Výhybková návěstidla, drátovody

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod rawen » stř 29 bře, 2023 1:01 pm

Ahoj.
Nakoupil jsem, složil a nabarvil drátovody z produkce JM Detail. Prosím ještě o několik rad:
1. Pokud položím samotný přestavník (="dvojpatrovou" bednu se šikmou střechou) kolmo těsně k pražcům, zasahuje do průjezdného profilu - šikmina příliš brzo vystoupá nad TK. Dělám chybu já anebo se seknul výrobce?
2. Řeším polohu výše zmíněné "bedny" mezi kolejemi v místech, kde nelze vést drátovod vně lyry. Na mnoha fotkách je dokumentována kolmá poloha napínáku (podlouhlá šachta) na přestavník - viz např. zde: https://cipisekmp.rajce.idnes.cz/Dratov ... /438780410 . Ale tady: https://cipisekmp.rajce.idnes.cz/Dratov ... /438781120 a https://cipisekmp.rajce.idnes.cz/Dratov ... /438780328 a https://cipisekmp.rajce.idnes.cz/Dratov ... /438780528 (opačné pohledy) napínák vůbec nevidím.

Zřejmě se nějakým drobným kompromisům nevyhnu. Ale prosím o pomoc, abych neubastlil naprostý nesmysl.

Předem díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod cipisekmp » čtv 30 bře, 2023 3:40 pm

Ahoj, nejsem tedy zeleznicar ale podle me se jedna o misto https://mapy.cz/zakladni?x=17.2662004&y=48.9682218&z=20&base=ophoto a tam je u jedne vyhybky z jedne strany prestavnik a z druhe zavornik. Podle me je zavornik to bez napinaci bedny a z druhe strany bedna je k prestavniku, ktery uz napinany je.....
Snad se nepletu. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1581
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod rawen » pát 31 bře, 2023 5:02 am

Díky a díky za to fotoalbum :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Mcx » pát 31 bře, 2023 2:00 pm

Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod rawen » sob 01 dub, 2023 6:13 am


Koukám, že ve skutečnosti ta šikmá krabice ční nad TK. Takže potud to má výrobce dobře. Akorát modelový průjezdný profil je jiný, a tak třeba pro Tilligáckého Hektora jde o past a jisté uvíznutí.

Díky za pomoc, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod cipisekmp » sob 01 dub, 2023 7:00 am

Ahoj, ja bych to udelal tak, aby projeli masiny. Podle me si vyrobci s prujezdnym profilem moc nehraji...
Je sice hezke ze to budes mit udelane podle normy ale masinky ti tama neprojedou.
Cipisekmp.
PS: Na tom nasem webu je i clanek http://kzmslovacko.cz/index.php/jak-na/145-jak-na-dratovody-ve-stanici jak jsem delal dratovody ja. Podle me, me ta bedna taky precuhuje prez temeno kolejnice a ze by stim byl problem. Spis uz jsem neco pri cisteni urazil a pod. Mozna kdyz neco "couhalo" tak diky tomu ze je to styrodur, tak jsem to mohl zmacknout at to nezavazi. Fakt uz nevim. Rozhodne bych se prispusobil masinkam a na normu bych se vyprdl.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1581
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Sandy » sob 01 dub, 2023 8:01 am

Jo, "utop" to nejméně na úroveň temene kolejnice.
A pokud budeš chtít i výhybková návěstidla, tak je instaluj současně s bednami. Budeš s tím muset trošku "šoupat". Já to udělal dodatečně a byl to dost velký opruz a ve skutečnosti by to asi nefungovalo.
Závaží u skutečných návěstidel bývá (asi) vlevo nebo vpravo od stojanu. Já sehnal jen pravostranná (a asi se vyrábí jen tato).
Ale z metru to není poznat.
P3294140.JPG

P3294142.JPG
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Zlámalík » sob 01 dub, 2023 9:08 am

A doporučuji vzít nejdelší a nejnižší vůz, tedy oblíbenou měrku Bmto, a s ním vše před přilepením projet. A případně poposunovat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1769
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Sandy » sob 01 dub, 2023 12:08 pm

Zlámalík píše:A doporučuji vzít nejdelší a nejnižší vůz, tedy oblíbenou měrku Bmto, a s ním vše před přilepením projet. A případně poposunovat.

Jo,jo.... :roll:
P3294144.JPG

"Odsun osy.."
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod jipol57 » sob 01 dub, 2023 12:48 pm

Zlámalík píše:A doporučuji vzít nejdelší a nejnižší vůz, tedy oblíbenou měrku Bmto, a s ním vše před přilepením projet. A případně poposunovat.

Při osazování návěstidel (v H0), jsem se taky řídil patrákem, ale v šířce v oblouku ho předčil Albatros. Musel jsem posouvat ještě víc dodatečně.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod rawen » sob 01 dub, 2023 6:44 pm

Díky všem za příspěvky. Ve čtvrtek jezdíme, potom se na to vrhnu.
Mám jasný plán - zkušební souprava Hektor od Tilliga, za ním Y, Da a Be-Bi od LPH se schůdky proklatě nízko a do strany :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Zlámalík » sob 01 dub, 2023 9:09 pm

Ještě je dobrý Desiro Tillig, to má zinkové ploché široké dno a na dost silné masce podvozku snímače PZB.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1769
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod kapmor » pon 03 dub, 2023 10:41 am

rawen píše:Díky všem za příspěvky. Ve čtvrtek jezdíme, potom se na to vrhnu.
Mám jasný plán - zkušební souprava Hektor od Tilliga, za ním Y, Da a Be-Bi od LPH se schůdky proklatě nízko a do strany :D

Radek



ti do klubu donesu příští pondělí výše zmíněná patra ať to můžeš zkoušet :P a můžeš je zařadit do té testovací soupravy :)
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Jirkátor » pon 10 dub, 2023 9:11 am

Jen malá technická poznámka k těm výměnovým závažím: jelikož jsou ty výhybky ústředně stavěny, tak by ta závaží neměla být až dole, ale skloněna o cca 45°. Takhle dole (cca 180°) jsou u ručně stavěných výhybek.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1025
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Výhybková návěstidla, drátovody

Příspěvekod Sandy » pon 10 dub, 2023 11:15 am

Jirkátor píše:Jen malá technická poznámka k těm výměnovým závažím: jelikož jsou ty výhybky ústředně stavěny, tak by ta závaží neměla být až dole, ale skloněna o cca 45°. Takhle dole (cca 180°) jsou u ručně stavěných výhybek.

Jo, to je moc hezký, ale nejsem si jist, jestli to ta maketa dokáže. Nic jiného jsem nesehnal a je to tak subtilní, že to raději zkoušet nebudu.
Navíc, slovy jednoho respektovaného kolegy: "...tohle neřeším...".
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník