Striekanie modelu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Striekanie modelu

Příspěvekod triton121 » ned 23 lis, 2014 2:41 pm

Zdravím, chcel by som sa spýtať na jednu nejasnoť pri farbení modelu. Prerábam model bastarda 372 na princeznú 263 a potrebujem ho kompletne prestriekať. Mám jednu nejasnosť či môžem prestriekať cely model surfacerom i keď je tam už originálna farba bastarda, aby to náhodou nejako divne nezreagovalo alebo radšej len strechu? A až by som nestriekal celý model základovkou chytí farba dobre už na tú čo je na bastarde? Ďakujem za odpovede.
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod sidlo » ned 23 lis, 2014 4:15 pm

Přidám se s dotazem.
Mám podobný záměr. Ale budu to stavě ze stavebnice od ČStrain http://www.cstrain.cz/htm/92020.htm a chci stavět ČSD S 499.2
Máte někdo fotografie ještě z doby s označením dle Kryšpína? Na netu je fotografií velmi poskrovnu. Nejsem si jistý s barevností střechy a popisy na bočnicích.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 24 lis, 2014 7:25 am

triton121 píše:Zdravím, chcel by som sa spýtať na jednu nejasnoť pri farbení modelu. Prerábam model bastarda 372 na princeznú 263 a potrebujem ho kompletne prestriekať. Mám jednu nejasnosť či môžem prestriekať cely model surfacerom i keď je tam už originálna farba bastarda, aby to náhodou nejako divne nezreagovalo alebo radšej len strechu? A až by som nestriekal celý model základovkou chytí farba dobre už na tú čo je na bastarde? Ďakujem za odpovede.


Těch bastardů jsem přestříkával docela dost... Nejhorší je poradit si s okny - když se nevyndají tak po jejich obvodu bohužel furt prosvítá původní barva kastle. Pak to chce zbavit se původních nápisů a proužků - sice málo, ale vystupují z povrchu (tampon tisk) a přestřik surfem moc nepomůže - pod novou barvou vidíš pak furt jejich obrysy. Takže je potřeba je opatrně odlakovat (líh nebo gunze Mr. Levelling thinner) popř. odbrousit... Přestřik surfem je v pohodě, pokud nepoužiješ ten ve spreji - když ti "ujede" ruka, tak to samozřejmě problém je (stékání, krupice, zalité detaily apod). Surf stříkám od Gunze, pistolí, ředěný nitroředidlem a vše v pohodě...

Když model odmastíš, měla by ti držet i ta vrchní barva. Ale surf je lepší - viz výše o těch nápisech a linkách - po odmytí a broušení ti vždy nějaké stopy zůstanou a ty překryje jen stříkací tmel (gunze surf 500 a 1000)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Bezmozek » pon 24 lis, 2014 8:36 am

Na sundavání popisků je fajn purisol od agamy, když chci odbarvit celou kastli, brzdová kapalina, ale záleží na materálu kastle a barvě kterou chceš sundat
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod triton121 » pon 24 lis, 2014 9:02 pm

Obtisky som dal dole technickym benzinom išlo to super.
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Bezmozek » úte 25 lis, 2014 8:58 am

Techničák je bezva, ale leptá některý plasty, aby ses pak nedivil že máš kastli gumovou :lol:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 25 lis, 2014 5:02 pm

Bezmozek píše:Techničák je bezva, ale leptá některý plasty, aby ses pak nedivil že máš kastli gumovou :lol:


To samý i nový Gunze ředidla. Ono to chce jen lehce odbarvovat konkrétní místa pomocí uchoštouru...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Bezmozek » úte 25 lis, 2014 5:12 pm

V tom je právě výhoda brzdový kapaliny, ta stáhne barvu, ale nechá plast.
Ono odbarvovat celýho bastarda uchošťourem bych nechtěl, proto jsem zmínil brzdovku. Každopádně je to tak jako tak podle plastu kastle co jí naleptá a co ne,
takže rozhodně vždycky zkusit zevnitř!
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod mnitka » úte 25 lis, 2014 5:50 pm

Způsobů jak zbavit model nánosu barvy je několik a brzdová kapalina je jen jeden z nich. Osobně preferuji jiné lektvary hlavně proto, že pro ně v modelařině najdu i jiné uplatnění než pro brzdovku. K sundání nápisů (potisku) se mi osvědčilo ředidlo C 6006 a uchošťour :arrow: vše ostatní co jsem vyzkoušel mi přišlo příliš agresivní a šla s tím dolů i barva pod nápisy.

Každý výrobce používá jiné barvy ,co platí pro jednoho nemusí platit pro druhého. Taky je dobré sledovat zda model je vůvec celý nastříkaný, nekteré modely jsou totiž jen lisované z barevných palstů a potištěny. Pak je pro odstranění nápisů použít i větších agresorů.
Např. bastard PIKO je v barvě plastu stříkaná bývá většinou jen střecha.

NEJPRVE VYZKOUŠET NA SKRYTÉM MÍSTĚ NAPŘ. ZEVNITŘ KAROSERIE
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 25 lis, 2014 6:56 pm

Záleží co je třeba odbarvit - pokud celý model, ochoštourem je to blbost. Funguje na to ten purisol příp. Agama ředidlo pro lihové barvy - ponořit tu kastli do toho nebo odmývat. Pokud máte štěstí na "staré" před EU zásahy kupované Gunze ředidlo, tak taky v pohodě (Mr. levelling thinner). Na nápisy a drobné věci se vyplatí uchoštour...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Jiřik » stř 26 lis, 2014 10:56 am

Já používám na úplné odbarvení obyčejný louh (krtek na odpady). Celou kastli ponořím a dva, tři dny nechám působit, potom stačí pod tekoucí vodou lehounce přelíznout kartáčem na zuby.
POZOR!!! Nejdřív si to chce rozmíchat louh (stačí málo) ve studené vodě a až potom vložit model.
Ono totiž při reakci-smíchání vzniká docela teploučko, které stačí na zkroucení modelu.
Jiřik.
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod Petr_J » stř 26 lis, 2014 11:58 am

Zeptám se trochu konkrétněji. Nezkoušel někdo odstranit černé těsnění okolo oken ve dveřích na Baikách od Šikulů? Samozřejmě bez poškození zelené barvy skříně. Pokud ano, čím? Zkoušel jsem technický líh, ale bez úspěchu...
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod triton121 » čtv 27 lis, 2014 11:21 am

Model je už v základnej farbe. Síce bol jeden menší problém. I po troch nástrekoch stále presvitá žltý pás, ale to nevadí, lebo ten zostane aj tak žltý. :D Základová farba (tmel): Mr. White SURFACER 1000
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod mnitka » čtv 27 lis, 2014 11:48 am

triton121 píše:Model je už v základnej farbe. Síce bol jeden menší problém. I po troch nástrekoch stále presvitá žltý pás, ale to nevadí, lebo ten zostane aj tak žltý. :D Základová farba (tmel): Mr. White SURFACER 1000


Chápu správně, že předěláváte lokomotivu 372 na 263? Pokud ano, proč jste pouze nevymaskoval žlutý pruh a nestříknul jste pouze červené plochy krvavě oranžovou a následně střechu???
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Striekanie modelu

Příspěvekod triton121 » čtv 27 lis, 2014 4:13 pm

Presne tak pomocou leptu z modely-masinek.cz. Pôvodne som rozmýšľal i nad touto variantou, žeby som ten žltý pruh tam nechal len mi ta farba nejak nesedí. Podľa mňa je trochu tmavšia ale teraz keď nad tým premýšľam mohlo to byť spôspbené tou hnedou.
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků