Výtopna Libochovice

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Výtopna Libochovice

Příspěvekod Střelec » pát 24 bře, 2023 5:21 pm

Mám výtopnu Libochovice od WEPE, což je celkem slušný polotovar. Potřeboval bych ale vědět, jak měla rozmístěné komíny a případné dýmníky. Stavebnice má komíny všeho všudy dva -jeden na přístavbě a jeden v prostoru, kde byly patrně dílna (v zadní části vlastní výtopny) a pak ventilační nástavbu na vlastní výtopně. Dost by mě zajímal reálný stav - sehnal jsem pěkné 3d tištěné komíny a dýmníky od Berky a rád bych vylepšil vnější vzhled stavby dříve, než ji někam zamontuji.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Výtopna Libochovice

Příspěvekod hank » pát 24 bře, 2023 5:37 pm

Třeba ti pomůže tohle:
http://libochovice.blogspot.com/2015/06 ... ovice.html

Edit: Mám tu pár fotek z r. 2010, to už byly krovy a dřevěné obednění patra vodárny stržené, ale vodojem byl ještě na místě a rozmístění komínů tam je pěkně vidět. Kam to chceš poslat?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výtopna Libochovice

Příspěvekod Střelec » sob 25 bře, 2023 6:07 am

Díky!
Koukám na tu fotku trosek - dva komíny měla v rozích vodárenská věž, minimálně jeden je na křídle s ubytovnou a nad propadlým hřebenem střechy ubytovny ještě něco čouhá. Pokud máš fotku z druhé strany, tak bych ji uvítal.
Vzhledem k absenci většiny vnitřních struktur u stavebnice WEPE budu zřejmě dodatečně doplňovat do stavby alespoň patro s nádrží (to je "průhledné" i bez případného osvětlení) a asi strop a nějakou přepážku do obytné části, aby to po instalaci osvětlení celé nefungovalo jako lampión.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Výtopna Libochovice

Příspěvekod hank » sob 25 bře, 2023 6:25 am

Kdybyste někdo potřebovali fotky té ruiny remízy v Libochovicích ve stavu z r. 2010, tak jsou v Úschovně na adrese
https://www.uschovna.cz/zasilka/IKPTZ9VZYK7SG7E5-UA7/

Kdyby to vyšumělo (= po 30 staženích), dejte vědět, uložím to tam znovu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výtopna Libochovice

Příspěvekod Střelec » sob 25 bře, 2023 1:46 pm

Hanku, ještě jednou díky za fotky.
Takže komíny: jeden dlouhý na přístavku obytné sekce, jeden dvojitý na obytné sekci směrem od přístavby, jeden klasický na vnitřním rohovém sloupu vodárenské věže, jeden továrního typu (od parního stroje čerpadla?) ve vnějším rohu věže u obytné sekce a k tomu dva dýmníky na samotné výtopně. Výrobce přidává všeho všudy dva normální komíny, což znamená, že mám o zábavu postaráno. Jen ten komín od čerpadla asi neudělám válcový továrního typu. ale použiju klasický hranatý s rourou se stříškou od Berky...
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Výtopna Libochovice

Příspěvekod hank » sob 25 bře, 2023 2:11 pm

Střelec: Rádo se stalo. :wink:

Ten velký komín určitě patřil ke kotli parního stroje čerpadla, ale existovala spousta vodáren, které parní stroje měly taky a zvenku se jejich komíny vůbec nelišily od "normálních" komínů. (Takhle "na první dobrou" mě napadá jako příklad Kardašova Řečice a téměř beletristický popis jejího provozu z pera dnes už bohužel zesnulého českobudějovického strojvedoucího Vladimíra Klimeše.) Ten libochovický komín mi připomíná komíny čerpacích stanic, které byly stavebně oddělené od vodáren a často od nich i několik km vzdálené. Těžko v tom najít nějaké obecné pravidlo; řekl bych, že to záleželo na velikosti a výkonu parního kotle v závislosti na množství vody a vzdálenosti, kam ji bylo nutno dodávat. V Libochovicích byly navíc jako pozůstek styku dvou železničních společností remízy s vodárnami dvě a těžko říct, jak to měly uspořádané, případně co se změnilo po jejich zestátnění; třeba ta čerpačka po zestátnění zásobovala obě vodárny a výkonnější čerpadlo s odpovídajícím kotlem a "továrním" komínem bylo pořízeno dodatečně...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků