Les v TT

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Les v TT

Příspěvekod Radek » stř 25 úno, 2015 1:12 pm

Nějak mi toto vlákno uniklo a dnes jsem si ho s velkou chutí pročetl. Obzvlášť zasvěcené názory na dnešní zanedbané lesy mě utvrdili, že odborníků na pěstování lesa je u nás jen o málo méně, než fotbalových "trenérů" :D Ale proč ne. I meteorologové se shovívavě usmívají nad výroky typu: "..když jsem byl kluk, to byly zimy..!" :P

Ale k věci:
mizl píše:V podstatě jde o znázornění lesního podloží bez lesní vegetace. Konkrétně opadané suché jehličí. Nic víc nic míň. Vegetace mne nezajímá ... :wink:

Jakou iluzi pohledu na les se jako modeláři snažíme vytvořit? Z venčí, nebo zevnitř?
Zvenčí. Tvé fotky na předchozí straně jsou pohledem zevnitř. A tím se problém s hrabankou stává bezpředmětným. Tu z venku nevidíš, protože les má svůj plášť.
Smrk je stinná dřevina a dovnitř pustí jen minimum světla, nic tam neroste a je vidět hrabanka. Jakmile se tam odehraje něco, co umožní, že je vidět dovnitř (těžba, polom...), dostane se tam i více světla a začíná růst tráva a td, a hrabanka se ztrácí :wink:
A je zbytečné řešit o jakou oblast se jedná, protože smrk je smrk.

PS: Doufám, že to nevyznělo tak, že kdo řeší hrabanku je blázen. Vím co je to výzva :roll:.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Les v TT

Příspěvekod akcilhej » čtv 26 úno, 2015 2:03 pm

Lesík ze stromků dle Win111, tedy motaných. Myslel jsem si, co jich nemám, ale ještě budu přidělávat. Jako základ čaj prosátý na jemném sítku.
Přílohy
IMG_2516.JPG
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: Les v TT

Příspěvekod Radek » čtv 26 úno, 2015 8:12 pm

Hezké. Pravá strana má plášť až k zemi. Uprostřed a vlevo řidší tráva a zbytky větví působí, jako že se tam něco odtěžilo. Možná by to vyšperkoval nějaký pařez, ale to už jen tak kecám :oops: . Osobně se mi víc líbí ta pravá strana. Ale je to les, ne jen stromy vedle sebe, za mě palec nahoru :wink: .
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Les v TT

Příspěvekod Radek » pát 27 úno, 2015 2:57 am

Ještě k těm pařezům. Bylo to jen takové plácnutí. Myslím, že daleko lepší řešení je porostní plášť z nízkých smrčků. On přechod mezi kmenem a korunou je modelářský oříšek a kmen taky. Tím nechci hanit tvoje kmeny, ale když jsou schované, má to svoje kouzlo :wink: . Přesvědčivý modelový smrk asi bude vždy patřit mezi nejnáročnější disciplíny :roll: .

Klasická ukázka, jak špičkovou korunu zavraždit nerealistickým kmenem jsou smrky model-scene :( .
Obrázek
No zkuste si předsavit že je spodních 12 cm holých, maximálně mezi 10 a 12 pár suchých, opravdu suchých klacků. To by byla krása! Škoda těch krásných korun :? .

Když totiž jehlice ztrácí světlo, schnou. Výsledkem je, že spodní větve v koruně mají řídké jehličí na koncích větví, nikdy ne u kmene. Krátké, olámané zbytky větví pod korunou jsou už dávno, dávno suché. Ve spodní polovině kmene už většinou není nic, co by stálo za modelové ztvárění a když je, tak je to chyba. Kde jsou totiž větve, tam jsou suky a dobrý hospodář se snaží vypěstovat co nejvíc kvalitního dřeva :wink: .
Obrázek

Pokud je toto:
Obrázek
nádherný pohled na les v reálu, je asi zbytečné snažit se to v modelu vylepšit.


Tolik subjektivní pohled lesáka, který nikdy žádný pořádný smrk nevytvořil.
Naposledy upravil Radek dne stř 18 led, 2017 10:34 am, celkově upraveno 1
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Les v TT

Příspěvekod akcilhej » pát 27 úno, 2015 4:23 am

Přesně Radku. Řešit hrabanku a podrost má cenu pouze u otevřeného (částečně plošně odtěženého lesa). levá strana není ještě dokončená a uzavřený les vpravo přijde ještě doplnit semtam listnáčem a křovinama. Kdybych víc přemejšlel už při výrobě stromků, mohl jsem si ušetřit dost času. Valná část lesa může být řešena pouze holým kmenem s větvemi jen na špočce. Líp se les skládá na těsno. Pár stromů se suchými větvemi na kmeni ke kraji a nakonec komplet ovětvené stromy. Do hloubi lesa není vidět. A pokud bych do něj chtěl vidět, bude nepřirozeně řídkej.
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: Les v TT

Příspěvekod mizl » pát 27 úno, 2015 2:20 pm

Ahoj. Nevím zda si mám reakce spojit s mým dotazem na podloží lesa. Nicméně tuto otázku jsem řešil kvůli ztvárnění výseku hlubokého lesa ( diorámatu), kde hrabanka je buhužel vidět a kam světlo tolik nesvítí. Na tak malém prostoru nejde ztvárnit začátek a konec lesa. Pokud bych les dělal na kolejišti, pak tuto stupiditu neřešil.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Les v TT

Příspěvekod akcilhej » pát 27 úno, 2015 4:09 pm

Zkusím nafotit detail tý hrabanky ala prosátý čaj, třeba by to mohlo být ono....
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: Les v TT

Příspěvekod akcilhej » pát 27 úno, 2015 4:28 pm

Myslím, že Fuldův návrh by mohl být nejblíže realitě: FLOCKDEKOR 1mm - Suché jehličí Katalogové číslo: 8110 smíchat s velejemně prosátou hlínou. Nebo asi spíš základ hlína a pak pocukrovat flokem. A potom sem tam naflokovat bochánek lesní zelený 1 mm......
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků