zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

zase patina

Příspěvekod Tomáš » čtv 03 led, 2008 11:09 am

mohl by mi tu někdo poradit jak patinovat modely vlastní výroby,respektivě vlastního nátěru. Když patinuji vagony či lokomotivy tovární výroby,není skro vůbec žádnej problém.Umbra pálená či siena se celkem bez problému uchytí a po vytření ubrouskem či toaleťákem,vždy něco zbude,vlastně se utvoří slabá mapa.Bohužel na modelech co jsem si znovu přelakovával či moje vlastní výroba..se olejovým barvám nechce držet..používám hlavně AGAMU a pak HUMBROL..po nanesení olejovky to nechávám tak cca .5-10min zavadnout a pak otírám..jenže ono to sleze úplně všechno hned po prvním přejetí ubrousku..napadlo mě povrch buď odmastit,nebo zdrsnit,ale mám strach abych si tím pak nepokazil nátěr...proto se prám co dělám špatně,nebo jak na to?
a bod 2. čím napodobit vyhořelej vagon..umbra mi připadne moc hnedá
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Ondřej » čtv 03 led, 2008 12:57 pm

Tenhle problem by melo vyresit lehke prelakovani polomatnym akrylovym lakem. Chce to ale vyzkouset, protoze pri prilis velkem matu, je problem se stiranim. Ja si micham podle konkretni situace leskly a matny v ruznych pomerech a redim tak 4-5:1 ve prospech redidla. Nejdrive si pomer vyzkousim na kousku plastu (stare dily modelu z vrakoviste) a kdyz jsem spokojen, tak to aplikuji na model.
Verne napodobit vyhorely vagon je docela orisek. Je tam totiz spousta ruznych odstinu od uplne cerne od sazi, pres svetlou rez az po temer bilou, kterou maji kousky temer shorele barvy. Asi nejlepsi je to udelat podle nejake fotografie, jinak to vypada dost neverohodne.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Příspěvekod Tomáš » čtv 03 led, 2008 5:18 pm

díky za vyčerpávající odpověď..s tím lakem tu zkusím někde bych měl mít polomat ve spreji,tak někde na kousku odskouším co a jak...ono totiš děsně blbě vypadá když některý soupravy září novotou a některý skoro zeraví :lol:
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 03 led, 2008 9:48 pm

Pokud jde o ten vyhorelý vagon, nejlepšího výsledku docílíš kombinací olej barev - ta umbra plus paynova šeď na základní nátěr vagonu, pak znovu přelakovat, tentokrát matným lakem. Pak vem pigmenty nebo nastruhané pastely odstínů - černá, saze, bílá a postupně to nanášej tupováním, rozstírej barvy do sebe až budeš spokojen. Pozor - nanášej pigmenty pomalu v menších vrstvách, patina se snadno přežene a pak se pigment dost blbě odstraňuje... Já to dělám tak dlouho, že jakmile mám pocit že to je dle fotky skoro ono, už dál nepokračuju abych to dál nepřehnal. Nezapomeň, že při hoření se na kovu dělá rez - ten musíš taky "napodobit" - pigmenty rez tmavá, světlá, cihla, saze a bílá (bílá pouze pro napodobení "rzi" z hoření)
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » pát 04 led, 2008 9:42 am

a Petře neměl bys někde nějaký fotky abych se kouknul? třeba na mail...ale myslím si že když to vystavíš tady ostatní se taky rádi kuknou
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 led, 2008 9:55 am

Rád se pochlubím, právě dodělávám Němku Liliput, tak to zkusím vystavit. Jinak já do loňska dělal tanky a letadla - k vláčkům jsem se vrátil po 20 letech. Vláčky jsou "živé" a to je to co mne pořád uchvacuje, navíc dnes digitál otevírá další možnosti. Ty ohořelé věci jsem dělai na zakázku do Německa, a byly to tanky, takže s jejich fotkama to bude horší... Něco z produkce naší modelářské firmy (ne vláčky, jen letadla a tanky) najdete na http://goffymodel.czweb.org/ Nicméně fotečky mašin a vagonů co napatinuju rád tady zveřejním... Zatím mám "hotovo" pár vagonů kde jsem zkoušel techniky patiny, ES499 piko, jeřáb ROCO, nádraží a výtopnu...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pát 04 led, 2008 10:03 am

Jo jo taky jsem k vláčkům vrátil, přesně jak píšeš ty. Jinak doplňky jsou super :!:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 led, 2008 10:08 am

Díky za pochvalu, před měsícem jsem se společníkem probíral jestli něco nezačnem v HO, ale dělal jsem si předběžný průzkum trhu a zatím se nám to nevyplatí do produkce zařadit... Nicméně děláme v HO dost věcí na zakázku do Německa (hlavně tanky a doplňky k nim).
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 led, 2008 10:09 am

Jo Houmre, poslal jsem ti ty plakáty, podařilo se ti to stáhnout? Byly to docela velký soubory. Bohužel jsem neměl čas to "zapracovat" do corelu - bylo by to pak menší JPG.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pát 04 led, 2008 10:20 am

Jo jo kluci šikovní měli by jste se do něčeho pustit, možná nějaký detaily, nic velkýho do začátku :?: jo a plakáty došly, už se těším, až je budu moct někde vyvěsit :lol:
Petr Zatrepalek píše:Díky za pochvalu, před měsícem jsem se společníkem probíral jestli něco nezačnem v HO, ale dělal jsem si předběžný průzkum trhu a zatím se nám to nevyplatí do produkce zařadit... Nicméně děláme v HO dost věcí na zakázku do Německa (hlavně tanky a doplňky k nim).
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod marwin » pát 04 led, 2008 10:39 am

Petr Zatrepalek píše:Nicméně fotečky mašin a vagonů co napatinuju rád tady zveřejním...


uz se tesim na tvoje vytvory :D :D
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 led, 2008 1:06 pm

Tak jsem sem chtěl dát pár obrázků, ale nějak nemůžu přijít na to jak... Pokud jde o web, tak jsem stále začátečník...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod marwin » pát 04 led, 2008 1:59 pm

Petr Zatrepalek píše:Tak jsem sem chtěl dát pár obrázků, ale nějak nemůžu přijít na to jak... Pokud jde o web, tak jsem stále začátečník...


no musis nekam na web ulozit ty tve fotky.
Bud, ze si zalozis nekde svuj web (napr http://www.webzdarma.cz/) a tam ty fotky nakopirujes. Sem umistis adresu na jpg obrazek mezi tagy {img} {/img} (napr. {img}http://zatrepalek.wz.cz/obr1.jpg{/img}) :!:(nahrad slozene zavorky'{' hranatyma '[') :!:
nebo mozna pro tebe jednodusi varianta, ze si nekde zalozis galerii napr. server www.rajce.net nebo http://picasaweb.google.com a sem hodis link na tu galerii. Kdyztak se zeptej, rad ti poradim.
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 04 led, 2008 3:04 pm

Dík, zkusím to! Nechci s tím otravovat webmastera našich "goffy" stránek...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod kvasha » sob 05 led, 2008 10:31 am

tak jsem, s dovolením, taky juknul na ty stránky. Nádhera. Já jsem patinu zkusil jednou a výsledek je tady : http://vlacky.kvasha.net/pic/patina_DSC_0173_m.jpg

Je to zatím docela hrůza, zejména ve srovnání s Vašími díly. (Petr Z., Houmr, ...)

ale zkusím druhý vagonek a porovnám pokroky :-)
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků