Odstranení původního nátěru

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Jarda H. » úte 27 kvě, 2008 6:10 pm

TT-maniac píše:Ještě jsem slyšel ž jde nátěr odstranit brzdovou kapalinou ale ještě jsem to nezkoušel ... četl jsem to někde na vlaky.net ale už si přesně nepamatuju v jakém tématu


To samé - tedy odstranění starých nátěrů pomocí brzdové kapaliny - se píše i na stránkách Zababova (viz odkaz výše v diskuzi), a tak se ptám : zkoušel to někdo, jak dlouho to nechat působit třeba na kastli lokomotivy apod. :?:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2791
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

brzdová kapalina

Příspěvekod johan I » úte 10 čer, 2008 5:44 pm

Já to zkoušel na modelu tanku v m 1/35 nechal jsem to přes noc barva se oloupala pak se to musí pořádně odmastit ovšem byla to synt. barva na akrylech jsem to nezkoušel. :P
A hobby with humor
Uživatelský avatar
johan I
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob 12 led, 2008 2:34 pm

Příspěvekod Soptík » čtv 12 čer, 2008 9:58 am

Mám také dotaz, koupil jsem si stříkací pistolku a vesele jsem stříkal. Můj první pokusný model byl M152, při maskování jsem udělal velkou chybu, že jsem překryl spoj pásky na čele vozu. Po stržení pásky tam zůstal pěknej zub.
Myslíte že půjde plastiková stavebnice LPH také odbarvit louhem???
Předem děkuji za odpovědi Lukáš
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Tomáš » čtv 19 čer, 2008 8:50 am

Soptík píše:Mám také dotaz, koupil jsem si stříkací pistolku a vesele jsem stříkal. Můj první pokusný model byl M152, při maskování jsem udělal velkou chybu, že jsem překryl spoj pásky na čele vozu. Po stržení pásky tam zůstal pěknej zub.
Myslíte že půjde plastiková stavebnice LPH také odbarvit louhem???
Předem děkuji za odpovědi Lukáš


jjo pude odbarvit louhem,ale chce si zkusit tu koncentraci..nejlíp použij zbytek ze stavebnice a na něm zkus co louh udělá...já použil "krtka" na odpady a nasypat do hodně teplé vody..rozmíchat a pinzetou ponořit po 2-3minutách koukni co barva dělá..moc na to nesahej plast bude dost vláčnej polij tekoucí vou teplou a okoukni..pak podle potřeby opakovat...ale opravdu nejlíp odzkoušet,já odbarvoval jeden nepovedenej odlitek a ten po koupání v louhu totálně změkl,na škodu to nebylo pač se srovnala křivost ,po vykoupání v čisté vodě zase stvrdl
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 19 čer, 2008 9:02 am

Tomáši, neodbarvuj! Ten zub rozleštíš - zkus brusnou pastu na autolaky a flanelový hadřík, je-li zub větší, vem hodně jemný šmirgl a opatrně zub přelízni. Pokud máš "podstřik" tj. že barva ti nedopatřením podteče pod pásku, stačí opatrně otřít tu barvu štětcem navlhčeným v příslušném ředidle (nikdy ne nitro!!). Tímto způsobem uděláš i korekci ostrého přechodu barev.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 19 čer, 2008 9:06 am

Pro odbarvení můžeš zkusit i ředidlo na lihové barvy Agama (nebo jejich odstraňovač nátěrů - je ale o poznání dražší a de facto je to stejný utrejch jako to ředidlo) nebo Gunze ředidlo řady Mr. Color Levelling Thinner - spolehlivě by měly sundat běžné modelářské barvy.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Soptík » sob 28 čer, 2008 9:16 pm

Tak jsem to zkusil tím louhem a povedlo se my odstranit barvu ale model se pěkně pokroutil.
Jen nevím co jsem udělal špatně, že by silnej rostok???
Díky za odpověď
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 29 čer, 2008 7:45 am

Pří míchání roztoku louhu se uvolňuje dost velké teplo - když tam model dáš dřív, než roztok vychladne (nejlépe tak 4-5 hod), pak se ti pokroutí.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hekttor » ned 29 čer, 2008 8:38 am

U modelů z epoxydových odlitků se to stává i bez vyšší teploty (nižší chemická odolnost proti zásadám), ale pokud se jedná o tu M 152 od LPH, tak tam to je teplotou, jak píše Petr. Reakce NaOH s H2O je exotermická, takže to, co zde píše Tomáš o něco výše - ...já použil "krtka" na odpady a nasypat do hodně teplé vody... bych rozhodně nedělal (Krtek je mimochodem jen přebalený a dráže prodávaný technický louh) . Může se totiž vyvinout takové teplo, že zdeformuje, eventuelně perforuje i plastovou nádobku, ve které roztok mícháte. Navíc horký louh se vypařuje a při vdechování naleptává sliznice.
Jinak něco málo na téma odstraňování nátěrů je také zde -
http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008060007 .
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Sandy » ned 29 čer, 2008 6:25 pm

Petr Zatrepalek píše:Pří míchání roztoku louhu se uvolňuje dost velké teplo - když tam model dáš dřív, než roztok vychladne (nejlépe tak 4-5 hod), pak se ti pokroutí.


Všechno, co se při rozpouštění zahřívá, tak se zásadně rozpouští ve studené vodě. Rozpouští se za stálého míchání a nejllépe systémem nádoba v nádobě.
Louh se rozpouští postupně a za neustálého ochlazování. Nejlepší je laboratorní sklo, ale plastový kýbl také stačí.
Pozor! je to žíravina ( brýle, gumové rukavice , dřevěný klacek na míchání).
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Soptík » ned 29 čer, 2008 9:46 pm

Takže se má louh rozpouštět ve studené vodě??? Nebo ho mám zalít horkou vodou a přidávat studenou.
Už nechci přijít o další model
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 30 čer, 2008 7:43 am

Je to jednoduché - vemeš manželce plastový kýbl, naleješ studenou vodu ve množství jaké potřebuješ aby byl model "potopený", pak nasypeš granulky louhy v poměru dle návodu (už si nepamatuje přesný poměr...), plastovovou nebo dřevěnou tyčkou to mícháš, nečucháš k tomu a nešplícháš! Pak počkáš ty 4-5 hodin - když je kýbl na omak studený a ve vodě nevidíš nerozpuštěné zbytky granulí louhu, ponoříš tam model (v gumových rukavicích!!). Kovové věci nepoužívej - louh ti je poleptá!!

Pak to tam necháš do druhého dne - a měl bys mít hotovo. Co potom s louhem dál, to je už na tobě :D (Návod psát nebudu, Bursík by se naštval!)
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Sandy » pon 30 čer, 2008 7:48 am

Soptík píše:Takže se má louh rozpouštět ve studené vodě??? Nebo ho mám zalít horkou vodou a přidávat studenou.
Už nechci přijít o další model

Odtočíš z kohoutku vodu, aby byla co nejstudenější. Pak si odměříš potřebné množství ( studené) a pomalu přisypáváš louh. Postupně a za stálého míchání dřevěnou tyčkou ( ta bývá nejdostupnější) přidáváš louh. Roztok se začne ohřívat a tak ho chladíš ( systém nádoba v nádobě - chladící vodu obměňuješ). Sypeš tak dlouho, až dosáhneš potřebné koncentrace. Pak stále mícháš, až teplota klesne pod třicet stupňů ( to je teplota, kterou by měl každý odlitek snést).
Nikdy nepoužívej teplou vodu, nerozpouštěj najednou nebo nezalévej louh vodou. Začalo by se vybavovat velké teplo a z louhu by se udělal žmolek, který by šel špatně rozpustit.
A nikdy nevkládej odlitek do roztoku, pokud stále ještě probíhá rozpouštěcí reakce ( v nádobě zůstávají zbytky nerozpuštěného louhu).
Reakce je exotermní (uvolňuje se teplo), to znamená, že nejrychleji proběhne za studena.
Naopak např. rozpouštění kuchyňské soli je reakce endotermní ( roztok se ochlazuje ) a tam je namístě použít horkou vodu. :shock: :lol:
Roztok louhu uchovávej v plastové nádobě a dodržuj zásady bezpečné práce :!:
S křížkem po funuse, ale už to tu nechám. :lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Odstranení původního nátěru

Příspěvekod simonides » stř 02 črc, 2008 3:58 pm

Michal Dalecký píše:Na syntetiky (Revell, Humbrol) super funguje odstraňovač nátěrů od Agamy.


Je mozne pouzit Revell Aibrush Clean.
Navod i s obrazky zde:
http://simonides66-vlaky.blogspot.com/2008/07/odstrann-pvodnho-ntru.html

___________
H0
Uživatelský avatar
simonides
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 28 lis, 2007 1:04 am
Bydliště: Enschede NL

Příspěvekod Soptík » pát 18 črc, 2008 9:39 am

Ahojda, tak jsem se konečně dostal ke kýženému odbarvení.
A chtěl bych všem moc poděkovat, model jsem tentokráte odbarvil a zůstal jak kdybych ho dnes sestavil.
VŠEM MOC DÍKY
Soptík
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 17 pro, 2007 11:45 am
Bydliště: Hradec Králové

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků