:Promiň, nechtěl jsem se Tě nějak dotknout. Jen mně to v tu chvíli tak nějak napadlo, že když je někdo starší, tak by měl obhajovat zaběhnuté postupy. Když něco fungovalo X let, proč by to nemělo tak být i nadále. Změny náleží mládí.
Na cestování vlakem jsem se dříve vyloženě těšil. S dnešním komfortem je to pro mě už nuda.

Netřeba se omlouvat, v poho, já jen prostě nejsem konzerva a vidím, jak svět funguje jinde - a jaký skanzen jsme si tady dokázali zachovat, či skoro znovu vybudovat. Jo, i jinde se najdou špeky, ale to není generální omluva a důvod. Takže sunout Honeckery v roce 2024 mi přijde jak z filmu pro pamětníky. Doprava je služba a musí fungovat na úrovni doby. Budeš taky sedět na žebřiňáku a čekat, až tě Franta vytlačí ze stodoly, aby mohl zapřáhnout koně? Prd, vezmeš si auto :D

V modelu ať si každý hraje, jak uzná za vhodné a co se mu líbí, do toho proboha nechci nijak zasahovat. Já jen reagoval na to, že se někomu zdá na začátku popsaný postup ještě dnes přijatelný. Mně tedy ne.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Adam96 » čtv 23 kvě, 2024 2:30 pm

Zlámalík píše:Takže sunout Honeckery v roce 2024 mi přijde jak z filmu pro pamětníky. Doprava je služba a musí fungovat na úrovni doby. Budeš taky sedět na žebřiňáku a čekat, až tě Franta vytlačí ze stodoly, aby mohl zapřáhnout koně? Prd, vezmeš si auto :D

V modelu ať si každý hraje, jak uzná za vhodné a co se mu líbí, do toho proboha nechci nijak zasahovat. Já jen reagoval na to, že se někomu zdá na začátku popsaný postup ještě dnes přijatelný. Mně tedy ne.


Sorry, ale přijde mi, že tady motáš dohromady dvě zcela rozdílná témata - provozní záležitosti vs antipatie vůči určitému vozovému parku.
Původní téma bylo o sunutí při jízdě vlaku, já tvrdím, že je to na 1-3km přes úvrať zcela v pohodě, pokud si to místopis žádá nezávisle na tom, zda se sune Bdmtee nebo Bmz. Ono "Maj tam nasadit řidičák/jednotku" se strašně lehce řekne, ale současných řidících vozů neni zrovna dostatek a sehnat nový taky není taková brnkačka jak sehnat vectrona...
Navíc v oné kritizované situaci v Kunovicích by to prd ušetřilo. Co bude rychlejší? Sunout 2 km třicítkou a ve stanici při minutovém pobytu přepnout směr, nebo při jízdě jednotkou jedno stanoviště uvést do klidu, pak jít 200m na druhý konec a tam oživit druhé stanoviště? :wink: To je procedura na 5-7minut pobyt v žst.

A co se toho skanzenu týče, tak kdo po vláře pravidelně jezdí, tak ví, že už cca 10 let tu ani zdaleka nevládnou klasické soupravy, ale motoráky s řídícím vozem. To málo co zůstalo v klasice je jen kvůli tomu, aby se protočili brejlovci na Luhačovice skrz provozní ošetření a naftu. 8)
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 500
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Zlámalík » čtv 23 kvě, 2024 7:37 pm

Motám to dohromady, protože mi oboje přijde zcela blbě. Ale už jsem pochopil, že na drážním fóru s výhradami k §1 "Vždycky se to tak dělalo" neuspěju, takže mlčím :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod tomkanka » čtv 23 kvě, 2024 8:02 pm

Zlámalík píše:... "Vždycky se to tak dělalo" ...

Správně! Lokomotiva má být vždy vepředu! :D
tomkanka
 
Příspěvky: 184
Registrován: ned 17 lis, 2013 9:48 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Zlámalík » čtv 23 kvě, 2024 8:49 pm

tomkanka píše:
Zlámalík píše:... "Vždycky se to tak dělalo" ...

Správně! Lokomotiva má být vždy vepředu! :D

Stačí strojvedoucí, já jsem skromnej :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Adam96 » pát 24 kvě, 2024 6:53 am

Dívat se nap to typicky českou optikou "všechno špatně" zas taky není dobrý. V mém případě to určitě nebyl šotoušský pohled, ani snaha adorovat vozy Bdmtee (ačkoliv s tématem sunutí nijak nesouvisí), ale pokus vysvětlit provozní nebo ekonomické důvody. :wink:
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 500
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Ivan » úte 28 kvě, 2024 11:33 am

Jirkátor píše:K těm Honeckrům jsem kdysi slyšel informaci, že byly konstruovány s tím, že je lze snadno předělat na nemocniční vlak pro přepravu raněných na nosítkách. Proto ty široké vstupní prostory, kde se lze snadno vytočit s nosítky, široké uličky (na úkor úzkých sedadel), rolety kvůli zatemnění, běžné dveře mezi vozy.
Mám to ale jen jako neověřenou informaci.


To není neověřená informace, to je fakt. Jsou to vozy umožňující přestavbu na sanitni vozy.

https://uploads-ssl.webflow.com/5820c52 ... 281%29.pdf
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod jipol57 » úte 28 kvě, 2024 7:10 pm

Je to tak. Jen to nesouvisí s širokými chodbičkami a úzkými sedadly, jak poznamenává Jirkátor. V sanitním vlaku by měly být sedadla vymontovaná a nahrazena lehátky. Na snímku v příspěvku Ivana je obrázek.
Ale všechny vozy nebyly předurčené na sanitní přestavbu.
A byly tam taky přidané kanálky, asi na odtok krve.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Sunuté vlaky

Příspěvekod Zlámalík » stř 29 kvě, 2024 8:12 am

jipol57 píše:A byly tam taky přidané kanálky, asi na odtok krve.

Honecker Dracula edition? :lol: :lol: :lol:
Spíš bych je uvažoval pro potřeby snadného čištění vozu tlakovou tryskou (wapkou), nezapomeňte ani na protichemickou očistu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Předchozí

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků