zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Domba » úte 26 kvě, 2009 7:14 pm

ještě prosbu není někde nějakej step by step na patinu mašin? moc by mě to pomohlo já se přiznám nevim vůbec jak napatinovat mašinu:- / techniku(tanky a pod) už mám celkem zmáklé, nebo nenašel by se tady nějakej jedinec co by to nafotil až by něco patinoval? děkuju možná už to tady někdo dělal a já jen přehlídl:- /
HO : ))
Uživatelský avatar
Domba
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 31 pro, 2008 11:12 am
Bydliště: Liberec

Příspěvekod cíba » úte 26 kvě, 2009 9:56 pm

Domba píše:ještě prosbu není někde nějakej step by step na patinu mašin? moc by mě to pomohlo já se přiznám nevim vůbec jak napatinovat mašinu:- / techniku(tanky a pod) už mám celkem zmáklé, nebo nenašel by se tady nějakej jedinec co by to nafotil až by něco patinoval? děkuju možná už to tady někdo dělal a já jen přehlídl:- /

to Domba:
Nejsem žádnej profík, ale můžu se podobný postup, jak to dělám já, pokusit nafotit. Právě dokončuji nástřik mého "kocouřího" prototypu II na pojezdu atlas, tak to pak zkusím spáchat... Určitě tu ale najdeš spoustu zkušenějších patinérů, kteří svými fotopostupy rádi přispějí do tématu...sám se rád přiučím... :wink:
H0-DCC-III/IV
cíba
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 28 bře, 2008 10:50 pm
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Radek » stř 27 kvě, 2009 3:28 am

HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 27 kvě, 2009 7:24 am

Nic proti Michalovi, ale právě toto je příklad jak ten rez NE! Bohužel modely vypadají lépe na fotce než ve skutečnosti - té rzi je tam příliš! Přiznám se, že jsem sliboval článek Hektorovi do výtopny, ale bohužel furt nestíhám! Zkusím to konečně dát dohromady a poslat mu to!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Domba » stř 27 kvě, 2009 11:22 am

Radku pokud si někdy viděl někdy španělskou školu tak jak dělaj postupy tak by si mě dal zapravdu že tohle jsem na mysli neměl třeba pojem wash jak se dělá a podobně vim že u mašiny to bude podobné ale radši bych si to nějak viděl rozfocené jak to má bejt než něco udělal a pak sku*vil mašinku Roco za 5 tisíc :oops:
ale jinak děkuju!: ))

Hoši to by bylo super byl bych vám zavázán za to: ))
HO : ))
Uživatelský avatar
Domba
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 31 pro, 2008 11:12 am
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Tomáš » úte 17 lis, 2009 11:39 am

Vrátil bych se zpět k tomuto tématu.Téma Patina kolejí.
Minule jsme tady s Petrem vyladily to napouštění štěrku naředěnou olejovkou.Vše se mi velmi osvědčilo,je to hned lepší,než když štěrk září novotou.
Já používám betonové pražce f.Tillig vel. TT.Chtěl jsem na nich udělat něco podobného jako má Houmr na svých stránkách "metoda suchého štětce".Problém je ovšem v tom,že on jede v H0,kde mají pražce hrubou strukturu a navíc jsou tmavé imitují dřevo.Takže tam metoda "suchého štětce" pěkně funguje,ale na malinkých,hladkých navíc světlých pražcích to nějak nefunguje.Na kousku pražce Jsem si zkusil nanést pigment rez tmavá a pak to přestříkl matným lakem.Vypadá to už určitě líp,ale nedovedu si představit,jak bych na cca.20m kolejí pigmentoval jeden pražec za druhým.
Každej určitě ví jak ty betonový pražce ve skutečnosti vypadají.nejsou to rovný kvádry,jako ty dřevěný,jsou ve středu užší.Mají takovej ten nádech po rzi co stéká z kolejnic,ale jen v té širší části,v tom užším středu jsou zase spíš stopy po oleji a všemožném bordelu.Krása betonových pražců spočívá v tom,že beton perfektně pohltí všechnu tu špínu.
Protože díky Petrovi a ostatním expertům,jsem už takhle daleko,nechci ustoupit,ale nějak se s tím poprat.
Přidávám pár obrázků aby bylo jasno.Jen ta vůně mi tu chybí..ale jen zavřít na chvilku oči a cítím tu typyckou vůni železničního svršku áááá :lol:

http://tauvec.rajce.idnes.cz/M.bRANICE_TRAT/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 17 lis, 2009 2:49 pm

Zajímavý, já budu řešit teď stejný problém - od kluků z Kolína jsem koupil jejich "nepatinovaný" modul, tam ten beton a nový štěrk mám taky :D .

Už jsem to jednou dělal známému - nejdřív vezmeš stříkací pistoli a hooodně naředěnou matnou hnědorezatou (odstín německá kamuflážní hnědá na tanky WWII) stříkneš vždy pruh podél koleje - stačí jemně, a raděj několikrát po sobě, aby jsi to měl jako na doprovodných fotkách viz tvůj příspěvek. Pak natřeš kolej rzí, napustíš si štěrk jak jsi si už dělal, pak třeba ten lak a nakonec pigment - bude-li ještě nutný! Případně jestli kolej nemáš nalepenou, raděj si tu rez na ní natři předem - pak se to dělá hůř. Následný přestřik již rezaté kolejnice tou naředěnou hnědorezatou není vůbec na škodu věci!

Jo ještě ten střed pražcového pole - až budeš napouštět ten štěrk, sem tam určitě mázneš i přes ty pražce. Když to necháš zavadnout, a po půl hodině suchým štětcem přešmrdláš dopředu dozadu přes pražce a štěrk, určitě ti to na pražcích ty věrohodné šmouhy udělá taky!

A ještě doplním pro masochisty/diorámisty - beton z plastu není nikdy věrohodný, takže kdo to chce mít nej, stříkne nejdřív na ten plast surfacer, nebo surfacer natupuje štětcem. Teprv pak , napustit pražce umbrou (zvýraznění struktury betonu) a drybrushovat (suchý štětec) hrany bílou. Pak barvit kolej rzí, a nalepit do kolejiště, zasypat štěrkem a ten dál patinovat....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod štefíno » ned 31 led, 2010 11:31 am

Já dnes poprvé patinoval pomoci pigmentů. Poučil jsem pigment rzi a prachu, které se asi tak nejvíc vyskytují na železnici. Zkoušel jsem patinovat vozík PVK. Patinoval jsem jak pomoci suchého štětce tak pomoci vody. Vodu jsem hlavně použil na bocích abych naznačil stíkající vodu a pak na dně korby, kde mi pomohla vytvořit mapy zaschlé špinavé vody. Já jsem s výsledkem spokojen, ostatně můžete posoudit sami. Připomínky vítány...
Obrázek
Co je malé to je milé :D
štefíno
 
Příspěvky: 34
Registrován: stř 30 pro, 2009 3:36 pm
Bydliště: okolí Zlína

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 31 led, 2010 1:30 pm

Źádáš o připomínky - zde jsou - podle fotky tam máš příliš té rezaté - méně je více, takhle to je nepřiozené! Díky tomu žes použil pouze JEDINOU z patin technik (pigmentaci) máš povrch jednolity tudíž to působí nevěrohodně. Tolik z mé strany vše...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod štefíno » ned 31 led, 2010 2:26 pm

Aha, dobře, takže ubrat rzi. Co se týče modelářských technik, co by jsi mi doporučil, abych to neměl tak jednolité? Filtry, oleje?
Co je malé to je milé :D
štefíno
 
Příspěvky: 34
Registrován: stř 30 pro, 2009 3:36 pm
Bydliště: okolí Zlína

Příspěvekod F. Placheta » ned 31 led, 2010 2:28 pm

Mne se to libi... :)
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod caruso82 » ned 31 led, 2010 3:02 pm

aj mne sa to paci, je to uz aj streknute matnym lakom?
caruso82
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 07 črc, 2008 9:45 am

Příspěvekod štefíno » ned 31 led, 2010 3:10 pm

Díky...stříknuté je to matným lakem jednou, ale ještě to jednou přeletím. Dokonale to nepřekrylo lesklý lak, který byl stříkán jako první, takže teď se to ještě trochu leskne.
Co je malé to je milé :D
štefíno
 
Příspěvky: 34
Registrován: stř 30 pro, 2009 3:36 pm
Bydliště: okolí Zlína

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 31 led, 2010 4:24 pm

štefíno píše:Aha, dobře, takže ubrat rzi. Co se týče modelářských technik, co by jsi mi doporučil, abych to neměl tak jednolité? Filtry, oleje?


filry i oleje - stínování, drybrush, a až na konec pigmenty. Méně bývá více!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

patina vozov Wap

Příspěvekod caruso82 » pát 05 úno, 2010 9:07 am

nechce sa mi kvoli tomu zakladat novu temu, chcem sa skusenych patinatorov spytat ako znazornit patinu na voznoch Wa, Wap a pod ktore vozia uhlie. mam vozne Wap sivej farby a chcel by som ich upravit aby vyzerali zhruba tak ako tie Wa v najnovsom clanku na magazine modely.biz http://magazin.modely.biz/view.php?cisl ... 2010010001
a chcel by som do nich aj naklad uhlia...ako na to?
Dakujem
caruso82
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 07 črc, 2008 9:45 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků