Odstranení původního nátěru

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odstranení původního nátěru

Příspěvekod Tomáš » pon 10 pro, 2007 7:44 pm

mám problém,sehnal jsem si pár skříní osobních vagónů,nejsou poškozené,ale někdo je bohužel příšerně pokazil nátěrem...moc se s tím nepáral..nejsu expert,ale tohle je fakt síla...chtěl bych ten lak dostat dolů i s tím továtním,kterej je taky místy poškozen a následně dát vagonu nový kabát...bohužel se mi nedaří lak odstranit...zkoušel jsem ředidla (různý "šestitisícovky" ) nic...částečně si s tím poradil Aceton,ale není to vončo...napadlo mě použít odstraňovač starých nátěrů na bázi louhu,ale mám strach abych nepoškodil ..nerozleptal..i ten plast ..má někdo odzkoušen nějakej přípravek kterej to bezpečně zvládne?
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Rudolf » pon 10 pro, 2007 8:04 pm

Něco k tomu je zde http://www.zababov.org/wiki/index.php/Odstraňování_nátěru
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 912
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Odstranení původního nátěru

Příspěvekod Michal Dalecký » pon 10 pro, 2007 9:20 pm

Tomáš píše:mám problém,sehnal jsem si pár skříní osobních vagónů,nejsou poškozené,ale někdo je bohužel příšerně pokazil nátěrem...moc se s tím nepáral..nejsu expert,ale tohle je fakt síla...chtěl bych ten lak dostat dolů i s tím továtním,kterej je taky místy poškozen a následně dát vagonu nový kabát...bohužel se mi nedaří lak odstranit...zkoušel jsem ředidla (různý "šestitisícovky" ) nic...částečně si s tím poradil Aceton,ale není to vončo...napadlo mě použít odstraňovač starých nátěrů na bázi louhu,ale mám strach abych nepoškodil ..nerozleptal..i ten plast ..má někdo odzkoušen nějakej přípravek kterej to bezpečně zvládne?
Na syntetiky (Revell, Humbrol) super funguje odstraňovač nátěrů od Agamy.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Tomáš » úte 11 pro, 2007 10:02 am

moc děkuji za pomoc...snad to dopadne
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Zx1974 » úte 11 pro, 2007 1:54 pm

Naposledy upravil Zx1974 dne pát 08 úno, 2008 4:07 am, celkově upraveno 1
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod rben » úte 11 pro, 2007 2:36 pm

A co Louh? na barvy funguje jen zjistit na jaký. A hlavně co se stane s plastem.
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 11 pro, 2007 2:42 pm

rben píše:A co Louh? na barvy funguje jen zjistit na jaký. A hlavně co se stane s plastem.


No to je právě popsáno v Rudově odkazu, víš. :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2644
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod rben » úte 11 pro, 2007 4:17 pm

Zdenek Valter píše:No to je právě popsáno v Rudově odkazu, víš. :wink:

No tak tam sem neklikl. :(
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Zx1974 » úte 11 pro, 2007 4:52 pm

Naposledy upravil Zx1974 dne pát 08 úno, 2008 4:05 am, celkově upraveno 1
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 12 pro, 2007 1:58 pm

Na Gunze barvy super funguje jejich originální ředidlo - mimochodem, lze s ním uvést do původního stavu i vyschlé gunze barvy v nádobkách... Jinak na odstranění starých nátěrů lze použít i ten louh, ale ne vždy funguje. Při míchání louhu s vodou však vzniká velké teplo, a tak doporučuju počkat raději do druhého dne než se tam ten model položí. I tak je třeba nějakých štětcem nebo starým kartáčkem tu barvu v louhu "odmývat". Nejlepší zkušenosti mám s Agama odstraňovačem starých nátěrů, resp. s jeho méně koncentrovanou ¨podobou, to jest s Agama ředidlem na lihové barvy. Oboje funguje stejně - model stačí natířat štětcem tím ředidlem nebo odstraňovačem, barva se zpuchýřkuje a pak stačí starým kartáčkem na zuby barvu odstranit. Před novým nátěrem nutno ale model odmastit lihem nebo třeba jarovou vodou...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » úte 12 úno, 2008 12:15 pm

tak nakonec zvítězila chemie 8) ..přesněji Hydroxid sodný !!...barva slezla dolů jako mávnutím proutku..hydroxid se např.prodává jako čistič na odpady..KRTEK...dvě víčka jsem rozmíchal v 0,5l TEPLÉ vody...POZOR je to žiravina a taky při míchání těkavá..dobře větrat,na ruce pochopitelně gumové rukavice...množství je odzkoušené,dávku bych nezvědšoval...po cca 5min zkontrolovat ,případně opláchnout čistou vodou a opět ponořit do lázně...po dokončení důkladně umýt teplou vodou a plastové věci ponořit do octu..tím dojde k neutralizaci...pak odmastit a aplikovat vrstvu nové barvy....UPOZORŇUJU..opravdu velmi opartrně pecičky louhu jsou hrozný sviňstvo a poleptání bolí víc jak od kyseliny
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrL » úte 12 úno, 2008 12:40 pm

Tomáš píše:tak nakonec zvítězila chemie 8) ..přesněji Hydroxid sodný !!...barva slezla dolů jako mávnutím proutku......UPOZORŇUJU..opravdu velmi opartrně pecičky louhu jsou hrozný sviňstvo a poleptání bolí víc jak od kyseliny

Ano, Tomáš to popisuje přesně, ale považuji za důležité varování ještě jednou zdůraznit.
Louh coby barvožrout je vynikající prostředek, ale nebezpečí poleptání se nesmí podcenit! Jeho záludnost totiž spočívá v tom, že na rozdíl od kyseliny, která popálí a vysuší pokožku tak, že popraská, po potřísnění louhem je naopak vlhká až mastná, a louh se zažírá do hloubky, do živého. Na popálení kyselinou stačí krémy, dobrá je Indulona - tuším že žlutá, poleptání louhem jde do hloubky a žere, a žere, a žere, až ...
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » úte 12 úno, 2008 1:54 pm

PetrL píše:
Tomáš píše:tak nakonec zvítězila chemie 8) ..přesněji Hydroxid sodný !!...barva slezla dolů jako mávnutím proutku......UPOZORŇUJU..opravdu velmi opartrně pecičky louhu jsou hrozný sviňstvo a poleptání bolí víc jak od kyseliny

Ano, Tomáš to popisuje přesně, ale považuji za důležité varování ještě jednou zdůraznit.
Louh coby barvožrout je vynikající prostředek, ale nebezpečí poleptání se nesmí podcenit! Jeho záludnost totiž spočívá v tom, že na rozdíl od kyseliny, která popálí a vysuší pokožku tak, že popraská, po potřísnění louhem je naopak vlhká až mastná, a louh se zažírá do hloubky, do živého. Na popálení kyselinou stačí krémy, dobrá je Indulona - tuším že žlutá, poleptání louhem jde do hloubky a žere, a žere, a žere, až ...


přesně tak....tď jsi mi připoměl jeden citát..."neolizujte v zimě zábradlí,kovové povrchy v zimě se stávají lepkavými" :lol: a jak to dopadlo...ne ale vážně z louhem opravdu opatrně
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Houmr » úte 12 úno, 2008 3:39 pm

Hlavně oči ty máte jen jedny :!: :!:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod TT-maniac » čtv 24 dub, 2008 7:49 pm

Ještě jsem slyšel ž jde nátěr odstranit brzdovou kapalinou ale ještě jsem to nezkoušel ... četl jsem to někde na vlaky.net ale už si přesně nepamatuju v jakém tématu
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků