Lukopren N - formy

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Lukopren N - formy

Příspěvekod Tomáš » ned 29 zář, 2013 6:57 pm

Chtěl bych se zeptat zkušených kdo může objasnit pár otázek ohledně výroby formy z Lukoprenu N. Dostal se ke mě čistě náhodou asi 0,5kg (zbytek) tohoto dvousložkového silikonu.Něco o technice jsem si nastudoval přímo u výrobce "Lučební závody Kolín" . Ovšem informace jsou dost obecné.
Řekněme,že internet popisuje spoustu obtisků mincí,odznaků atp.. ale já bych začal něčím úplně jednoduchým. Třeba taková forma na odlití sádrového odlitku. Už jsem tu kdysi popisoval výrobu formy z "plastelíny" zkoušel jsem z toho tehdy dělat formy pro odlití "skály". Plastelína byla sice dobrá,ale muselo se pokaždé obtiskovat znovu.To by ten lukopren mohl vyřešit? Na internetu se píše,že forma z Lukoprenu taky není na vždy max.10 odlitků.Dá se to údajně prodloužit,ale nepíše se jak? Dalo by se z toho třeba vyrobit něco co prodává f. Noch? „Formy na výrobu skalních odlitků“
Myslím,že jsem v celku dobře pochopil jak se ta forma vyrobí. (Techniku) ovšem opět se na internetu hlavně popisují obtisky plochých předmětů. Co takhle právě obtisknout kámen,nebo jiný podobný předmět? Jak velká je výsledná elasticita formy?
Příklad: vyberu si kámen o velmi velké velikosti.Na něm se ukáže jako velmi výhodné místo třeba 10x10cm pro vytvoření obtisku. Nanesu lukopren na toto místo a nechám uzrát. Pak to z toho místa sloupnu,protože lukopren bude jako guma? Do „gumového“ pouzdra pak naleju sádru a opět nechám ztvrdnout.Musí se před litím sádry forma nějak ošetřit,třeba vymazat vazelínou? (To jsem slyšel,že platí i u forem f.Noch?) Formu pak ze sádrového odlitku opět sloupnu?¨
Někde jsem četl,že se vyrobí třeba z lega rámeček se dnem,do něj pak vloží předmět a celá ta část do výše 3cm zalije lukoprenem.
Může mi to někdo tedy odtajnit jak to je?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod vvitty » ned 29 zář, 2013 8:27 pm

V podstate tak jak jsi napsal - zalejes original a pak sundas formu a odlevas kopie.
Vydr formy zalezi napr. na tom co a z ceho odlevas. Pokud to budopu sadrove veci a nebude tam prilis ostrych hran, tak vydrzi mnohem dele... pred litim sadry jsem ji nikdy nevymazaval.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod Zx1974 » ned 29 zář, 2013 8:28 pm

Na internetu se píše,že forma z Lukoprenu taky není na vždy max.10 odlitků.Dá se to údajně prodloužit,ale nepíše se jak?
Záleží na složitosti tvaru a jak moc je forma namáhaná při odformování

Dalo by se z toho třeba vyrobit něco co prodává f. Noch? „Formy na výrobu skalních odlitků“
Dalo

Jak velká je výsledná elasticita formy?
Viz katalogový list

Musí se před litím sádry forma nějak ošetřit,třeba vymazat vazelínou?
Nemusí

Někde jsem četl,že se vyrobí třeba z lega rámeček se dnem,do něj pak vloží předmět a celá ta část do výše 3cm zalije lukoprenem.
Může mi to někdo tedy odtajnit jak to je?
Zde máš něco pro inspiraci http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=14156
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod Tomáš » pát 04 říj, 2013 2:04 pm

Chtěl bych třeba odlít tento kámen:
velikost 10x10x10cm. Některé hrany jsou štípnuté, takže trochu ostré. Mám ho tak jak je ponořit a zalít, nebo jen nanést po povrchu tak 2cm vrstvu, nebo není takový kámen vůbec vhodný.??
Naposledy upravil Tomáš dne úte 08 říj, 2013 1:56 pm, celkově upraveno 1
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod cipisekmp » pát 04 říj, 2013 5:27 pm

Ahoj, zkusim poradit vlastni zkusenost s tvorbou formy na skaly. Prvne jsem na netu nekde nasel navod, jak udelat formy a to tim zpusobem, ze vybrany sutr, potres, nebo jeste lepe omachas a trebas i vicekrat v BISTROLu. Je to lestenka na parkety. To zpusobi, ze se ti na sutr neprilepi vlastni forma. Po zaschnuti, jsem povrch sutru zakydal klasickym silikonem co se da koupit v tube. Na barve asi nezalezi jen nevim co ty ruzne akrylsilikony a pod. Toto byl silikon na tesneni trebas do prevodovky a pod. Urcite pude i sanitarni tam neni zadna teplota nebo tlak. Snaz se ten silikon tou pistoli natlacit kam se da. Jak jsem sutr "opleskal" silikonem, tak jsem jeste pro jistotu smocenym prstem v mydlove vode jeste ten silikon stlacel k tomu sutru aby se lepe skopiroval. Kdyz jsem to zkousel prvne na kousku betonu, tak jsem neveril, jak se ten silikon dokaze dostat i do diry a pod. Fakt to skopiruje podle me slusne. Samozrejme musis si jednu stranu nechat nezaplcanou abys to mel za co drzet, nebo jak polozit nez to zaschne. Jak to zaschne, tak ten silikon z teho sutra normale ohrnes dole. Zas jsem se bal ze se roztrhne, ale on je fantasticky pruzny a tak vse vydrzelo. Odlival jsem uz tech sutru vic, a prozatim forma drzi. Jen jich to chce "obalit" vic ruznych sutru, aby pak ty skaly nebyli stejne.
Ja timto dekuju nekomu za navod, ktery jsem vyuzil a ted trebas pomoze zas jinemu. Vyzkousej a uvidis.
edit: Tu jsou nejake kecy pak jak jsem to skladal do sebe: http://vlacky.netintra.cz/index.php/mod ... lunstejn-5
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod martanspeed » úte 08 říj, 2013 1:23 pm

Caute

odlievam uz dost dlho a lukeprenove formy si sam robim na hocico . vyuzival som to na odlievanie sadrovych odliatkov ale robil som aj dlazbu z betonu . :)

- kamen najlepsie namastit bud nalakovat alebo pouzit diavu ...
- namiesas si trochu lukoprenu , zalezi od velkosti kamena alebo niecoho ineho co chces rozmnozit :)
-najlepsie je robit formu z viac vrstiev a to tak, ked ti zalezi na detailoch ako mne, ked som si robil sosky tak treba prvu vrtvu dat velmi tenku len taku na zaliatie predmetu aby bublinky vyprchali popripade ich treba poprepichovat ak vzniknu nejake.
- ked chcem mat pevnejsiu formu tak do dalsej vrstvy mozem dat klasicky obvaz co najdem v starej autolekarnicke, ktory sa zaleje v lukoprene
poznatok: nerobit hrubu vrstvu lukoprenu nakolko to nieje dobre pri detailoch, ktore vycnievaju napr. pri jednom drakovi som urobil moc hrubu formu a potom sa mi sadrovy odliatok lamal .
-cize ak je urobena forma, ci uz jednodielna alebo 2 dielna, pripadne viac dielna pri zlozitych tvaroch co u kamena nieje treba urobit nejaky obal napr. pur pena alebo plastelina nakolko lukopren musi mat okolo seba nieco pevne, aby drzal pozadovany tvar formy. ja osobne pouzivam sadru.
- pri jednoduchych tvaroch to nieje nic zlozite da sa tam akceptovat aj ta hrubsia vrstva lukoprenu a nieje treba to dodatocne oplastenie ale je to na ukor tej formy a odliatku. / zle sa vybera odliatok , potom treba robit upravy na forme napr. narezavat formu ..../

mam formy, ktore vydrzali ak sa dobre o ne clovek stara aj par rokov . ja ma nejake uz asi aj 10 rokov a stale sa daju pouzit a to som na nich odlial aj 100 ks osňdliatkov aj viac mozno. Je pravda , ze sa detaily uz stracaju ale pri urcitych veciach to nevadi.
nie nadarmo sa rika: ked nemastis nejedes :)
do lukoprenu sa da liat aj cin ,vosk.... dokonca aj betonovu dlazbu som robil.

ak by niekto potreboval poradit pripadne nejaku tu formu urobit nieje problem . napiste martinb9@centrum.sk
martanspeed
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 21 bře, 2013 5:54 pm
Bydliště: Nitra

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod Tomáš » úte 08 říj, 2013 1:56 pm

Tak jsem to odzkoušel.
Použil jsem obě metody,tedy forma z Lukoprenu N a z klasického silikonu za 50kč z Glóbusu.

Prvně jsem udělal výše popsanou metodu. Kámen jsem několikrát máčel v Bistrolu aby byl povrch dostatečně masný. Pak jsem rovnoměrně nanesl housenku silikonu na kámen a smočenými prsty v jarové vodě přimačkal. Pěkně přitlačit. Udělal jsem v podstatě na kameni takový obal. Jen jednu polovinu. Po šesti hodinách jsem začal silikon sloupávat. Šlo to super až jsem byl překvapen jak pěkně to šlo. Povrch kamene se okopíroval pěkně. Některé detaily však zanikly. Ale to podstatné tam bylo. Z celé tuby silikonu jsem udělal tři větší a tři menší kameny. Celková spokojenost. Druhý den po vytvrdnutí jsem začal odlívat sádru. De to super, nic se netrhá. Vyloupnutí odlitku jde velmi pěkně. Snažím se formu jakoby otočit naruby. Po chvilce však odlitek sám vyklouzne.

Druhý pokus byl z Lukoprenem. Tedy odměřit potřebné množství do něj přidat separátor dokonale promíchat a začít nanášet. Vymyšlený jsem to měl tak, že budu postupovat podobně jako při nanášení silikonu. Začal jsem špachtličkou nanášet na 1/2 kamene.3lo to dobře, avšak oproti silikonu Lukopren víc stékal. Je víc tekutý. To mělo za následek, že velká část bohužel stekla po povrchu kamene. Některé hrany zůstali dosti tenké jen tak 2-3mm. Negace tohoto jevu se projevila po od formování. Některé formy se natrhly. I když jsem se snažil postupovat velmi opatrně. Takže tímto způsobem to asi nepůjde. Nicméně, výsledek je i tak naprosto skvostný. Detaily naprosto dokonalé, odlitky naprosto totožné. Jemné propracované. Budu muset buď dávat kámen do obalu a pak to zalít, nebo to udělat jinak aby forma zůstala silnější.

Závěr. Obě metody jsou super. Přikládám fotky. Ty větší kameny jsou ze silikonu ty menší z Lukoprenu. Jak vychytám to zaformování kamene bude tu určitě ta správná cesta jakou při výrobě odlitků jít. Tím nechci říct, že silikon je špatný.
PS. s plastelínou se to nedá srovnat ani z dálky.
Přílohy
DSCN1537.JPG
DSCN1538.JPG
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod Myšpulín » úte 08 říj, 2013 5:27 pm

Tomáš píše:... Kámen jsem několikrát máčel v Bistrolu aby byl povrch dostatečně masný. ...

Pro Lukoprén nemusí být povrch modelu mastný, ale nenasákavý. Plasty a kovy se tudíž ničím nepotírají, zalévají se přímo. Kameny jsem nezkoušel, ale zřejmě křemeny a vápence, pokud nebudou vydrolené, asi tedy taky ne. Jinak jakýmkoli zatíráním uzavřeš póry, ale taky přijdeš o detaily.

Odléval jsem pár drobností ale i třeba trup lodi dlouhý asi 25 cm. Na to stačila "bedýnka" ze dřeva. Pro ozubená kolečka používám papírový rámeček přichycený na prkénku spolu s modelem kola a osou. Jako budoucí dno (a tedy nyní víko) slouží kousek překližky tl. 18 mm (odřezky z rámu kolejiště), kde je uprostřed vyvrtán otvor pro osu a kolem je 8 otvorů pro lukoprén. Opatrně zaleji kolečko (pozor na bublinky) a pak postupně dolévám další vrstvy, které prokládám kousky ze starých nepotřebných forem (recyklace). Nakonec kolem osky nechám "kopeček" a zaklopím vrchním dílem. Injekční stříkačkou zaplním těch 8 otvorů (to, co vyteklo mezi papírovým rámečkem a tímto víkem nechám ztvrdnout a používám jako recykl). Vše na jednu dávku (lze domíchat). Po vytvrdnutí formy odstraním přetoky, papírový rámeček a prkénko, které tvořilo základnu. Pak vyjmu kolo, osku, osku potřu silikonovou vazelínou, vložím zpět do formy (drží v překližce) a odlévám vlastní kolečka. Těch 8 otvorů slouží pro spojení lukoprenu se dřevěnou základnou, která je nutná pro přesné vedení osičky. Pro moduly 0,5 a 0,4 dostatečně přesné.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Lukopren N - formy

Příspěvekod pixel123 » sob 07 pro, 2013 9:35 pm

ak by bol záujem tak by som mohol napísať návod a postup práce s lukoprénom rady N. mám nejaké skúsenosti ktoré sú zrejmé z mojej výroby lámp. ak by niečo hláste záujem.
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků