zaštěrkování výhybky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

zaštěrkování výhybky

Příspěvekod soundman73 » stř 25 zář, 2013 10:18 am

Může někdo zkušený poradit jak na zaštěrkování výhybek? Jak postupujete?

Hledal jsem na webu i tady na fóru, ale našel jsem jen návody na štěrkování volné tratě nebo jak výhybku "zabetonovat".
A nepište prosím rady typu: hlavně opatrně. To vím taky :-)

Testoval jsem si postup štěrkování na kusu staré koleje, ale starou výhybku nemám a novou se mi nechce zničit.
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod mizl » stř 25 zář, 2013 10:37 am

Ahoj

Já myslím, že se zbytečně straší a dělá se z toho zbytečná věda. Osobně jsem se toho také bál jak čert kříže, ale zas taková věda to není, jak se uvádí a straší. Vůbec se toho neboj a klidně štěrkuj. Postup je v podstatě stejný, jako u rovné koleje. Výhybku zasypu štěrkem, krom kolejového pole s táhlem jazyků. To ponechávám nezaštěrkované a dávám pozor, aby se do tohoto kolejového pole nedostalo ani zrnko štěrku. Poté celek navlhčím z rozprašovače vodou v ní kápnutý jar. Je to lepší, protože se lepší do navlhčeného štěrku vpíjí rozředěné lepidlo. Lepidlo používám disperzní a rozředěné vodou v poměru 1:1. někteří používají i víc rozředěné lepidlo ve prospěch vody. Výhybku zakapu a při schnutí občas zahýbám táhlem por jazyky a by se mi moc nepřilepilo. Druhý den je vše zaschlé. Někdy se stane, že se táhlo malinko přilepí k celku. Při takové situaci beru do ruky jehlu určenou na sešívání vlny (je pružná, ale přitom pevná) a táhlo lehce rozhýbu. Pokud při schnutí občas s táhlem zahýbeš, tak to jde velmi dobře, bez žádného poškození a újmy výhybky.
Obrázek
Takže se ničeho neboj a vrhni se vesele do štěrkování.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod mlha » ned 29 zář, 2013 10:15 am

Souhlasím,ověřený postup při štěrkování,já jenom dávám mezi jazyk a kolejnici ještě kousek drátku,pro jistotu aby se jazyk nepřilepil,
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod cipisekmp » ned 29 zář, 2013 2:26 pm

Ahoj, ja jsem vse zasypal sterkem a prvne zakapal redenym lepidlem mista kolem jazyku. Prvne jsem to zkousel taky zastrikovat vodou s jarem, ale to ma za nasledek, ze lepidlo sice lepe zateka vsude, ale i vzlina, takze lepidlo melo snahu zalest i pod jazyky. Kdyz vodu vynechas, tak musis sice pomalu zakapavat, ale podle me je mensi sance ze lepidlo vtece kam nema. Zbytek vyhybky, uz jsem po zaschnuti lepidla kolem pohyblivych casti vyhybky uz zastrikal vodou s jarem ( tu cast ktera uz byla zalepena. jsem prikryl kouskem plastu at tam jar nestrika) a zakapaval lepidlem (ja modrym duvilaxem) jak uz bylo psano redenym 1:1 s vodou. Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod Ferda » ned 29 zář, 2013 4:51 pm

Když dáš 3 kapky Jaru rovnou do půldecky ředěného lepidla, tak se to dá zakakávat pěkně i na sucho a zatéká to kam má. Když si nepobryndáš pražce zhora, tak nemůže vzniknout problém.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod soundman73 » ned 29 zář, 2013 5:19 pm

Díky za rady, vyzkouším to a snad to dobře dopadne.

SMD jsem se taky bál a nakonec to nedopadlo vůbec zle, vše fungovalo na první pokus.
Přílohy
smd.jpg
moje první smd pájení
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod Benčany » ned 07 bře, 2021 8:03 pm

mlha píše:Souhlasím,ověřený postup při štěrkování,já jenom dávám mezi jazyk a kolejnici ještě kousek drátku,pro jistotu aby se jazyk nepřilepil,


Zkusil jsem to poprvé, a fakt na tom není žádná věda. Prostě člověk musí bejt "opatrnej" a výsledek zaručí spokojenost. (jen nekápnout lepidlo na táhlo k jazyku...)
Přílohy
20210306_203051.jpg
Benčany
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 06 bře, 2021 9:12 pm

Re: zaštěrkování výhybky

Příspěvekod cipisekmp » pon 08 bře, 2021 5:34 pm

http://kzmslovacko.cz/index.php/jak-na/214-jak-sterkovat-koleje
Třebas to pomůže. Je tam i o výhybkách. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků