zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » stř 05 srp, 2020 11:26 am

:arrow: Fox díky

Přikládám svoji poslední práci.
Přílohy
ROCO talbot23 logo weathering 2000pix.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Kajinek11 » stř 05 srp, 2020 5:10 pm

Chci se zeptat zkušených.. Koupil jsem si dvousložkovou vodu od MODEL SCENE, mohu použít pro tónování barvy jakékoliv pigmenty (myslím, že mám od Poláka pro normální patinaci ), nebo je nutné dokoupit pigmenty přímo od MODEL SCENE... Díky..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: zase patina

Příspěvekod t6791225 » čtv 13 srp, 2020 7:35 pm

K tomu St bych si dovolil pár poznámek...
Častým nedostatkem, který většina modelářů dělá nebo spíše neděla, bývá patina kol, přitom se jedná kolikrát o pěkně provedenou patinu modelu, ale dvojkolí jsou buď v barvě kovu nebo jsou rezavé, obojí je špatně a výsledek práce to samozřejmě degraduje.

Zde je to něco mezi, tak proč to nedotáhnout do zdárného konce... Ten vůz je stará "šunka" výběhové řady s popisem ze 60. let, který u ČSD zůstal po válce, tak proč se na něm trochu nevyřádit!?
Pokud jde o základní patinu dvojkolí vozidla, které je v provozu, mělo by mít odstín spíše černo-hnědý (já pro tento účel používám směs barev Tamyia XF-10, XF-64 a XF-69) to platí převážně o disku kola.
Obruče dvojkolí a brzdové špalíky jsou v provozu během brzdění tepelně namáhané, otěrem brzdových špalíků, které jsou odlévané ze šedé litiny vzniká velmi jemný tmavě rezavý prach, který během jízdy vozidla prouděním vzduchu začne po čase ulpívat na různých částech vozu, prvně na pojezdu vozidla a posléze i na vodorovných a mírně sešikmených plochách (podélníky rámu, viditelné výztuhy rámu, vrchní části zábradlí, vrchní části stříšek apod.
Zkrátka do míst, kde sedne tento rezavý prach a může se na něj dostat dešťová voda.
Vše co tady popíši jsou detaily, které ale já řeším, protože nemám rád, když je povrch modelu jednolitě patinovaný. V reálu to tak taky není.
Obruče dvojkolí u provozních vozidel by měly mít odstín tmavě rezavý až černý, něco mezi. Samozřejmě za normálních okolností, pokud jel vůz např. přibržděn a došlo k vyhřátí obručí bývají špalíky i obruče po ochladnutí s nádechem světlé rzi, protože se ta stará vypálila.
Obecně platí, že čím temnější odstín rzi tím je koroze kovu starší, naopak světlá rez je stopa po nedávném otěru na kov a tomu by měl odpovídat i způsoby patinace modelu, takže bych na tu obruč použil tmavě rezavý efekt.
Já používám Streamking rust effect A-Mig 1204, stačí jedna vrstva na jednu obruč, výsledný efekt je, že již celé kolo nevypadá jednolitě a má jemný nádech tmavé rzi.

Nejen na samotném modelu (skříni), ale i na dvojkolí se dá hezky vyřídit. Záleží i na tom, co se v daném voze vozí.
St je určen ke štěrkování tratí, takže bude vystaven působením prachu při nakládání a vysypávání kameniva. Zde se nabízí použití pigmentu Dust od A-Mig případně ještě smíchaný s malým poměrem bílého pigmentu.
Dále je dvojkolí i pojezd vozu vystaven neduhům trati. Častým jevem bývají tzv. "blaťáky" nebo-li podmáčené části tratě v mezipražcovém prostoru. Usazuje se zde voda s prachem a blatem a při jízdě vozidel přes toto místo dojde při mírném propadu koleje k vyprsknutí "maglajzu" na pojezd vozidla.
To lze samozřejmě taktéž naznačit pomocí plochého štětce a blátivých pigmentů a přípravků od A.Mig např. Europe earth, kursk soil...

Ještě bych se trochu pověnoval pojezdu, nejen, že by u takové "staré šunky" měl mít spíše černo-hnědo-rezavý odstín, nikoli černý, ale občas bylo potřeba i mazat ložiska, pohyblivé části pojezdu (vedení nápravových ložisek v rosoše, styčné plochy nárazníků, vřetena ruční brzdy, brzdové pákový apod.), funkční části vozu (stavěcí páky klapek) S těma klapkama by v tomto stavu asi nikdo nepohnul, protože vypadají jako by je nikdo nikdy nemazal, taktéž jsou zase jen černé a nikde neochytané.
Tohle platí i pro všechna madla, kde sahají posunovači či u stavěcích klapek dělníci. Je to kov a pokud se na něj sahá, jeho uchopovací část, by měla být vylešněná.
Dá se jednoduše pomoci, gumový štětec se špičkou a pigment A.mig 3009 (gun metal) a jednoduše uchopovací části tím přejet.

Co se týká ještě toho mazání, né vždy to s tím bylo tak horké, i když mi jeden dobrý známí a pamětník z éry provozu ČSD říkal, že v Břeclavi chodili na přednádraží tetky s plechovkou vazelíny a mazaly nárazníky. Odpoledne jich tam už však nebylo, takže si to asi dokážeme představit... Ale součásti, které mají být mazány by rozhodně matné být i tak neměly. Nárazníky vidím, že lehce jsou... ale určitě i to vedení ložisek a objímky pro stavěcí klapky bych namazal.
Za sebe mohu říci, že i na to mám svůj postup. Černá olejovka 3500, černý pigment 3001 a engine oil 1408 (vše A-MIG) vše smíchám do takové konzistence, aby to vypadalo jako špinavá vazelína a neroztékalo se to po povrchu.
Pokud chceme dosáhnout pouze toho, aby byl efekt staršího data (dlouho to nikdo nemazal) dáme minimum engine oil. Pokud je směs moc řídká, přidáme černého pigmentu 3001.
Této směsy se dá využít u všech kolejových vozidel ať jde o znázornění maziva na pojezdech, funkčních částech vozidla a kromě jiného se tím dají také dobře vytvářet hezké stečeniny oleje a usazeniny od ropných produktů na kotlových vozech.

Poslední věc, kterou bych vytknul je ta hezky rezavá výsypka. Je hezky patinovaná, to ano, ale když uvážím, že je vůz ložený kamenivem, nejedná se teda o žádný odstavený vrak, byl teda nejspíš někde na výluce.
Vysypáváním kameniva dochází k otěru barvy výsypky a k leštění povrchu až na kov, čili ještě to nestačilo zreznout, zooxdovat. Podívejte se např. na provozní vozy Faccs, jak ty výsypky vypadají. Světlá rez se tam občas objevuje, ale u vozu, který se používá k vysypávánání štěrku je dno té výsypky vyleštěno na kov.
Zde se může hezky uplatnit oilbrusher A.MIG 3535.


No dalo to přes hodinu vypisování, tak doufám, že aspoň poslouží svému účelu. Kolego, Mnitko neberte to jako kritiku Vaší práce, spíš jako prostor pro zlepšení do budoucna, protože vždycky je co zlepšovat. Vaši práci již chvíli pozoruji, je pěkná, ale je potřeba to dotáhnout taky do finále. Samozřejmě své postupy nikomu nevnucuji, každý je zvyklý na to svoje co používá a s čím se mu nejlépe pracuje.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » pát 14 srp, 2020 5:14 pm

a nějaká fotka by byla?
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod t6791225 » pát 14 srp, 2020 6:45 pm

Ruda72 píše:a nějaká fotka by byla?


fotka čeho?
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: zase patina

Příspěvekod Ivan » pát 14 srp, 2020 8:50 pm

mnitka píše::arrow: Ivan
Já se o podobný most pokoušel před lety (dodnes mi leží nedokončený v šuplíku :oops: :oops: :oops: ). Dnes už bych s patinou šetřil a stejně tak to doporučuji i vám. A ž budu mít náladu opět si jej vezmu do parády a něco s ním vymyslím.
A ještě malá poznámka. Čemukoli zelenému se pod mostem moc nedaří. Myslete na to!


Mnitka:
Mám v plánu spíše méně patinovat, ale u tohoto mostu jsem to chtěl trochu silnější, dělal jsem to podle jedné fotky. Ještě to pak trošičku doladím patinátory aby to tak nesvítilo, ale to až bude hotová krajina v okolí. Olejovky jsem tam chtěl dát už teď, pak by se o blbě dělalo. Díky za postřeh se zelení, ona nějaká roste i pod mostem, ale tolik nee... Chtěl jsem to opět připravit už nyní, při instalaci mostu abych mohl položit koleje a jezdit. No, jezdí to, ale zatím ne všude... teď není bohužel čas na dodělání drátařiny.
Ten most máte hezky prorezlý, ještě v horším stavu než ten můj :mrgreen: , dráha to nějak zanedbala. Mimochodem, myslím si že ten most není jen podobný, ale stejný. Jen máte kratší verzi, je od pana Bartáka.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » pon 17 srp, 2020 7:20 am

:arrow: Ivan

Jasně, most je jen zkrácený. Byla to jen taková zkouška technik, takhle zanedbaný provozovaný most jsem neviděl.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » pon 17 srp, 2020 5:02 pm

t6791225 píše:
Ruda72 píše:a nějaká fotka by byla?


fotka čeho?


fotka toho, jak to tedy má vypadat "správně". Někdy je jeden obrázek lepší než jakýkoliv popis
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » čtv 24 zář, 2020 7:03 pm

Delší dobu laboruju jak patinovat chladící a izotermické vozy...
Patina izitermického vozu1 2000pix.jpg
Patina izitermického vozu3.jpg
Patina izitermického vozu4.jpg



Co na to říkáte?
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Jirkátor » sob 26 zář, 2020 10:01 am

Já bych boky skříně nechal jak jsou. Chlaďáky máme proto, že jsou bílé a víc patiny by to zkazilo, snad jen přidat trochu špíny na střechu. Taky bych oreznul brzdové špalky. Jinak moc hezká práce, ostatně jako vždy.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: zase patina

Příspěvekod Fox » úte 20 říj, 2020 12:22 pm

Mně se to velmi líbí. Hlavně právě ty boky. Perfektně naznačený sedlý prach a šmuc na hranách profilovaných plechů. Práce s airbrushem?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » stř 21 říj, 2020 8:16 pm

:arrow: Fox
Ano, je to stříkané. Ke světlým modelům přistupuji s velkým respektem.
On tento model byly již od výrobce ne bílý ale béžový, práce tak vyla o jeden krok jednodušší.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » pon 26 říj, 2020 7:00 pm

Myslím, že se povedl.
Přílohy
SAM_7833 1000 pix.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod mnitka » úte 27 říj, 2020 5:31 pm

ROCO 47677 koláž 1000pix.jpg

Po dlouhé době jsem na své stránky zpracoval nějaké téma.
http://www.mnitka.com/patina-pivovarske ... oco-47677/
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Fox » čtv 19 lis, 2020 7:30 am

Krásné provedení. Metoda příčného stříkání linek na jinak hladkou, nedělenou střechu tomu dává realistický vzhled. I odstín UA 722 roof dirt se Lifecoloru povedl. Škoda, že tyhle barvičky nemám do pistole rád :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků