skály a kopce

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » pát 08 srp, 2014 12:44 pm

Dobrý a důležitý postřeh.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod talien » stř 21 led, 2015 3:16 pm

Vím, že je to asi trochu neúplný příspěvek bez nějakého technického návodu či popsaného postupu... ale spíš jen pro inspiraci sem dávám pár fotek na které jsem narazil nedávno v jednom fotoalbu, které mě dovedlo až ke stránce amerického tvůrce kolejišť na zakázku. (v tomto případě se jedná o modelovou velikost N!)
Skály v jeho provedení vypadají také dobře.

Ale přiznám se, že styrodurové skály od mnitky mi učarovaly asi jako většině čtenářů tohohle "vlákna". :-) rozhodně tuhle techniku vyzkouším, až seberu odvahu.
Přílohy
8137729658_bf47b73018_k.jpg
7776764340_2c098f3903_k.jpg
8126805218_028a843fa3_k.jpg
TT, DCC, II/III. epocha
http://tt-kraj.blogspot.com
talien
 
Příspěvky: 85
Registrován: stř 02 kvě, 2012 12:16 pm
Bydliště: Praha

Re: skály a kopce

Příspěvekod Sandy » stř 21 led, 2015 10:44 pm

Vzhled skal stojí a padá s konečnou povrchovou úpravou (konečně jako vše v jakémkoliv modelovém světě). Základní technologie jejich výroby má tak 20% váhu.
Pokud nemáš alespoň základní cit pro barvu, techniku jejího nanášení a představivost co se stane když...., tak je výsledek většinou dost nejistý.
Chce to jen dostatek trpělivosti a na kusu polystyrenu zkoušet a zkoušet (např. já na to nemám dostatek vůle). Teď jsem se vybičoval a vnukovi konečně nabarvil starý auhagenovský portál s opěrnými zdmi. Teď k tomu ještě dotvořit krajinu. Základní tvar udělám "levou zadní". Ale pak ta finalizace... Už teď mám osipky.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: skály a kopce

Příspěvekod Barbucha » stř 21 led, 2015 11:04 pm

Jojo, já pro míchání barev mám taky špatnej cit. Na druhou stranu zase vidím hned chyby, takže já než něco vyplodím, tak to trvá a stejně se mi to nelíbí.
Ten první příklad na obrázku je zrovna o té necitlivosti, kdy autor naznačil zvětralou skálu dole a nahoře ji má nezvětralou. Sice to vypadá jakoby hezky, ale… Kdyby se prošel lomem a nefantazíroval, tak by to dopadlo líp.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Sandy » stř 21 led, 2015 11:25 pm

Barbucha píše:Jojo, já pro míchání barev mám taky špatnej cit. Na druhou stranu zase vidím hned chyby, takže já než něco vyplodím, tak to trvá a stejně se mi to nelíbí.
Ten první příklad na obrázku je zrovna o té necitlivosti, kdy autor naznačil zvětralou skálu dole a nahoře ji má nezvětralou. Sice to vypadá jakoby hezky, ale… Kdyby se prošel lomem a nefantazíroval, tak by to dopadlo líp.

No, chyby vidím taky hned. Ale nemám dost fantazie na to, abych si představil, jak je odstranit!
No, a pokud nechceš fantazírovat, tak musíš chodit, koukat, koukat a fotit. A hlavně musíš vědět NA CO se koukat. A tam platí to samé, co u míchání barev.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: skály a kopce

Příspěvekod Barbucha » čtv 22 led, 2015 12:26 am

Já byl v lomu 3 hodiny, než jsem udělal skálu :-). To jsem myslel na toho americkýho autora.
viewtopic.php?f=10&t=831&start=210
Jen by to chtělo dorazit…
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Sandy » čtv 22 led, 2015 7:57 am

To koukání jsem myslel obecně. Neměl jsem nikoho konkrétního na mysli.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

DOTVAROVÁNÍ HORY Z POLYSTYRENU

Příspěvekod vlaky » čtv 16 dub, 2015 6:38 pm

Mám tento vyhovující polystyrenový tvar. Jak mám z něj prosím nejjednodušeji dotvořit pohoří/skálu (jsem začátečník)? Obrázek níže. MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚDI!
Přílohy
WIN_20150416_203051.JPG
vlaky
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 15 dub, 2015 1:21 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » čtv 18 čer, 2015 9:10 pm

Mám tento vyhovující polystyrenový tvar. Jak mám z něj prosím nejjednodušeji dotvořit pohoří/skálu (jsem začátečník)? Obrázek níže. MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚDI!


Ke tvorbě skal se hodí extrudovaný polystyren a to ještě nejlépe s co nejmenší velikostí buňky. Polystyren na obrázku (ten co se drolí do kuliček) je vhodný k vytvoření základu terénu.
Více zde:
http://www.mnitka.com/tvarovani-styrodurove-skaly/
http://www.mnitka.com/skaly-z-extrudova ... lystyrenu/
http://www.mnitka.com/barveni-styrodurove-skaly/

Na obrázku níže je skála ze sádry, asi nejlepšího materiálu pro výrobu skal.
Přílohy
žp2 (1)logo mnitka 800.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod HonzaM » pát 19 čer, 2015 5:03 am

mnitka píše:
Mám tento vyhovující polystyrenový tvar. Jak mám z něj prosím nejjednodušeji dotvořit pohoří/skálu (jsem začátečník)? Obrázek níže. MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚDI!


Ke tvorbě skal se hodí extrudovaný polystyren a to ještě nejlépe s co nejmenší velikostí buňky. Polystyren na obrázku (ten co se drolí do kuliček) je vhodný k vytvoření základu terénu.
Více zde:
http://www.mnitka.com/tvarovani-styrodurove-skaly/
http://www.mnitka.com/skaly-z-extrudova ... lystyrenu/
http://www.mnitka.com/barveni-styrodurove-skaly/

Na obrázku níže je skála ze sádry, asi nejlepšího materiálu pro výrobu skal.

Souhlasím, podle mé zkušenosti je také sádra lepší než styrodur (a styrodur je lepší než "kuličkovitý" polystyren). Ze styrodurů (jsou od různých výrobců) se mi nejvíc osvědčil XPS Bachl, je nejpevnější, ale nejhůř se shání. Má okrovou barvu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pát 19 čer, 2015 6:48 am

mnitka píše:
Mám tento vyhovující polystyrenový tvar. Jak mám z něj prosím nejjednodušeji dotvořit pohoří/skálu (jsem začátečník)? Obrázek níže. MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚDI!




Na obrázku níže je skála ze sádry, asi nejlepšího materiálu pro výrobu skal.


Myslíš ,že lze používat i tu "šedou sádru" ?? i na odlévání pomocí forem Noch.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod MirekTT » pát 19 čer, 2015 7:07 am

Já mám teď na stole gumové formy woodland scénic, které patří Lukášovi. Pokud bych je použil, určitě bych lil obyčejnou šedou sádru, kterou jsem na cosi nedávno použil a je výborná. Problém ale vidím v implementaci jednotlivých odlitků např do většího celku. Jasně, přechody lze dohlinit a zakrýt vegetací. Ale nemusí to vyhovovat vždy. Pokud bych se uchýlil ke stavbě velkého jednolitého skalního masivu, snažil bych se napodobit mnitkovu metodu ze styroduru, nebo bych mu rovnou zaplatil za výrobu :D nebo bych naplácal hustou sádru na dané místo v celku a skálu se snažil vytvarovat dlátem ze sádry na místě. Ale určitě bych použil obyč stavební šedou sádru. Nevidím důvod utrácet za ušlechtilé licí směsi.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 19 čer, 2015 7:23 am

Lepší je modelářská sádra,netvrdne tak rychleji,takže se s ní lépe pracuje.Taky jsem někde viděl skály,vytvořené z montážní pěny,ale neptejte se mě kde. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: skály a kopce

Příspěvekod Barbucha » pát 19 čer, 2015 7:53 am

Používal jsem taky modelářskou sádru, finančně nenáročné a jak psal Míra, netuhne tak rychle. Montážní pěna mi přijde trochu jako nesmysl, to se líp opracovává ten styrodur. Montážní pěna naroste do objemu, který není možné předem odhadnout a navíc uvnitř občas bývají bubliny. I tak je porézní, takže se skála stejně musí něčím povrchově upravit. No a cena taky není zanedbatelná.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pát 19 čer, 2015 8:01 am

No jenže ta šedá je ještě levnější ... 25Kg stojí cca 200kč

tohle je dělané za pomocí těch forem
http://tauvec.rajce.idnes.cz/test/#DSCN2473.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků