skály a kopce

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: skály a kopce

Příspěvekod Barbucha » pát 19 čer, 2015 8:35 am

Pokud těch 25 kg spotřebuješ :mrgreen: .
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Franky » pát 19 čer, 2015 8:58 am

Ahoj vlaky, spíchnul k sobě pár fotek, kde je patrný můj postup (je víceméně opraný od Mnitky). Používám modelářskou sádru z baumaxu asi za 20,-, desky extrudovaného polystyrenu tam seženeš taky (používám tl. 20 mm). Výše uvedené odkazy poskytnou vše potřebné. Pak sem hoď fotku z tvého snažení a nenech se odradit případnými úvodními neúspěchy
Přílohy
kompilát.jpg
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » pát 19 čer, 2015 11:40 am

Tomáš, MirekTT :arrow: Se sádrou jsem si zkusil své, vyzkoušel jsem stavební, modelářskou i plastickou od různých výrobců. Rozdíly mezi sádrou stavební a modelářskou nevidím pro stavitele skal jako podstatné. Sádra plastická mi přijde nevhodná vzhledem ke svým vlastnostem po vytvrzení (je měkká), trojnásobná cena taky není při větší spotřebě zanedbatelná.

Na diorama na obrázku je použito cca 4kg sádry. Sádru jsem míchal a nanášel asi v šesti krocích během dvou dnů.
Obrázek

S formami na odlévání nepracuji. Je to jednoduchá cesta k získání celkem realistických "atrap" skal. Co však s nimi, jak je spojovat, jak zabezpečit aby opakovaně použité odlitky nehyzdily skálu pravidelností :?: Prostě pro vytváření větších skal jsou podle mě odlitky nevhodné.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » pát 19 čer, 2015 11:58 am

Tomáš píše:No jenže ta šedá je ještě levnější ... 25Kg stojí cca 200kč

tohle je dělané za pomocí těch forem
http://tauvec.rajce.idnes.cz/test/#DSCN2473.jpg



25 kg je skutečně dost, To abys Tomáši zesílil nosné části kolejiště :mrgreen: .
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pát 19 čer, 2015 2:11 pm

mnitka píše:
Tomáš píše:No jenže ta šedá je ještě levnější ... 25Kg stojí cca 200kč

tohle je dělané za pomocí těch forem
http://tauvec.rajce.idnes.cz/test/#DSCN2473.jpg



25 kg je skutečně dost, To abys Tomáši zesílil nosné části kolejiště :mrgreen: .


No mě zbylo dost sádry,když jsme dělali elektřinu. Ono se to nezdá,ale do těch forem se té sádry vleze celkem hodně. to co jsem zde prezentoval v tom odkaze je z toho 2Kg pytlíku. O tom,že to opravdu hodně váží jsem se už přesvědčil při testování. Budu ten hlavní základ dělat z polystyrenu a ty odlitky jen připojovat k němu.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pát 19 čer, 2015 2:15 pm

Tak ono je to dokonce 30Kg teď jsem byl ve sklépku to okouknout . Mám přesně tohle.
http://www.stavebninyskruzny.cz/sadra/1 ... -30kg.html
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » sob 20 čer, 2015 7:53 pm

Franky :arrow: Koukám Davide, že jste na tom podobně jako já, bavíte se mikroprojekty na kterých zkoušíte různé techniky.

Měl bych k vaší skále jednu poznámku. Čím kolmějsi stěna tím větší problém dosáhnout realistického vzhledu. Z toho vyplívá, že jste se postavil před velmi obtížný úkol.
A ještě jedno pravidlo sádrových skal si dovolím. Pokud se vám zdá skála už tvarově dokonalá věnuje ji ještě jedenkrát tolik času a úsilí, výsledek pak bude v násobcích lepší.

Ať se daří.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod martin-tt » stř 04 lis, 2015 3:26 pm

Ahoj,vyrobil jsem skálu ze styroduru podle návodu na http://www.mnitka.com. Chtěl jsem znázornit skálu více prorostlou vegetací.Větve a dřeviny jsou znázorněny pomocí kořínků.Tunelový portál je od fa.NOCH ale snížený o 7mm.Chci poděkovat panu Krejčímu za zveřejnění podrobného popisu výroby skal (a nejen jich) na jeho stránkách.Martin
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: skály a kopce

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 04 lis, 2015 5:27 pm

Chlape a není ti to blbý? :D No nasadil jsi laťku sakra vysoko! :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: skály a kopce

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 lis, 2015 5:41 pm

miroslav lengyel píše:Chlape a není ti to blbý? :D No nasadil jsi laťku sakra vysoko! :wink:

Skutečně velmi vysoko položena laťka,palec nahoru :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » stř 04 lis, 2015 9:11 pm

pěkný, moc pěkný.............. jen ten ošklivý, zlý semafor ti to kazí
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod hank » stř 04 lis, 2015 9:54 pm

Vím, že tu budu zase za šťouru, ale skála je zvětralá a dost narušená a hornina (vápenec? pískovec?) vypadá jako málo soudržná, takže hrozí padání kamenů na trať. V takových podmínkách by obě boční skalní stěny (nebo aspoň ta nalevo, kde se těsně přimyká ke trati) byly zpevněny v potřebné délce opěrnými zdmi, portál by byl o několik metrů předsunutý před čelní skalní stěnu, nad ním by byla ta skalní stěna zpevněná betonovými injekcemi a na okraji portálu nahoře by byl taras nebo aspoň ocelová síť zachytávající padající kameny. Posledně jmenovaná opatření by se zřejmě uplatnila i nad opěrnou zdí v té levé skalní stěně. I tak by s tím příslušné složky traťového hospodářství měly dost starostí. Padání kamenů na trať ve skalách je oblíbenou kratochvílí Matky Přírody i v mnohem soudržnějších horninách, viz třeba rulové skály na trati do Starého Města pod Sněžníkem.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod rawen » čtv 05 lis, 2015 5:28 am

Tak já si večer říkám, že nebudu za šťouru, a ráno vidím, že hank napsal to samé. :)

Skála je parádní, ale ne takhle nad portálem; nevím, od kdy se používají jistící sítě, ale vzhledem k letopočtu 1875 by asi byly nepatřičné.
Další věc je voda. Ten obrázek je malou výsečí celku, takže z něj nevidím svažitost terénu ani řešení odvodu dešťové vody. Kdyby to huklo v bouřce směrem proti skále a portálu, jsou to kubíky za minutu (o splaveném štěrku nemluvě).

Radek

P.S.: Ale první pocit při načítání stránky byl "mnitka zas něco postavil". :)
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: skály a kopce

Příspěvekod hank » čtv 05 lis, 2015 10:36 am

rawen píše:...nevím, od kdy se používají jistící sítě, ale vzhledem k letopočtu 1875 by asi byly nepatřičné...


Tak samozřejmě letopočet říká něco o době vybudování tunelu, ale epocha je daná návěstidlem a to už se sítě určitě používaly. :wink: Od toho roku 1875 se takové místo určitě x-krát opravovalo a dnes jistě vypadá úplně jinak než před těmi 140 lety. Včetně dodatečných sanačních opatření.

Ještě jsem zapomněl napsat, že před betonovými plombami se používaly kamenné... a co vlastně? Neznám odborný název takového zpevnění skály, kde se zvětralá část nebo převis přezdí/podezdí lomovým kamenem. Při celkovém pohledu na skálu to vypadá jako záplaty. Jinak skalní převisy se pokud možno odstřelovaly rovnou při stavbě tunelů a zářezů. Takový útvar jako je skalní věž u Pikovic na posázavském Pacifiku by byl pro jistotu - kdyby se to stavělo dnes - zřejmě taky nemilosrdně odstřelen. A ještě jeden důležitý detail: Ani "svislá" skalní stěna poblíž trati nikdy není svislá. Požadovaný sklon stěn zářezů v "rostlé" skále se obvykle uvádí nejméně 5:1, ve zvětralé skále až 2:1 a doporučuje se používání "laviček" - stěna zářezu do výšky schodovitě ustupuje od trati. Ani čelní stěny nad tunelovými portály se nenechávají svislé.

Kdybychom pojednávali o tratích v alpských zemích, ještě by zřejmě přišly na přetřes různé galerie proti sněhovým a kamenným lavinám a sesuvům půdy, ale to už je v našich podmínkách opravdu OT.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod r.hahn » čtv 05 lis, 2015 11:02 am

Ahoj Martine,

máš to moc hezké. Řemeslné provedení na 1* a na připomínky o věrohodnosti a epoše se vykašli :-) Hlavně že to dělá radost tobě!!!
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků