Rozebráná Piko 372

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Vik » ned 31 led, 2016 8:29 pm

Zdravím kolegové

Chtěl bych si vyzkoušet patinu na loko a padla volba na starou 372 od Pika neb původní plastový rámeček mi poškrábal boky na čelech.
Nejraději bych stříknul celý žlutý pruh (zatím je to amatérská ČD předělávka) a dodal leptané tabulky. Ale téměř všechna okna, izolátory... jsou zevnitř zalepena.
Je to vteřiňák, nebo leptající lepidlo?
Nějaký nápad jak rozebrat, abych nic nepoškodil?

Předem děkuji
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Zx1974 » pon 01 úno, 2016 9:07 am

Je to lepený rozpouštědlovým (leptajícím) lepidlem. Okna lze za použití mírného násilí vymáčknoukt bez poškození. Zbytek moc ne.
A i kdyby to bylo vteřiňákem tak si moc nepomůžeš. Plast kastle špatně snáší debonder.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 02 úno, 2016 8:49 am

Jak který debondér leptá plast... Dost záleží jaký vrh té 372 máš. Měl jsem v dílně mašiny kterým šly skla vymáčknout v pohodě, jiný zas byly tak zalepený, že pokus o vymáčknutí je koledování si o průšvih. Nejlepší řešení je vymaskovat okna pomocí Kabuki/tamiya pásky - nalepíš pásku přes okna a špičkou kulatýho párátka zatlačíš pásku kolem rámu okna /"obryješ"/ okno párátkem, až máš obrys takto naznačený, obřízneš okno špičkou skalpelu. Operace sice pracnější, ale funkční, na rozdíl od použití Maskolu... Sundání izolátorů nebo houkaček se neboj, tenkým špičatým šroubovákem, rydlem, jehlou apod zevnitř střechy zkus izolátory vytlačit, když to nepujde, neboj se je "ulomit" - pro zpětný nasazení stačí jen navrtat dírky do zbytků čepů a do nich zalepit kousek drátku. Drží to pak jak Helvétská víra. Horší jsou madla - ty musíš odřezat opatrně skalpelem, neboť jsou hnusně tlustý - lepší je udělat si je ze struny. Když si polámeš mřížky na čumáku použij klidně obdobné díly ČS train (seženeš u Banků, stejně jako případnou náhradu za izolátory). Při patině spodku si dej velkýho bacha na případné poškození vzdušníků na čumácích - drží to na pacičkách který jsou nacvaknutý v kovovým rámu, když to ulomíš máš problém...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Zx1974 » úte 02 úno, 2016 9:37 am

Například Douskův debondrer leptá kastli spolehlivě, poněvadž na kastli není použtý polystyren, ale dle mého odhadu ABS, který není tak křehký.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 02 úno, 2016 10:50 am

Zx1974 píše:Například Douskův debondrer leptá kastli spolehlivě, poněvadž na kastli není použtý polystyren, ale dle mého odhadu ABS, který není tak křehký.


Zda je to ABS, tot otázka, na piko Bastardy v DB nátěrech mi fungoval dobře, naběhl jsem si u us mašin od Model Poweru, tam mi kastli sežralo krom debondéru i osvědčený gunze ředidlo. Rozhodně nedebondéruju nikdy čirý díly - riziko je přiliš velký, kde to jde, použiju na skla raději metodu zabroušení a rozleštění, případně tmelím surfacerem a ten v pohodě hned po chvíli stáhnu uchoštourem, takže odmývání netřeba. Pokud jde o ABS - kdysi jsem pro jednoho maníka dělal 1/1 historický makety zbraní od LS, co byly dělaný z ABS plastu, a tam se to nedalo jinak dělat než to lepit a tmelit vteřinákem, a jediný Douskův debondér fungoval jak měl...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Rozebráná Piko 372

Příspěvekod Vik » čtv 04 úno, 2016 9:50 am

Dík za rady.
Řekl bych, že mám první vrh. Je to původně 372 005-9 ČSD, kterou jsem jako amatér předělal na ČSD pomocí samolepek a odstraněním tabulek a částečném stříknutí pruhu.
Patina tu bude lehká a plánuji si k ní udělat dřevěnou krabičku. Původní obal je na nic, časem se prostě rozpadl.
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků