Lesky štěrk

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Lesky štěrk

Příspěvekod matkohtu » sob 21 bře, 2015 10:40 am

Zdravim všechny modelaře při stavbě dioramata sem narazil na zvlaštní věc
Podloží sem přilepil Duvilaxem a také kolej zajimalo by mě jestli jste si všimly že ten duvilax
Je průhledný ale pořat se jakoby i po uschnutí leskne ředeno vodou 1:1
Před štěrkovaním to samozřejme navadí ale i po zaštěrkování . štěrk Polak Melafyr katalogove číslo:5222 velikost TT Postup stejny zasypaní lžičkou
Jemnim štětcem rozhrnout do vyšky pražců . Poprašit rozprašovačem vlažnou vodou spřidáním třech kapek jaru .Nasledně zakapano ředěnym herkulesem 1:1 s vodou po uschnutí cca 24 hodin a štěrk zustal pořad stejny leskly . Jak nelepe dal pokračovat a zakryt nebo jak nejlepe
Napatinovat ten štěrk i z pražcema . Použil sem kolejivo Tillig dřevo a kolejive pruty které použiju i na stavbu maleho kolejiště Fotky nějake dodam později .
Porovnaval sem ceny Herkulesu a Balfixu od Poláka cena přibližně stejná
Použilijste ten balfix někdy ? Asi ho obědnam a uvidíme co udělá jestly z matní pouschnutí. :roll:
matkohtu
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 26 led, 2014 9:18 am
Bydliště: Ostrava- Poruba

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod A2C » sob 21 bře, 2015 12:57 pm

Popravde ja som to postriekal pred zalepením nariedeným duvilaxom, slivovicou nariedenou (áno som barbar a abstinent, izba týždeň smrdela ako putika) a neleskne sa to
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod cipisekmp » sob 21 bře, 2015 5:44 pm

Ahoj, ja mohu rici moji skusenost s duvilaxem. Pouzil jsem jej taky na zasterovani koleji a jak je psano vyse, tak se sterk leskl. Vcelku me to vadilo ale, problem se vyresil casem sam. Proste se to zaprasilo a zmatnilo samo. I kdyz ted nadrazi vyfoukam kompresorem (verim ze ten eventuelni prach odfoukne), tak uz se sterk neleskne. Zrejme casem zmatnel.
Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod mizl » ned 22 bře, 2015 11:49 am

Já používám Pettex Wood naředěný s vodou 1:1 a tento problém jsem nikdy nezaregistroval.

Obrázek

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod Tomáš » sob 18 dub, 2015 2:35 pm

Nesouvisí to sice se štěrkem,ale .....

Jak na hlínu..zeminu..? Obecně
Na určité místo nasypu cca 1cm zeminy. Hlína má písčitý charakter. Barva světle hnědá,spíš do žlutá. Celý prostor smočím rozprašovačem z jarem, aby se to nevyplavovalo. Pak to klacicky zakapu disperzí, nebo lakem. Bohužel,a to je to oč tu běží, hlína zcela ztmavne. Ve výsledku to vypadá jako po dešti...
Tedy co s tím? Jak zeminu fixovat,ale tak aby neztratila svůj "suchý" vzhled?
Zkoušel jsem i posypávat lepidlo,ale není to úplně ono. Navíc vrstva není nikdy celistvá.
Tak jak na to?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod rawen » sob 18 dub, 2015 3:28 pm

Husty Duvilax posypu jemne hlinu a zlehka primacknu.
Po zaschnuti otrepu a lehce odrolim. Zustane sucha hlina - pouzivam svetle hnedou dosti jilovitou urodnou zeminu.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod MirekTT » sob 18 dub, 2015 3:38 pm

Mě se obecně štěrk leskl při málo zředěném lepidle. Neleskne se po matném sportakrylu (ikdyž není matný, ale spíše sametový) a pak jsem zkusil balfix a taky v pohodě. Akorát jsem s ním zálivku po zaschnutí opakoval, štěrk se oddroloval.


Ovšem tohle je darda:
Tomáš píše:Nesouvisí to sice se štěrkem,ale .....Na určité místo nasypu cca 1cm zeminy.
Fakt jeden cenťák hlíny?
Zkus tohle: Plochu natřeš hustším duvilaxem, nebo jakoukoliv bílou disperzí. Ale vrstva lepidla aby byla do milimetru, ne jen vlhký povrch. Na tohle nasypeš suchou hlínu. Přesněji pocukruješ pomocí čajového sítka rovnoměrnou, opakuji rovnoměrnou vrstvou hlíny tak, aby se lepidlo zakrylo. Ne však víc. Chvíli počkáš a pak přeprášíš čistou vodou z rozprašovače s jemným rozptylem. Ale zase je tak, aby povrch navlhl. Nesmí být promáčený. Pokud je hlína moc světlá a lepidlo moc tmavící, můžeš to po skrápění vodou ještě znovu přecukrovat hlínou. Po zaschnutí vše vysaješ za současného ometání měkkým štětcem. Postup lze opakovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod Tomáš » ned 19 dub, 2015 6:50 am

No tak dobře,cenťák hlíny to samozřejmě není,to jsem přehnal,ale záměrně jsem poukazoval na silnější vrstvu. Pár milimetrů není problém,to mám vyzkoušený přesně jak popisuješ,ale silnější vrstva,třeba na poli v lese ve svahu atp. se mi nedaří. No zkusím tu vrstvu lepidla udělat silnější. Napadlo mě to taky udělat tak,že spodní vrstvu nejdřív zakapu a pak jí ještě pocukruji,ovšem hlína vždycky nabere tu vlhkost,ztmavne a už tak na potvoru zůstane...nevyschne.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod MirekTT » ned 19 dub, 2015 7:32 am

Tomáš píše:.....silnější vrstva,třeba na poli v lese ve svahu atp. se mi nedaří. ......

Tomáši proč pořád silnější vrstva? Nerozumím. Hlínou se nedá moc tvarovat terén. Hlína je v kategorii povrchových úprav, nikoli tvarování a tmelení.

Holou (zdůrazňuji holou) světlou hlínu já získám tak, že na zaschlou zalepenou hlínu nasypu další suchou a prstem ji zatřu do povrchu a následně ometu štětcem. Vysáváním by se ale efekt zase ztratil. Proto je dobré povrch fixovat matným lakem. Ale ne vodním, ale rozpouštědlovým, jinak by to zase ztmavlo. Místo suché hlíny lze použít i patinátory. Prostě jenom hlínou se ryze hliněný povrch povede málokdy, s tím je třeba se smířit.

A teď to hlavní. Celé je to úplně k ničemu, protože hlínu budeš stejně travnit a nanášet na ní zase bílé lepidlo, do kterého budeš sypat trávu. Čili veškerou snahu o neztmavení hlíny tím pošleš k šípku. Holá hlína je jen na cesty a pochůzné plochy, ta se ale dělá jinak, stejně jako ornice.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod mnitka » ned 19 dub, 2015 8:29 pm

Přesně jak píše Mirek, hlína patří až na finálně dotvarovaný terén. Já prach sypu na lepidlem potřené plochy a následně ještě pipetou zředěným lepidlem celou plochu proliju.
Dramatickou změnu barvy nepozoruju
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod mnitka » stř 22 dub, 2015 7:44 pm

Finálně dotvarovaný terén směsí lepidla a perlitu v místech kde s povrchem nejsem spokojen dotmelím akrylovým tmelem. Takový povrch stačí natřít lepidlem a zasypat hliněným prachem a prolít nebo zastříknout velmi zředěným lepidlem. V rohu kolej v měřítku TT.
Přílohy
tmelený terén.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod Mcx » pát 24 dub, 2015 5:02 am

MirekTT píše:Proto je dobré povrch fixovat matným lakem. Ale ne vodním, ale rozpouštědlovým, jinak by to zase ztmavlo.

To není pravda, Sportakryl je "vodovka" a barvu podkladu nemění, takže rozpouštědlový není nutný. Ověřeno 20-letou praxi.

mnitka píše:Já prach sypu na lepidlem potřené plochy a následně ještě pipetou zředěným lepidlem celou plochu proliju.
Dramatickou změnu barvy nepozoruju

Změny lze snadno zjistit pokud bude část povrchu udělána třeba Sportakrylem a druhá Duvilaxem, rozdíly jsou markantní.

Pokud chci aby mi prosvítala hlína přes trávu - po zaflokování do Duvilaxu vsypu podle potřeby do trávy jemnou hlínu, přetřením rukou ji smetu z floků a fixuji Sportakrylem, tak dosáhnu nezměněného barevného ladění hlíny.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod MirekTT » pát 24 dub, 2015 7:52 am

Pro upřesnění:
Mcx píše:......takže rozpouštědlový není nutný. Ověřeno 20-letou praxi.

Mluvíš zde o hlíně, nebo o štěrku?


Mcx píše:......po zaflokování do Duvilaxu vsypu podle potřeby do trávy jemnou hlínu, přetřením rukou ji smetu z floků ......

Opravdu čerstvě zaflokovanou trávu posypanou hlínou smeteš rukou? nepolehají ti vlákna?


PS: vlákno se zvrhlo v hlínu, nadpis je štěrk. Možná by stálo zato jej přejmenovat, nebo rozdělit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 24 dub, 2015 1:17 pm

rozhodně to téma nerozdělujte, souvisí to jedno jak druhé, možná upravte nadpis tématu.

Jinak ty lesklé fleky a ztmavnutí se mi dělá taky skoro při každém použití bílého lepidla, at už ředěného nebo ne /používám pattex. Sportakryl je si myslím fungující řešení, i když nakonec to stejně chce ještě poprášit trochu pigmenty. Používám levné od agamy (hliněný prach) a sem tam případně modulaci různými pigmenty od Miga - indrustry zem, kursk, vietnam apod. co mi tak nějak ladí k zamýšlenému terénu. Na své kolejiště jsem se ještě s terénem a štěrkováním nedostal, nicméně na dioramatech používám s úspěchem pigmentfixer od Miga, což je si myslím vlastně v uměleckém white spiritu hodně naředěný syntetický matný lak. Rozhodně to doporučuju na pigmenty/hlínu pro zašpinění budovy, auta, vlaku, lopaty etc. Na větší plochy pak hodně zředěný matný lak jak píšou kolegové.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Lesky štěrk

Příspěvekod Mcx » pát 24 dub, 2015 5:56 pm

MirekTT píše:Mluvíš zde o hlíně, nebo o štěrku?

No, vzhledem k tomu, že má reakce byla na příspěvek, který popisoval práci s hlínou - tak se jedná o hlínu, ale u štěrku je to totéž.

MirekTT píše:Opravdu čerstvě zaflokovanou trávu posypanou hlínou smeteš rukou?

Chce to lépe číst - o čerstvě zaflokovaném tam není ani slovo :D

Pokud se mnou nesouhlasíš, stačí to napsat jednodušeji.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků