zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » pon 30 čer, 2014 8:51 am

Díky za reakce.
Prozatím jsem problém k mojí spokojenosti vyřešil obyčejným černým základem na kov ze spreje.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod T 478 3022 » čtv 03 črc, 2014 3:42 pm

obr 009.jpg

Ahoj
Tak se tady pokouším trochu o patinu a říkám si,jestli by nebylo vhodné sem tam odřít i nějaký ten popis na vagonu.Dle mého názoru,na takhle zašlém vagonu ty neporušené popisy vypadají celkem blbě.
Takže bych měl otázku-jak na ty odřeniny popisů?Je na to např. nějaká zázračná vodička?
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Barbucha » čtv 03 črc, 2014 4:11 pm

Já bych nedřel, spíš radši šmouhoval - přejet nápisy nějakým tmavým patinátorem. To dření je poněkud nevratné.
Navíc co jsem si všímal, tak nápisy většinou přežívají nejdéle (pokud nezapracují pitomí sprejeři)
Obrázek
Obrázek
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » pát 04 črc, 2014 1:19 pm

Nápisy půjdou jistě mechanicky poškodit např. hrotem skalpelu. Pokud se bojíte poničení modelu lze poškození nápisů jednoduše dokreslit barvou skříně vozu (vagonová zelená) viz obrázky níže a následně ještě nápisy utlumit přestříknutím velmi zředěnou barvou skříně - sníží se tak kontrast. POZOR - rádo se to přežene :!:
Ještě mě napadá, že mnohdy jsou nápisy vyloženě smývány dešťovou vodou. To půjde naznačit olejovkou v barvě nápisu stejnou technikou jako máte sktékající rez na střeše.
Přílohy
SAM_4048u.jpg
SAM_4047uAZA.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod KaRei » pát 04 črc, 2014 3:53 pm

Kdyby ten vagon nebyl proti té světlé obloze tolik kontrastní, tak si myslím že chodíš někam za nádraží fotit odstavené vozy a tady je prezentuješ jako "svoje modely" :mrgreen:
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 črc, 2014 4:35 pm

Nápisy - pokud se necítíš na skalpelovou metodu, použij tupování Vallejo barvou (nebo jinou vhodnou akrylovkou) - na rez camo brown 701822, případně barvu co nejvíc vyhovuje tvému záměru (vyšisování zesvětlené vagon zelená, AK786 na vyšisované dřevo nebo jiná barva co ti bude ladit s tvými požadavky). Tupuji to kouskem molitanu z ROCO výstelky mašin - respektive mám stejný, ale od Eduard Brassin doplnků k letadlům. Můžeš s tím i dodělat tu střechu - sem tam drobná skvrnka rzi tou camo brown). Tupování je snažší než to dělat štětcem, v případě Vallejo nebo AK barev to můžeš bez problémů hned smýt vlhkým uchoštourem, když se ti dílo nepodaří...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 črc, 2014 4:43 pm

stečeniny - nastříkat pistolí jakýmkoliv washem vhodnýho odstínu (AK nebo MIG), na tvůj vagon je to Neutral Wash od Miga, pak stírat štětcem s dlouhým chlupem ve směru stečenin. Je to rychlejší a lepší než to natírat... Pokud to budeš chtít ještě poladit, tak stříkni ještě druhou vrstvu washe AK069 a opět stáhni ve směru stečenin. Nakonec detaily vem washem AK045

Stečeniny rzi - bodka olej barvy Rez od Panzer Abteilung a tu roztáhnu štetcem a roztupuju do ztracena. Tohle dělám až těsně před aplikací pigmentů
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod T 478 3022 » sob 05 črc, 2014 11:09 am

Díky všem za rady.Pokusím se s tím nějak porvat.
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » stř 30 črc, 2014 2:57 pm

Několik před léty neohrabaně patinovaných modelů jsem se v posledních dnech snažil uvést do koukatelného stavu. Tyto modely zpracováním odpovídají době vzniku (90.léta), dobře si však vzpomínám jak jsem tyto modely PIKO prve viděl na výstavě v Českém Těšíně asi na podzim roku 1996 a za pár týdnů jsem jeden z vozů na obrázku zakoupil na výstavě KŽM Brno tehdy v základní škole na Bratislavské ulici. Tehdy jsem byl schopen přimhouřit oko nad logem firmy ARAL (odstraněno) v pravé části kotle a nad cenou která se tehdy pohybovala kolem 700Kč
Přílohy
PIKO KVG 4x 1000x1000 logo (1).jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 30 črc, 2014 4:35 pm

Zkus ještě pomocí filtrů potlačit ty moc výrazný fleky kolem obručí, podvozky předpokládám ještě dotáhneš... Pokud to tedy nezkreslují fotky...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » sob 02 srp, 2014 6:46 am

Studiu ušpinění kotlových vozů jsem se v posledních dnech intenzivně věnoval. Problematika to není jednoduchá a její přenesení na model vůbec není lehké - chce to prostě zkoušet a zkoušet. Podvozky Y25 PIKO jsou tvarově žalostné a předloze moc neodpovídají, moc jsem se s nimi nepáral, jen brzdové špalky rzí a pak sjednotit špínou na rámy železničních vozidel.

V příloze je typově stejný vůz odpovídající konstrukčně modelům PIKO.
Přílohy
kotel.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Vik » stř 02 bře, 2016 9:40 am

Zdravím kolegové

rád bych požádal o zpětnou vazbu na mojí 372:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

samozřejmě ještě chybí pár madel a tabulky na které čekám
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Stefan » pát 20 led, 2017 7:04 am

Přečetl jsem si celé teto vlákno a měl bych pár základních dotazů...
1) Na jaké barvy se nejlépe nanáší pigment? olejové/lihové
2) Má se model přestříkat mat. lakem po nabarvení lihovými či olejovými barvami?
3) Je možné model nejdřív nalakovat lakem a až pak aplikovat barvy a pigmenty?
4) Jaky odstín / pigment použít pro znázornění zašpiněného uhláku?
Díky za odpovědi. :wink:
Stefan
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob 30 říj, 2010 9:53 am

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 20 led, 2017 11:05 am

Lihové a ani olejové barvy pro normální barvení modelů vůbec nepoužívám. Pokud jde o pigmenty, nejlépe drží na matném povrchu. Osobně matný povrch rád nemám, při jakékoliv patinaci postupuju takto
1) stříkám předstínování hooodně zředěnou tm hnědou a černou -kouty, spáry apod - plus nástřik červenohnědé hodně naředěné barvy na spodní části modelu a střechu (prach brzdových zdrží)
2) patina oleji - jedna vrstva kaselská hnědá, druhá vrstva mix payn šedá a umbra, následně lehký wash tm. payn šedou
3) lehký drajbraš a přestřik polomatným lakem gunze
4) "tečkování" - rezaté skvrnky pomocí molitanu a jemného štětce. Pak znovu oleje, jen lehce - zvýraznění zákoutí, stečeniny rzi, maziv apod
5) další přestřik polomat lakem gunze
6) stříkání transparentní vrstvy prachu na střechu, nástřik stop po spalinách apod
7) jemné doladění oleji do zákoutí
8 ) Ochrana patinovaného modelu - finální nástřik vybraných partií matným, polomatným a lesklým lakem. Snažím se tak zvýraznit plastičnost povrchu a přiblížit realitě, kdy různé části stroje malý různý stupen lesku. Na parních mašinách tímto způsobem také imituju zvlnění plechu
9 ) je-li třeba, dávám nakonec ještě pigmenty. Ty pak následně přestříknu pigmentfixerem od Miga. Pro imitaci uhelného prachu používám pigment saze od Stardust (MPM prodejny). Pigmenty lakem nestříkám, ztrácí se pod ním, takže je nutný být při manipulaci s modelem opatrný. Místo pigmentů lze použít Tamiya šminky (tamiya weathering master), ty po zalakování jsou vidět dobře, ale práce s nimi mě osobně moc nevyhovuje.

K lihovkám - předpokládám že se bavíme o Agamách - ty barvy nejsou otěruvzdorný, takže za mě určitě před patinou zalakovat. To samé platí i olejích. Já také už léta pro jistotu přestříkávám polomatným lakem každý model před patinou oleji. Jednou se mi totiž stalo, že se mi při patinování podařilo rozmáznout několik nápisů na vagonu. Takže sichr je sichr.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod halflife » pon 23 led, 2017 1:49 pm

Mohu využít toto téma?
Nikde jsem toho moc nenašel o postupu patiny papírovýc (kartonových budov). Dostavěl jsem svůj první model. Jedná se ostavědlo o Igra model. Nemám zatím žádné zkušenosti a tak to byl spíš pokus omyl :-)
Stavba byla opravdu příjemná. Zvolil jsem však bílou variantu fasády. Když jsem se pak na stavbu díval, byla nepřirozeně čistá a bílá to ještě více umocňovala. Nakonec jsem se pustil do patiny. Na zbylé kousky stavebnice jsem zkoušel olejové barvy nanášel metodou suchého štětce. Nešlo to. Nakonec jsem použil patinátory AGAMA a model "zaprášil". Výsledek byl ale divný, spíše to vypadalo jako budova v uhelných skladech. Pak mne napadlo naředit olejovky Sikativem a nepravidelně přetřít. Střecha je zaprášená, a olejovkou zvýrazněné vaření lepenky.
Rád bych si postavil větší stavby, ale vůbec nevím jak na správnou patinu. Můžete mi prosím popsat postupy, jaké barvy jak nanášet, ředit apod?
Přikládám fotky mého prvního snažení. Prosím o připomínky a náměty. Každá rada drahá :-)
Vzhledem k tomu, že fotky jsou foceny telefonem, otočeným objektivem dolů, jsou obráceně a nejdou otočit. Vyřešil jsem to nakonec přes rajče. Takže zde je odkaz: http://www.rajce.net/a13685788
Děkuji.
Přílohy
IMG_5497.JPG
IMG_5498.JPG
IMG_5500.JPG
Naposledy upravil halflife dne úte 24 led, 2017 9:33 am, celkově upraveno 1
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků