ovládací panel

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

ovládací panel

Příspěvekod PetrL » pát 07 pro, 2007 8:48 am

Zamýšlím totální rekonstrukci ovládacího panelu, při které bych chtěl nahradit stávající klávesnice na kolejové schéma nádraží s optickou signalizací napájení kolejí, postavení vlakové cesty, obsazení koleje apod. Ceny Led diod, i dvoubarevných, mikrotlačítek a spínačů k tomu přímo vybízejí. Nejlepší by se mi jevilo provedení s prosvětlenými cestami. A tady bych potřeboval radu. Napadá mě jen řešení s prořezáváním cest na panelu a vsazováním pásků matného plexiskla. Pracnost je ale veliká a o dokonalém vzhledu mám jisté pochybnosti. Znáte něco lepšího?
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Dusan » pát 07 pro, 2007 11:31 am

V jednoduchosti a přehlednosti je síla. LEDky jsou různé i hranaté, určitě by jsi z nich mohl vytvořit světelné úseky v různých délkách, ale myslím, že to je naprosto zbytečné.Čím víc pak panel "svítí", tím se stává nakonec nepřehledným.LEDky zvol raděj s normální svítivostí.Já použil do skryťáku modré jasnější a moc to bije do očí.Signalizace výhybek jsem dal po jedné ledce do odbočky a přímo po dvou, kousek od sebe a bohatě to stačí. :D
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ondřej » pát 07 pro, 2007 11:34 am

LEDky jsou opravdu lacine. Tak co kolejove cesty naznacit nalepenim prouzku samolepek (nebo nastrikanim) a pak v urcitych rozestupech navrtat otvory o prumeru LEDky a ty tim prostrkat? Ledky se pak zapoji do sekci, ktere sviti soucasne a je hotovo :D
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Příspěvekod PetrL » pát 07 pro, 2007 4:53 pm

Dušan píše:V jednoduchosti a přehlednosti je síla. LEDky jsou různé i hranaté, určitě by jsi z nich mohl vytvořit světelné úseky v různých délkách, ale myslím, že to je naprosto zbytečné.Čím víc pak panel "svítí", tím se stává nakonec nepřehledným.LEDky zvol raděj s normální svítivostí.Já použil do skryťáku modré jasnější a moc to bije do očí.Signalizace výhybek jsem dal po jedné ledce do odbočky a přímo po dvou, kousek od sebe a bohatě to stačí.


Tak o tom to vůbec není. Nejde o světelné efekty a zbytečnosti, ale o normální signalizaci napájení, nebo obsazení koleje v nádraží, postavení cesty v daném okamžiku a po průjezdu (odjezdu) jako ohlas opět uvedení do výchozího stavu. Svítivost je zcela mimo - jisté "podžhavení" považuji za naprostou samozřejmost :) . Vzhledově jde o obdobu skutečného kontrolního panelu. Ledkové síticí řetězy určitě nechci - ty tak na vánoční stromeček, ale asi ani tam bych je nedal :lol:


Ondřej píše:LEDky jsou opravdu lacine. Tak co kolejove cesty naznacit nalepenim prouzku samolepek (nebo nastrikanim) a pak v urcitych rozestupech navrtat otvory o prumeru LEDky a ty tim prostrkat? Ledky se pak zapoji do sekci, ktere sviti soucasne a je hotovo :D


Ano, tak by to bylo nejjednodušší. Je to řešení, ale nenaplňuje mojí představu, tak bych ho použil asi jako poslední. Možná, že takovou nějakou signalizaci měl na mysli Dušan. Já bych chtěl jenom měkké prosvětlení matných (světlovodných) proužků v délce cca 4-5cm, vždy jen jedinou ledkou. Nemyslím, že by to mělo být něco neobvyklého, jen to mechanické provedení - v tom nemám jasno - snad ještě někdo poradí. Zatím díky za snahu.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Houmr » sob 08 pro, 2007 11:20 am

No to by už asi bylo lepší udělat celý pult z plexiskla páskou zakrýt trasy, celek stříknout černou barvou pásky sundat pak trasy zespodu zmatovat a odspodu prosvěcovat.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: ovládací panel

Příspěvekod MaHa » sob 08 pro, 2007 5:01 pm

PetrL píše:Zamýšlím totální rekonstrukci ovládacího panelu, při které bych chtěl nahradit stávající klávesnice na kolejové schéma nádraží s optickou signalizací napájení kolejí, postavení vlakové cesty, obsazení koleje apod. Ceny Led diod, i dvoubarevných, mikrotlačítek a spínačů k tomu přímo vybízejí. Nejlepší by se mi jevilo provedení s prosvětlenými cestami. A tady bych potřeboval radu. Napadá mě jen řešení s prořezáváním cest na panelu a vsazováním pásků matného plexiskla. Pracnost je ale veliká a o dokonalém vzhledu mám jisté pochybnosti. Znáte něco lepšího?

Je to tak jak píše Dušan výše: Pro přehlednost Ti stačí "ledky" i těch nejlevnějších verzí. A čím je pult větší tím je přehlednější. Koleje můžeš vyznačit úzkou lep. páskou nebo vyrýt rydlem a po nalakování povrchu pultu třeba šedou pak do vyrytých spár zatřít bílou barvu a setřít hadrem (bílá barva zůstane jen ve spáře). Polaritu (směr jízdy) označíš trianglem s ledkou (budou samozřejmě dva a pro aktuální směr jízdy ledka bude svítit). Obsazení koleje se techniky řešilo např. zde: http://www.volny.cz/masinky2003/ v sekci Tipy a triky.
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Příspěvekod Miloš_P » sob 08 pro, 2007 10:53 pm

Kolejové schéma a popisky na panelu mám kreslené na počítači a vytištěné na tvrdší papír na barevné tiskárně. U definitivní verze panelu potisk překryju ještě tenkým plexisklem nebo tisk nechám zalaminovat.
Pokud jde o LEDky používám obyčejné kulaté (průměr 5 mm).
http://masinky2003.wz.cz/kolejiste.html

Inspiroval jsem se tady, "Ostramáci" to maj moc pěkně udělaný 8) .
http://ostramo.parostroj.net/clanky/sta ... lektro.htm
Naposledy upravil Miloš_P dne stř 13 úno, 2019 10:48 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

ovládací panel

Příspěvekod PetrL » pon 10 pro, 2007 10:07 am

Udělám to asi kombinací námětů Houmra a Miloše. Celý panel se vším všudy vytisknu na karton. Jeho druhou stranu potisknu inverzně schématem kolejí. Zdola tedy bude možné kolejové schéma libovolně podle potřeby prosvětlovat a okolní černá plocha zamezí nežádoucím průsvitům. Myslím, že to při své jednoduchosti bude vypadat dokonale. Díky pánové!
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Jirka » pon 10 pro, 2007 5:15 pm

Jeste by se dalo nechat vyrezat kryt napr laserem z plechu a pak s tim zakryt to plexi 8) http://www.plehaso.cz/ staci sehnat cloveka co ti to nakresli v cadu nebo corelu a pak jim posles akorat soubor
H0
Uživatelský avatar
Jirka
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 29 lis, 2007 4:02 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod MarekD » pát 19 srp, 2011 12:16 pm

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat všudy přítomných čím popisují svém panely?
Já už několik dní vymýšlím co nejlepší způsob popisků na panel, především jsem o názvy stanic.
-Zkoušel jsem maloval technickým písmem lihovkou = rozpilo se to.
-Zkoušel jsem vystřihnout vytištěné písmo = moc malé roztrhlo se to nebo to nebylo přesné.
-Zkoušel jsem tisknout se stejně šedým podkladem jako mám panel = nikdy jsem netrefil ten správný odstín a vypadalo to otřesně.
--------------------------------
Napadly mě elektrikářské popisovací mašinky, z kterých vyjede už hotová nálepka, ale nemám ho k dipozici.
Nejlepší řešení by byla nálepka s průhledným pozadím a černým textem.
Díky všem za rady.
Přikládám fotky mého panelu.
panel.JPG
panel.JPG (66.3 KiB) Zobrazeno 11503 krát

*těch bílejch čtverečků si nevšímat ještě sem je nenabarvil
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod male zvire » pát 19 srp, 2011 1:24 pm

V každém lepším papírnictví se dá koupit fólie do zpětných projektorů. Na tu natiskneš co potřebuješ, vystřihneš, nalepíš,...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod MarekD » pát 19 srp, 2011 1:42 pm

Ta folíe je:
-Lepící?
-Průhledná?
-Barva se na ní nerozteče a tisk na ni bude pěkně držet?
-Máš s tím již osobní zkušenost?

Každopádně díky za radu vypadá to zajmavě
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod male zvire » pát 19 srp, 2011 2:56 pm

Lepící se dělají taky, ale s těmi zkušenost nemám.

Průhledná je. Jestli víš jak vypadá "zasklívací fólie" co do některých stavebnic dává Auhagen, tak je to v podstatě to samé, jenom možná o něco málo tlustší.

Dělají se dva druhy: pro laserové a pro inkoustové (na cenu nekoukej - dal jsem první odkazy co jsem našel, dají se sehnat i levnější). Ty inkousotvé mají jednu stranu zdrsněnou a musí se tisknout na ní, jinak by tisk nedržel, u těch laserových je sice taky jedna strana označená jako tisková, ale na obě strany se dá tisknout stejně. A ještě se dělá verze která není na stránky ale je navinutá metráž na roli.

V práci na to tiskneme barevnou laserovkou. Nikdy jsme neměli žádný problém. S inkoustem zkušenost nemám.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod MirekTT » pát 19 srp, 2011 3:10 pm

Mám do laserovky oba typy čirých folií, lesklou i matnou. I matná je po nalepení zcela průzračná. Nicméně toner se na nich drží jen ztěžka, Vždy, když dělám trvalejší tisk, potištěnou polii přelepím ještě další nepotištěnou, jako ochranu. Tímto způsobem si lze vyvořit jakoukoliv samolepku či štítek. Stejné zkušenosti mám i s hliníkovou samolepící do lejzrovek, též se musí přelepit ochrannou vrstvou. Přesněji není hliníková ale plastová, má jen takový povrch jako hliník. Dělá se jak plošná, tak i ve štítcích. Ty čiré jsou jedním okrajem přilepené k zaváděcímu papíru, aby v mechanice neklouzaly. Nebudu zastírat, že čirá je celkem tuhá, vhodná na zasklívání budov, u menších měřítek s možností potisku okenímy rámy :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: ovládací panel

Příspěvekod MarekD » pát 19 srp, 2011 3:42 pm

Díky moc. Takže samo lepící průhledná folie a laserová tiskárna bude skvělá volba :)
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků