zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: patina vozov Wap

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 05 úno, 2010 11:18 am

caruso82 píše:nechce sa mi kvoli tomu zakladat novu temu, chcem sa skusenych patinatorov spytat ako znazornit patinu na voznoch Wa, Wap a pod ktore vozia uhlie. mam vozne Wap sivej farby a chcel by som ich upravit aby vyzerali zhruba tak ako tie Wa v najnovsom clanku na magazine modely.biz http://magazin.modely.biz/view.php?cisl ... 2010010001
a chcel by som do nich aj naklad uhlia...ako na to?
Dakujem


Postupy viz vlákna patina, Houmrovy stránky a Modely.biz. Vše již bylo psáno.... Pak zkoušet a zkoušet.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » sob 13 úno, 2010 7:13 am

Ahoj Petře,
rád bych se zeptal, kterým pigmentem nejlíp dosáhnu na novém voze efektu blednutí barev stářím.


Jde mi teď např o nový rychlíkáč od Tilligu IV. epocha (celozelená klasika) vs. starý od BTTB. Rád bych je alespoň trošku sjednotil barevně. Teď nemyslím střechy, tam je to nesmysl, jde mi hlavně o tu zelenou, která je logicky jiná na 20 let starém vagonu, oproti nové fuglovce.


Díky!
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 13 úno, 2010 1:32 pm

žádným, já používám metodu filtrů - tj. vtírání barev do barev plus zestvětlování středů stříkací pistolí.

Polopatě - vezmeš si zelenou přibližného původního odstínu, zesvělíš jí žlutou a touhle hodně naředěnou barvou to stříkáš od středu plochy do "ztracena" v původní zelené.

Filtry - opět výše zmíněná barva se naředěná mírně zavlhlým plochým štětcem šmrdlá přes plochu. Po zavadnutí (2hod) pak přes ní bílá, žlutá opět stejným způsobem - prostě různé barvy dokud nedocílíš kýženého vyšisovaného efektu. Můžeš použít oleje, humbroly či jakoukoliv syntetiku. Radím ale - nejdřív si to natrénuj.

Pozor, filtry neplést s napouštěním spár a koutů tm. barvou a neplést s drybrushem (suchý štětec)!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » úte 16 úno, 2010 11:14 am

Petře díky,
ještě bych se zeptal kohokoliv.

Hodlám použít fixátor na práškové pigmenty z důvodu neustálého uklízení modelů po ježdění do vitrín. Stačí to vzít jen tím fixátorem, nebo poté i přelakovat?
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 16 úno, 2010 1:51 pm

Mig pigment fixátor ti zabrání opadávání pigmentu i částečnému otěru. Když to zalakuješ, efekt pigmentu zcela potlačíš.

Sám si pigmentované mašiny beru POUZE za spodek či boky - dle toho kde není pigment - a pro transport či další manipulaci opatrně balím do nastříhaného proužku igelitu (podobně jako balí ROCO svoje mašiny do krabiček).
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » úte 16 úno, 2010 7:06 pm

Petr Zatrepalek píše:Mig pigment fixátor ti zabrání opadávání pigmentu i částečnému otěru. Když to zalakuješ, efekt pigmentu zcela potlačíš.

Sám si pigmentované mašiny beru POUZE za spodek či boky - dle toho kde není pigment - a pro transport či další manipulaci opatrně balím do nastříhaného proužku igelitu (podobně jako balí ROCO svoje mašiny do krabiček).


děkuji za info.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ondřej » stř 17 úno, 2010 1:57 pm

Pozor na ten pigment fixer. Musi byt pred aplikaci dukladne promichany, jinak nezaschne a zustane to lepkave. Mel jsem s tim uz problemy, tak jsem do nej dal sklenenou kulicku a pred pouzitim minutu sejkruju.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Příspěvekod depo201 » ned 21 úno, 2010 9:31 am

tak první pokus, oznámkoval bych se horší trojkou. aspoň podle svejch pocitů....
http://depo210.webnode.cz/products/pati ... kych-vozu/
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 21 úno, 2010 9:53 am

depo201 píše:tak první pokus, oznámkoval bych se horší trojkou. aspoň podle svejch pocitů....
http://depo210.webnode.cz/products/pati ... kych-vozu/


Ta skříň není špatná - příště na boky raději použij mix té umbry s payn. šedí - hnědá na bílém povrchu nepůsobí nikdy extra dobře (tuhle chybu jsem donedávna dělal taky :D ). Podvozky a spodek rámu dělej raděj "mojí" metodou - přes původní černou stříkneš hodně naředěnou černohnědou /já používám gunze Něm kamufl. hnědá na tanky WWII/ - hodí ti to přes tu lesklou černou matný poprašek narezlého odstínu zcela identický s tím co je na železnici směs prachu, rezu atd. Pak už do toho jen napustíš "vodu" z naředěné olejovky umbra přírodní, sem tam kápneš payn. šed či černou (imit oleje zasvinění), příp. leskl. lakem doopravíš lokálně olej. stečeniny. Nakonec lehce štětcem zašmrdláš přes SPODKY podvozků pigment hlína, zafixuješ pigment fixerem a je hotovo. Pokud chceš více rzi, sem tam na brzd zdrže naneseš předtím ještě rezatý MIG pigment.

U tohohle konkrétního vozu má střecha podél. výztuhy - to co jsi naznačil ty je zvýraznění stínů a koutů. Pro patinu by to chtělo stříknout středy tou Něm. hnědou a pak teprve to dělat tou umtro - vertikálními tahy naznačit stečeniny, pak více naředěnou "jen" špičatým štětcem nechat zatéct podél střešních výztuh a zvýraznit tak ty kouty /stíny.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » ned 21 úno, 2010 11:06 am

..a tady vidíme rozdíl mezi profíkem a amatérem :D.

díky moc za "recenzi" . stříkat zatím není čím a ani nebude dlouho (všechno žerou digi komponenty).... takže pouze šťětce. Nicméně mám hodně start setových vagonů a tam bude další příležitost se učit...

Zkusím teď ztmavit ty boky podvozků tou šedí a černou. dle předlohy dvounápravových vozů, které jsem fotil při průzkumu jedné stanice...

uvidíme... dík.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 21 úno, 2010 1:18 pm

depo201 píše:..a tady vidíme rozdíl mezi profíkem a amatérem :D.

díky moc za "recenzi" . stříkat zatím není čím a ani nebude dlouho (všechno žerou digi komponenty).... takže pouze šťětce. Nicméně mám hodně start setových vagonů a tam bude další příležitost se učit...

Zkusím teď ztmavit ty boky podvozků tou šedí a černou. dle předlohy dvounápravových vozů, které jsem fotil při průzkumu jedné stanice...

uvidíme... dík.


Ta payn šeď by měla stačit - nařed ji mín a pomatlej s tím ty podvozky, když to setřeš, měl by ti zůstat ztmavený kout/stín, tak i hlavně jemný "film" na té hnědé...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » pon 22 úno, 2010 6:46 pm

Petře, byl jsem koupit tu paynovu šeď, ale nenapsal jsi, jestli světlá nebo tmavá. Trošku mne "žena za pultem" dostala :D

Vzal jsem tmavou, světlá mi přišla trochu až do modra.... snad sem se trefil.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 22 úno, 2010 7:00 pm

jo, to je ta správná
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod depo201 » úte 23 úno, 2010 4:03 pm

tak jsem to zkusil jen víceméně obarveným sikativem a je to super. Ani jsem nic nemusel stírat... původní ostrost se stáhla, v koutech je tmavá a vyniknou i rezavá kola. O víkendu lehce popráším a hodím fotku. vďaka!
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 24 úno, 2010 6:44 am

Při tom prášení zkus použít místo štětce "šminkotyčinku" (molitanový tamponek na tyčce) - výhoda, ten prach ti tolik nezaleze do pracně patinovaných koutů! Pokud je to ale tvým cílem (tanky, buldozery, auta v terénu atp) tak naopak nacpi do zákoutí pigmentu co to jde a pigment fixátoror nech ze štětce "zavlhnout" do toho vrstveného prachu. Budeš to mít pak jako v reálu :D Výrobu bláta nezminuju - to zas někdy jindy 8)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků