Úprava obtisků

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Úprava obtisků

Příspěvekod ladino1 » stř 16 črc, 2014 8:54 am

Předem se omlouvám, pokud jsem se příspěvkem netrefil do tématu, když tak ať jej admin přesune. Pořídil jsem si soupravu SVT 137 v TT, v podobě amerického sanitního vlaku, protože jiná verze na trhu není. Chci ji předělat do podoby M297 ČSD. Problém je v tom, že obtisky na tuto verzi jsou pouze v HO. Mám jejich scan, chci si je zmenšit do TT (snad se nedostanu do konfliktu s autorskými právy, když jsem je koupil a v TT je nikdo nedělá), ale problém je modrý podkladový papír. Protože jsem počítačový samouk, chci se zeptat, zda by někdo neuměl počítačově změnit modrý podklad za bílý (bezbarvý, tak abych si je mohl vytisknout na bezbarvý obtiskový papír. Jedná se o formát JPEG.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 16 črc, 2014 10:53 am

a co se zeptat u p.Jirána http://picasaweb.google.com/jaroslavjir ... 2821816706 ten je třeba vytiskne v TT
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod mpinta » stř 16 črc, 2014 11:54 am

ladino1 píše:Předem se omlouvám, pokud jsem se příspěvkem netrefil do tématu, když tak ať jej admin přesune. Pořídil jsem si soupravu SVT 137 v TT, v podobě amerického sanitního vlaku, protože jiná verze na trhu není. Chci ji předělat do podoby M297 ČSD. Problém je v tom, že obtisky na tuto verzi jsou pouze v HO. Mám jejich scan, chci si je zmenšit do TT (snad se nedostanu do konfliktu s autorskými právy, když jsem je koupil a v TT je nikdo nedělá), ale problém je modrý podkladový papír. Protože jsem počítačový samouk, chci se zeptat, zda by někdo neuměl počítačově změnit modrý podklad za bílý (bezbarvý, tak abych si je mohl vytisknout na bezbarvý obtiskový papír. Jedná se o formát JPEG.

Ve PhotoFiltre (free) by to měla být brnkačka. Jestli teda chápu, co potřebuješ. Nebo mi to pošli. Na mpinta@seznam.cz
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod fulda » stř 16 črc, 2014 1:41 pm

Tyhle záležitosti se většinou zpracovávají jako vektory, aby jsi dokázal rozeznat bílou a průhlednou barvu.
Autorská práva pro samo-použití nejsou uplatnitelná. To by se pak dalo mluvit o tom, že má ten kdo dělá ty obtisky požádat o povolení autora původního nápisu.

Sice taky nevím o jaké obtisky se jedná a kolik toho vlastně je, ale určitě bych se zabejval tím, jak je namalovat jako vektor. Řekněme v Inkscape.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod Zx1974 » stř 16 črc, 2014 3:00 pm

ladino1 píše:...... podklad za bílý (bezbarvý, tak abych si je mohl vytisknout na bezbarvý obtiskový papír. Jedná se o formát JPEG.

Jak budeš řešit tisk bílé? Dovolím si připomenout, že většinou všechny barvy kromě černé potřebují jako podklad bílou.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod ladino1 » stř 16 črc, 2014 3:37 pm

No předpokládám, tak jako jsem to dělal již v minulosti, že znaky vytisknu dvakrát. Jednou na průhledný, podruhé na bílý obtiskový papír a ty pak co nejpřesněji obstřihnu. No nesmějte se, vím, že je to primitivní, ale lépe to neumím, a v minulosti (tisk obtisků na letadla) se to osvědčilo. S programy jako Corel Draw si vůbec netykám
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod KaRei » stř 16 črc, 2014 5:31 pm

fulda píše:Tyhle záležitosti se většinou zpracovávají jako vektory, aby jsi dokázal rozeznat bílou a průhlednou barvu.

Musím tě opravit. Pro průhlednost není vektorová grafika podmínkou. Vektory se používají aby se při případném zvětšování obrázku nezvětšovaly i pixely, tedy aby hrany po zvětšení nebyly zubaté ale zůstaly hladké.
Pokud jde o průhlednost, tak ta není v rastrové grafice problém. To akorát Malování ve Windows průhlednost neumí. Jako program Photoshop nebo GIMP. Obrázky s alfa kanálem (průhledností) lze uložit například jako PNG, BMP (32bit), nebo tuším že TGA.
Pozor, JPG a BMP (24bit) průhlednou složku neukládají.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Úprava obtisků

Příspěvekod MIKO-VLAKY » čtv 17 črc, 2014 8:33 pm

V programu Corel-PHOTO-PAINT lze obrázky ve formátu jpg. upravovat snadno.
Na horní liště je: "upravit" - "nahradit barvy".
Tam se zadá kapátkem do problémového místa původní barva a pak nově požadovaná barva.
Milan Kovářík
HO (III. epocha)
http://www.miko-vlaky.cz
Uživatelský avatar
MIKO-VLAKY
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 01 kvě, 2014 10:26 am
Bydliště: Husinec


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků