Les v TT

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Les v TT

Příspěvekod hank » sob 21 čer, 2014 1:38 pm

Přátelé, návodů, rad a vychytávek, jak si zhotovit modely jednotlivých stromů, jsem našel hafól, jak se říká tady u nás ve východních Sudetech, ale zdá se, že většina modelářů má sklon pro stromy nevidět les... Takže prosím pěkně: Jaká máte doporučení pro znázornění lesa v TT? Teď tím nemyslím rady typu "kup si 200 stromků od Buchtely", aby mi bylo rozuměno. Co nevidět však budu řešit problémy jako "znázornění okraje hustého lesa" nebo "souvislý lesní porost jako kulisa pro skryté nádraží". Před 30 - 40 lety se to dělalo např. tak, že se z jednotlivých stromků vysázela první řada nebo dvě a zbytek se znázornil jen seshora, tj. za ty první dvě řady se dala třeba krabička a na ni se přilepily jen vršky těch stromů. Když se znázorňoval vzdálenější les, tak se nařezaly třeba špejle nebo párátka na krátké kousky, namočily se do lepidla, obalily zeleným posypem a když to mělo ještě zašpičatělé spodky a podloží bylo vhodně upraveno (pěnový polystyrén), po uschnutí se to mohlo rovnou zapichovat. Ale za ty roky od doby, kdy jsem to dělal naposled, jistě spousta lidí vymyslela leccos lepšího, takže prosím sem s tím.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Les v TT

Příspěvekod chameleon » sob 21 čer, 2014 5:05 pm

"Nekupuj 200 stromů od Buchtely", ale jen 100, a k nim koupit 100 kmenů na zhuštění, teda pokud je již má Dan v nabídce. ;-)
Naposledy upravil chameleon dne sob 21 čer, 2014 9:52 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Les v TT

Příspěvekod Tomáš » sob 21 čer, 2014 5:37 pm

Možná by se pro tyto účely daly koupit i obyčejnější stromky do pozadí (Noch,Heki,Jordan atp)
Taky jsem v KŽM Brno viděl, že to vyrábějí z nějaké štětky či co.
Bydlíš hold na území s hustými lesy,takže to bude něco stát. Ti co bydlí kolem Kolína to mají jednodušší, jeden strom na 10km2 :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Les v TT

Příspěvekod fulda » sob 21 čer, 2014 5:42 pm

Ono se na tom moc nezměnilo. Vysází se první dvě tři řady a pak se jen na špejle napíchá mech nebo molitan a zhora se to trochu natvaruje.
Je to tak spíš o tom co umíš. Třeba v království na smíchově tak mají udělané lesy, ale mají to dost odfláknuté.
Pak je ještě možnost nakoupit na sunteku balení 100 jehličnatých stromků a opravdu to vysázet. Například TADY je 100 stromků za $6.02 (to je 125,- takže stromek za korunu dvacet)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Les v TT

Příspěvekod milostt » sob 21 čer, 2014 6:06 pm

Já sázím taky na Dana Buchtelu ,když nís bude víc tak ty kmeny na zahuštění budou , jeho jehličnany jsou pořád nejlepší co lze sehnat
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Les v TT

Příspěvekod hank » sob 21 čer, 2014 6:44 pm

fulda píše:Ono se na tom moc nezměnilo. Vysází se první dvě tři řady a pak se jen na špejle napíchá mech nebo molitan a zhora se to trochu natvaruje.
Je to tak spíš o tom co umíš. Třeba v království na smíchově tak mají udělané lesy, ale mají to dost odfláknuté.
Pak je ještě možnost nakoupit na sunteku balení 100 jehličnatých stromků a opravdu to vysázet. Například TADY je 100 stromků za $6.02 (to je 125,- takže stromek za korunu dvacet)


No to je bomba, já to věděl, že někdo poradí :D A jinak máš 100% pravdu, tvorba modelové krajiny je úplně jiná disciplína než počítání nýtů :mrgreen: , důležitější než detail je celkový dojem a to už má hodně společného s výtvarným uměním.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Les v TT

Příspěvekod Tomáš » sob 21 čer, 2014 7:46 pm

No nevím nevím,jako je to tvoje rozhodnutí,ale myslím,že to přesně odpovídá té 1,20kč.
Já už bych šel spíš touto cestou. Sice to je za nějakých 15kč kus,ale pořád to připomíná strom
http://www.masinky.cz/produkt/19894-H0- ... /index.htm
A to je první odkaz na který jsem narazil
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Les v TT

Příspěvekod JanoH0e » sob 21 čer, 2014 8:32 pm

Hanku choď do lesa :D , tam zistíš, že ihličnany v lese sú "špejle", do akých detailov zájdeš, je už na tebe :D .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Les v TT

Příspěvekod hank » sob 21 čer, 2014 9:01 pm

JanoHOe: Díky za radu, jsem v lese skoro denně :wink: A není to žádný příměstský lesopark, ale poctivý vysoký smíšený les v těžebním věku na okraji Jeseníků v nadmořské výšce 450 - 600 m. Takže realitu mohu studovat až do halelujá.

Myslím, že fulda jako jeden z mála pochopil, o co mi jde - čím je naznačený les dál od pozorovatele, tím spíš stačí, když budou tvary stromů zjednodušené a dá se využít i jejich perspektivního zdánlivého zmenšení. A když si koupím stromky za tu americkou cenu, ani mi nebude vadit, když některé rozřežu a jejich kousky použiju pro naznačení vrcholů korun smrků k uzavření té kulisy seshora. (Akorát mi vadí ta barva, snad s ní půjde něco udělat...)

Proběhl jsem si v rychlosti katalogy Nocha, Hekiho a Jordana. Vychází mi, že dopředu na kraj svého modelového lesa bych měl vystrčit pár detailnějších (tj. dražších) modelů, nejpřirozenější tvary smrků má zřejmě Heki. (A taky nádherné modříny, tady v Jeseníkách znám lesní revír specializovaný na rezonanční dřevo, kde jsou modříny hlavní dřevina, když tak na ty modely koukám, tak se asi praštím přes kapsu.) Jedlím se asi vyhnu úplně, nejen že je v našich reálných podmínkách člověk musí hledat s lucernou v poledne, ale ani tvary jejich modelů, které jsem zatím viděl, nejsou přirozené, takhle pravidelně kuželovité jejich koruny určitě nejsou. Na skále se může vyskytnout i nějaká ta ojedinělá borovice-veteránka. Zřejmě do toho prostrkám pár vyšších buků a to "křoví", které vyplní pozadí, takže nebude tak na ráně, bude z toho amerického materiálu, co mi poradil fulda.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Les v TT

Příspěvekod JanoH0e » sob 21 čer, 2014 9:30 pm

Práve že zmiešaný les je niečo iné ako les ihličnatý. Ihličnan v ihličnatom lese nemá v "prízemí" konáre, tie ma tam, kde ich potrebuje , na vrchole stromu. Pekne obrastený strom dookola, ako vianočný stromček, je buď solitér alebo max. u okraja lesa. Všimni si, že niekedy u ihličnanov na okraji lesa, sú konáre iba v "slnečnej časti" - von z lesa a časť, ktorá je v lese - kde je šero je bez konárov. Takže pre hustý les potrebuješ kmene a vrcholce stromov. V zmiešanom to lese neplatí, Tam sa svetlo dostáva "skulinami". Ďalšia vec sú monokultúry, kde sa už vysadzuje podľa potreby konečného výsledku v určitom pláne.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Les v TT

Příspěvekod hank » sob 21 čer, 2014 9:36 pm

JanoHOe: myslím, že nejsme ve sporu :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Les v TT

Příspěvekod JanoH0e » sob 21 čer, 2014 9:45 pm

Jedná možnosť je výroba kmeňov a podrostu, nad tým potom na vhodne upravenej kostre, napr, z drôtu naťahať foliáž, samozrejme vpredu modelové stromy, pričom plné vetvenie iba 1. rad, potom znižovať až sa stratí v "šere" lesa.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Les v TT

Příspěvekod fulda » ned 22 čer, 2014 8:05 am

Pokud se budu držet myšlenky, tak přebarvovat ty čínské kostrnky se dá docela snadno - u poláka se nakoupí buď "Naturex F" a uděláš z toho listnáče. (nastříkat lakem na vlasy a pocukrovat naturexem) Nebo koupíš "flokovací trávu 1 nebo 2 mm" a uděláš z toho jehličnany.
Prostřední vrstva, která má dělat neprůhlednost lesa se dá docela dobře udělat nacupovánm divokých keřů.

Jo a jehličnaté stromy se mi líbí od Bezuchy. Kupuju si je na burze a vybírám si ty, které se mi líbí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Les v TT

Příspěvekod Myšpulín » ned 22 čer, 2014 9:48 am

Nechce se mi tu teď projíždět katalog, takže nevím, co sis vybral, ale pokusil bych se podle zakoupeného udělat kopie, tedy kopie nějakých 3 - 4 cm vršků těch stromů. Největší problém podle mne bude chytit stejný odstín s těmi stromy v předních řadách. Naopak pokud to budeš chtít proložit listnáčem, tam bude problém v tom, že má listnáč mohutnější korunu a smrk roste dále, tedy má vidět víc kol větví. Zde se bude muset ten spodní podklad upravit a snížit ho. Co se týče vlastního listnáče, zase bych zakoupil pár solitérů a pokusil se jejich vršky napodobit. Zde budou asi větve zbytečné, bude stačit nějaký podklad (možná i molitan, zatím jsem nezkoušel) potažený listovím. A pokud budeš chtít různorodost, střídat odstíny. A nezapomenout stejným materiálem, jako budou smrky, udělat i vršek podkladu. A nebál bych se s ohledem na perspektivu ty smrky v pozadí dělat menší a dávat je blíž k sobě.

Takhle to mám zatím vymyšlené, ale realizace je zatím s ohledem na postupující stavbu v nedohlednu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Les v TT

Příspěvekod Barbucha » ned 22 čer, 2014 10:28 am

Na listnáče uvnitř lesa bych asi požíval rozcupovaný houbičky po kačce kus a na to listí.
Ještě že nemám prostor pro les :-). Děsná tvořivá práce, ale zas jako výzva, dobrý.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků