zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod milan ferdián » pon 23 led, 2017 5:35 pm

Jo,proč jsou snímky vzhůru nohama :?: :P Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: zase patina

Příspěvekod fulda » pon 23 led, 2017 6:29 pm

milan ferdián píše:Jo,proč jsou snímky vzhůru nohama :?: :P Milan

Asi je to z austrálie :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » pon 23 led, 2017 8:40 pm

milan ferdián píše:Jo,proč jsou snímky vzhůru nohama :?: :P Milan

To netuším. Po rozklikávací jsou v pořádku. Ani po otočení to nepomohlo.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod Pavel-HP » pon 23 led, 2017 8:47 pm

pořád hore bruchom ... :o
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 24 led, 2017 8:05 am

Vzhůru nohama jsou fotky pořád a ani rozkliknutí nepomůže...

K té patině papíráků, mě to taky moc nejde. Musím karton nejdřív napustit bílou na dřevo /Balakom/ a pak to nastříkám normálníma modelářskýma barvama a detaily pak vodovkama Vallejo a Lifecolor. Pak už to patinuju olejovkama a pigmentama, některý věci dělám metodou mokrý do mokrého Lifecolorkama. Ty laserovaný šutrový zdi jsou moc plochý a v základu ošklivý, takže jednotlivý šutry vždycky natupuju hustým surfem Gunze, jednak to je pak plastičtější a pak to je taky dobrý základ pro patinu oleji.

Jinak kolega MilosTT - http://mancicke-vlaky.cz/ - mi doporučil stříkat papírový domky "kamenem" ve spreji (Duplicolor). Barák má pak docela věrnou strukturu omítky typu břízolit, zpevní to celkově karton a je možný to i líp patinovat.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » úte 24 led, 2017 9:34 am

Vzhledem k tomu, že fotky jsou foceny telefonem, otočeným objektivem dolů, jsou obráceně a nejdou otočit. Vyřešil jsem to nakonec přes rajče. Takže zde je odkaz: http://www.rajce.net/a13685788
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » úte 24 led, 2017 2:06 pm

Petr Zatrepalek píše:Vzhůru nohama jsou fotky pořád a ani rozkliknutí nepomůže...

K té patině papíráků, mě to taky moc nejde. Musím karton nejdřív napustit bílou na dřevo /Balakom/ a pak to nastříkám normálníma modelářskýma barvama a detaily pak vodovkama Vallejo a Lifecolor. Pak už to patinuju olejovkama a pigmentama, některý věci dělám metodou mokrý do mokrého Lifecolorkama. Ty laserovaný šutrový zdi jsou moc plochý a v základu ošklivý, takže jednotlivý šutry vždycky natupuju hustým surfem Gunze, jednak to je pak plastičtější a pak to je taky dobrý základ pro patinu oleji.

Jinak kolega MilosTT - http://mancicke-vlaky.cz/ - mi doporučil stříkat papírový domky "kamenem" ve spreji (Duplicolor). Barák má pak docela věrnou strukturu omítky typu břízolit, zpevní to celkově karton a je možný to i líp patinovat.

Dobrý typ. Rád bych si postavil nádraží a tam by se Duplicolor na vetší plochy určitě hodil.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 24 led, 2017 5:06 pm

halflife píše:Vzhledem k tomu, že fotky jsou foceny telefonem, otočeným objektivem dolů, jsou obráceně a nejdou otočit. Vyřešil jsem to nakonec přes rajče. Takže zde je odkaz: http://www.rajce.net/a13685788


Když koukám na to tvoje stavědlo, asi nejvíc bouchne do očí krom těch spár v rozích baráku ta jednolitost šutrové podezdívky a to že dveře nejsou moc odlišený od zbytku stěny. U podezdívky bych jednotlivý šutry ještě natřel různými odstíny šedých a šedomodrých vodovek Lifecolor nebo Vallejo, pak to celé přetáhl washem z hodně zředěné kaselské hnědé a následně pak lehce natupoval zelenou "mechovku". Nakonec lokálně ještě sem tam zvýraznil spáry spáry lehkým washem "šedobílohnědé" (Paneliner AK2075 pro černé kamufláže), udělá to vzhled ošuntělé malty ve spáře. Když to přeženeš, a bude to moc "svítit" napustíš to znova lehce hodně zředěnou kaselskou hnědou a některý místa napustíš zelenou mechovkou AK 027 Slimy Grime. Spáru ve dveřích můžeš bud opatrně natřít šedočernou vodovkou hodně špičatým štětcem, nebo zkus samotný dveře přejet světlým okrem. Střechu stavědla bych ještě doladil podle toho, v jakém místě bude budova umístěná - stín - více mechu a shnilého listí, slunné místo - vyšisování eternitu. Pokud na budově nebudou okapy, chtělo by to udělat i nějaký stečeniny a vlhký místa na zdi.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » stř 25 led, 2017 9:25 am

Petr Zatrepalek píše:
halflife píše:Vzhledem k tomu, že fotky jsou foceny telefonem, otočeným objektivem dolů, jsou obráceně a nejdou otočit. Vyřešil jsem to nakonec přes rajče. Takže zde je odkaz: http://www.rajce.net/a13685788


Když koukám na to tvoje stavědlo, asi nejvíc bouchne do očí krom těch spár v rozích baráku ta jednolitost šutrové podezdívky a to že dveře nejsou moc odlišený od zbytku stěny. U podezdívky bych jednotlivý šutry ještě natřel různými odstíny šedých a šedomodrých vodovek Lifecolor nebo Vallejo, pak to celé přetáhl washem z hodně zředěné kaselské hnědé a následně pak lehce natupoval zelenou "mechovku". Nakonec lokálně ještě sem tam zvýraznil spáry spáry lehkým washem "šedobílohnědé" (Paneliner AK2075 pro černé kamufláže), udělá to vzhled ošuntělé malty ve spáře. Když to přeženeš, a bude to moc "svítit" napustíš to znova lehce hodně zředěnou kaselskou hnědou a některý místa napustíš zelenou mechovkou AK 027 Slimy Grime. Spáru ve dveřích můžeš bud opatrně natřít šedočernou vodovkou hodně špičatým štětcem, nebo zkus samotný dveře přejet světlým okrem. Střechu stavědla bych ještě doladil podle toho, v jakém místě bude budova umístěná - stín - více mechu a shnilého listí, slunné místo - vyšisování eternitu. Pokud na budově nebudou okapy, chtělo by to udělat i nějaký stečeniny a vlhký místa na zdi.


Děkuji za radu. Zkusil jsem kameny trochu rozbít. Mám nakoupené barvy AGAMA, tak jsem použil co bylo doma (šedá, asfalt, naředěná černá). Myslím, že je to znát, ale chce to tréning :-). Metoda WASH je napouštění spár hodně naředěnou barvou? Pokud ano, zkoušel jsem to naředěnou olejovkou sikativem. Jelikož je ale povrch matný a s velkou strukturou, moc mi to nešlo a nakonec jsem to musel zapatlat zpět šedou. Ještě bych mohl zkusit rozpustit práškový pigment mechová v sikativu a udělat to tím. Dá se to tak? S modelářskýma technikami nemám zkušenosti a tak čerpám z netu a učím se.
Na spáru ve dveřích se netroufám. Nemám ta tenký štětec a spára je opravdu malá. Je pravda, že dveře s dřevěným obkladem je hodně jednotvárný a bylo by dobré. Jelikož mám ale nalepené zábradlí, těžko by se mi dveře přetírali. Asi to zkusím u dalšího modelu "znovu a lépe". U stavebnice je velká škoda, že dveře nejsou zvlášť. Vynikly by zárubně a vypadalo by to více reálně. To samé platí i u vedlejší přístavby, kterou jsem slepil jako úplně první. Jelikož jsme v té době neměl byrvy, natíral jsem až na postavený model, což nebylo úplně šťastné řešení. Také to podle toho vypadá. odkaz na album: http://www.rajce.net/a13688361
Okapy bych rád dodělal. Jak se prosím dělá efekt stékající vody? Rád bych si postavil nádraží Dačice od IGRA MODEL. Jedná se však o velké plochy a netuším, jak dosáhnout zašlé omítky. Karton předpokládám bude barvený. Ze zkušenosti ze stavědla jsem natřel stěny olejovkou naředěnou sikativem a je to moc špinavé, urče moc na nádraží. Jak dosáhnout efektu jako má Houmr (http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00132.htm)?
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 26 led, 2017 11:59 am

Stěny při patině v 90% tupuju, nenatírám. Taky používám nástřik "fleků" na zdi pistolí a pak to případně ještě roztupuju štětcem a molitanovou houbičkou. Olejovky nanáším třema způsoby - tečka hustší barvy kterou roztáhnu do ztracena, nebo opravdu silně zředené - ty nechávám zatéct do povrchu a případně odsaju papírovým ubrouskem. Není to ani filtr ani wash, něco mezi... Nebo středně naředěnou olejovkou popatlávám model plochým štětcem tak, že jsou viditelné šmouhy, který pak po zavadnutí roztáhnu a roztupuju uchoštourem - tohle chce ale hladký nesavý povrch. Chce to zkoušet a vybrat si co nejvíc komu vyhovuje.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod tusakvlasta » ned 29 led, 2017 10:53 pm

halflife, mě se to líbí a jako první pokus to vypadá dobře. Ještě bych to jemně doladil několika malými detaily a je to super. To je jen můj názor amatéra který se na to taky poprvé chystá. :wink:
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » pon 30 led, 2017 1:54 pm

tusakvlasta píše:halflife, mě se to líbí a jako první pokus to vypadá dobře. Ještě bych to jemně doladil několika malými detaily a je to super. To je jen můj názor amatéra který se na to taky poprvé chystá. :wink:

Děkuji, každá pozitivní zpráva mě posouvá k většímu snažení :-)
Přeji tedy hodně úspěchu. Dej pak pár foto výsledku.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » pon 30 led, 2017 4:39 pm

Petr Zatrepalek píše:Stěny při patině v 90% tupuju, nenatírám. Taky používám nástřik "fleků" na zdi pistolí a pak to případně ještě roztupuju štětcem a molitanovou houbičkou. Olejovky nanáším třema způsoby - tečka hustší barvy kterou roztáhnu do ztracena, nebo opravdu silně zředené - ty nechávám zatéct do povrchu a případně odsaju papírovým ubrouskem. Není to ani filtr ani wash, něco mezi... Nebo středně naředěnou olejovkou popatlávám model plochým štětcem tak, že jsou viditelné šmouhy, který pak po zavadnutí roztáhnu a roztupuju uchoštourem - tohle chce ale hladký nesavý povrch. Chce to zkoušet a vybrat si co nejvíc komu vyhovuje.

Ohledně toho tupování... Tupuješ kompletně stěny, nebo tupováním děláš jen patinu? Jakou barvu na tupování používáš? Někde na netu jsem se dočetl že tupováním se dá dosáhnout "struktury omítky". Rád bych to vyzkoušel ale nevím jaké barvy jsou na to vhodné a návody jak na to jsem také nenašel. Děkuji.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » ned 06 srp, 2017 6:07 pm

Dokončená patina kotle BRAMOS. Téměř vše je stříkáno pistolí.
Přílohy
SAM_5566uuu.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod dnovy » úte 08 srp, 2017 8:09 pm

mnitka píše:Dokončená patina kotle BRAMOS. Téměř vše je stříkáno pistolí.


Nadhera. Jak tu rez stříkáš? Co používáš za barvu?
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků