skály a kopce

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: skály a kopce

Příspěvekod Barbucha » čtv 05 lis, 2015 11:06 am

Kluci, děláme to pro radost :-). Ze skal na trati z Prahy do Děčína šla ještě tak před 30 lety hrůza. Teď je to všechno zadrátovaný…
U mě vizuální provedení 1*.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » čtv 05 lis, 2015 12:25 pm

r.hahn píše:Ahoj Martine,

máš to moc hezké. Řemeslné provedení na 1* a na připomínky o věrohodnosti a epoše se vykašli :-) Hlavně že to dělá radost tobě!!!


Obrázek

líp se to vystihnout nedalo
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod martin-tt » čtv 05 lis, 2015 12:32 pm

hank píše:...portál by byl o několik metrů předsunutý před čelní skalní stěnu, nad ním by byla ta skalní stěna zpevněná betonovými injekcemi a na okraji portálu nahoře by byl taras nebo aspoň ocelová síť zachytávající padající kameny.

Ahoj,na reálném obrázku portál není předsunutý několik metrů před čelní skalní stěnu,nad ním skalní stěna není zpevněná bet.injekcemi(pokud ano tak to není vidět a tím pádem to není vidět ani na modelu) a na okraji portálu není ocelová síť. :wink: Snažím se modelovat konec 70-sátých a začátek 80-sátých let minulého století(epocha IV ?).Skálu jsem nemodeloval podle tohoto obrázku (autorovi se omlouvám za zveřejnění) a skála nad portálem mi připadá takřka svislá.Ta Moje nad portálem modelu vůbec svislá není a z obrázku které jsem zveřejnil to vidět nejde.Podle norem by svět vypadal asi úplně jinak ale realita je jiná.Já nemodeluji kolejiště podle reálných předloh ale jen tak si hraji.Jsem rád že jsm nezveřejnil více obrázků z kolejiště (zatím) asi bych měl "depku" jak je to všechno nanic. :D
Přílohy
1.jpg
1.jpg (352.72 KiB) Zobrazeno 7042 krát
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: skály a kopce

Příspěvekod rawen » čtv 05 lis, 2015 12:40 pm

Není to nanic - jen jsme zhýčkaní Stummiforem a hledáme detaily detailů :lol:

A zveřejňuj dál, máš to krásné.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: skály a kopce

Příspěvekod hank » čtv 05 lis, 2015 1:08 pm

Však jsem taky proti řemeslnému provedení modelu neřekl ani slovo, protože není co. I ten vápenec vypadá věrohodně, tj. je poznat, jaká by to mohla být hornina, což se o spoustě skal prezentovaných na tomto fóru nedá říct.

Pravda je i to, že často si nějaké sanační opatření nebo dodržení/vytvoření nějaké normy vynutila až nebezpečná nová realita - a to třeba i na tak důležité trati jako Brno - Česká Třebová, kde se s tunely "něco" začalo dělat až dávno potom, kdy kamení začalo padat pochůzkářům na hlavy. A např. na zmíněné staroměstské lokálce se dodnes neudělalo skoro nic, takže tam skály padají i začátkem 21. století. Zřejmě majitel trati vyhodnotil riziko jako únosné ve srovnání s možnými náklady na nějakou akci. Nicméně většina skalních zářezů a tunelů se zabezpečuje a/nebo sanuje shora naznačeným způsobem a když se to tzv. nevyplatí, tak se občas i opouštějí, viz známý úsek na 1. koridoru.

Pak je tu ale věčná otázka, která se neustále vrací: Máme modelovat nudnou většinovou realitu nebo atraktivní výjimky? Jsem zastáncem toho, že když už se do něčeho vrazí tolik práce a námahy, tak by to mělo být takové, že si člověk řekne "je to jako živé", a to si většinou řekne, když na modelu vidí to, co denně ve skutečnosti. Přičemž ten, kdo kolem toho chodí všímavě - ani nemusí být odborník - snad má právo říct "vždyť to ve skutečnosti takhle není". Koneckonců tenhle problém řeší i komerční modeláři, viz kolejiště ve Žďáru n. S. versus to v Brně na Josefské.

Ten obvyklý argument "však si jen tak hrajeme" nebudu raději komentovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod Radek » pát 06 lis, 2015 7:57 pm

martin-tt píše:Ahoj,vyrobil jsem skálu ze styroduru....Martin
Moje oči si pochutnaly, díky.
hank píše:... ale skála je zvětralá...
Tak tohle mě, jako laika vůbec nenapadlo. Mrknu, vidím, že je to krásné, příjde mi, že je tam místa dost i na padající šutry a sem spokojený. Moje postižení je zase odrazem tří desetiletí v lese. Občas při pohledu na báječně vymodelovaný les, nebo strom, který tady sklízí chválu, reaguju jako Hank. Inu 100 lidí - 100 chutí. Z toho je vidět, jak je důležitá spokojenost autora samotného :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: skály a kopce

Příspěvekod TomBart » stř 08 úno, 2017 9:33 pm

sochání do sádry a barveno vodovkama a akvarelovými barvami.
Zatím jen sádra. není ještě hlína a porost.
Barva trochu klame, není to tak do žluta.
Přílohy
TMB_3221.JPG
TMB_3218.JPG
TMB_3216.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » čtv 09 úno, 2017 8:05 am

moc pěkný počin..... nové moduly?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod ladiznet » čtv 09 úno, 2017 9:40 am

paráda ... před týdnem jsem také začal tvarovat skálu ze sádry. Velmi dobrý matroš ta sádra! :)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: skály a kopce

Příspěvekod Petr S. » čtv 09 úno, 2017 10:07 am

Ještě pár slov a dvě fotky k portálu ve skále .
Mezi Sychrovem a Hodkovicemi n. Mohelkou , poblíž zast. Sedlejovice je krátký tunel ražený v pískovci . Klenba není v celé délce tunelu a místy je vyzděna na tvrdo pálenými cihlami . Portál od Sychrova je obezděný kvádry pískovce získaného při lámání předchozího zářezu , jen místy je nějaká rula . Portál od Hodkovic ( Sedlejovic) má přiznanou jen klenbu ze stejného materiálu . Pískovcová stěna není nijak zpevněná a na jaře je znatelná linie odroleného ( odmrzlého ) pískovce před portálem .
Fotky z 15. dubna 2005
100_0639.JPG
100_0632.JPG

Zdarec , Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod TomBart » čtv 09 úno, 2017 10:27 am

greenery píše:moc pěkný počin..... nové moduly?


jj. vyhlásil jsem válku placatým modulům, takže jedu svoje vlastní rozhraní :) a toto jsou přechodové díly

volný námět: Bečov nad Teplou, resp. ten asi 3 km kousek okolo řeky směr Mariánky. Aspoň to pak můžu dát vedle Lokte, vždyť to je kousek. :wink: Tu trať jsem si prošel, nafotil, ale skálu takovou neudělal a ani opěrné zdi. Bohužel, to není taková prdel jak se zdá. Ale takhle skoro černá skála je třeba u tunelu na Jarově. Takže improvizace
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: skály a kopce

Příspěvekod TomBart » čtv 09 úno, 2017 10:31 am

ladiznet píše:paráda ... před týdnem jsem také začal tvarovat skálu ze sádry. Velmi dobrý matroš ta sádra! :)


ale bacha, není sádra jako sádra. Ta správná mě došla a sháním jí od Tachova po Chrudim.

Petr S. píše:Ještě pár slov a dvě fotky k portálu ve skále .
Mezi Sychrovem a Hodkovicemi n. ....
Zdarec , Petr S.

Správně vystihující a rozporující teorii od Hanka. Na té naší železnici jde udělat vše. ideální podle skutečné předlohy a pak se nějaké zásady, normy, doporučení a stavební pravidla můžou strčit zase hezky do knihovny.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: skály a kopce

Příspěvekod Petr S. » pát 10 úno, 2017 9:25 am

Když do vody rozmícháš polévkovou lžíci Herkulesu nebo Dispercolu (cca 1 lžíce - 1 litr ) a přidáš 1 čajovou lžičku stavební penetrace , tak i ze špatné sádry uděláš dobrou . Není tak nasákavá , je zapotřebí trochu vychytat barvení . Takto modifikovaná je několikanásobně pevnější než sádra bez přísad . Jde i ohnout , viz http://www.zababov.cz/index.php?id=486& ... .intel.com . :lol:
Opěrná zeď na Hrabové už vydržela 10 let převážení modulů .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » pát 10 úno, 2017 10:08 am

.... no to zas objevuju Ameriku :idea:
Dík za tip. Zkoušel jsem ohýbat opěrnou zeď do oblouku, a vždycky mi to prasklo.
V jaké fázi se to s formou ohýbá? Předpokládám, že hned zamokra.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod Petr S. » pát 10 úno, 2017 10:23 am

Cha cha cha , to víš že za mokra . Za sucha ohýbá jen David Cooperfield https://cs.wikipedia.org/wiki/David_Cop ... eln%C3%ADk). Ten Herkules tam působí jako plastifikátor , i když je sádra mokrá , tak zlehka drží tvar . Vyplněnou formu pokryju gázou , která udrží sádru ve formě , když ohýbám . Protože je sádra na vnější straně formy , tak ji mohu ještě dodatečně opravit .
Důležitý je tam ten Herkules , bez něj nemáš moc velkou šanci . A když se ti to povede , tak to stejně brzy praskne .
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků