Omítka na domky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Omítka na domky

Příspěvekod angorek » pon 19 srp, 2013 9:45 pm

Ahoj,
vím, že o nasimulování omítek tady bylo už dost, nicméně jsem našel i jiný způsob a potřeboval bych se zeptat zkušenějších...

Jde o výrobu domků - na zmlhota.cz je uvedena tato výroba domků - (pominu náčrtky, měření a převádění do modelové velikosti) Vyřezání dílů ze strojní lepenky 1 mm, následně sestavit a tahat omítku - tady je jejich systém: natřou zdi lepidlem, pak posypou směsí polohrubé a hrubé mouky (1:1), nechají zaschnout, a pak natřou. Já jsem se rozhodl pro výrobu z té lepenky, jenže se nemohu rozhodnout, zda zvolit postup s moukou, nebo postup á la Houmrův nápad se šmirglem. Šmirgl bych natřel na bílo, pak bych natíral potřebný odstín (podle toho, zda chci dům nový - "zářivý", starý - vybledlý nebo "komunistický" šedý). Pak nalepil na dům (spíše napřed nalepil, pak až barvil, aby sr to nezkroutilo)... Co myslíte - který postup je lepší? Já jsem zatím zkoušel oba na vzorku, ale v praxi nedokážu posoudit... Jediné, co dokážu posoudit je fakt, že na mouku jde barvit vodovkami - na šmirglu jsem to zatím nezkoušel, ale bude hodně záležet na základní barvě pod tím...

Otázka je tedy jasná, přeji všem dobrou noc a děkuji
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod mnitka » úte 20 srp, 2013 7:19 am

Mouka mi přijde moc hrubá, použití smirku zase moc pracné. Budovy často nestavím, avšak pro ztvárnení hrubosti omítky jsem vždy ke své spokojenosti použil písek k mytí nádobí přimíchaný do barvy.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Omítka na domky

Příspěvekod angorek » úte 20 srp, 2013 9:42 am

Smirek jsem zkoušel včera - patlal jsem se s tím až do noci a výsledek mě nepřesvědčil, takže budu používat asi tu mouku nebo písek na nádobí... Existuje nějaký písek na nádobí bílé barvy? Ten co máme doma je žlutý, takže mi asi rozhodí odstín barvy... (Což bílý také, ale ten to jen zesvětlí...).
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod cipisekmp » úte 20 srp, 2013 10:15 am

Ahoj, hrubost omitky se tu resila uz nekolikrat. Kdyz by jsi opravdu mel prepocitat hrubost brizolitu do meritka, tak by jsi podle me pri dodrzeni nevidel nic, a to je brizolit jeste hruby proti omitce. Ja jsem delal taky z mouky a pripada me to dobre. Mozes si alespon zvolit bud hrubou nebo polohrubou.
Ahoj Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Omítka na domky

Příspěvekod angorek » úte 20 srp, 2013 10:32 am

Ahoj,
no právě - když si vezmu že se brizolit u nás na baráku skládá z kamínků velkých jako půl mého nehtu a menších, tak by to nemělo v měřítku smysl (stavím H0 a byla by to práce, která ve výsledku nebude vidět...). Jinak opravdu asi budu postupovat tou moukou, sice je to hrubé, ale u H0 to tak strašné není... Ale ještě musím sehnat lepenku, olejovky a sikativ... U nás v papírnictví to nemají (čemuž se ani nedivím), takže mě čeká výlet do města...
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Rizoto » úte 20 srp, 2013 3:31 pm

Pouzit matnu fabu s hrubym pigmentom napr syntetika AGAMA a sriekat vysokym tlakom 1,5-2 atm aby sa tvorila krupica
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Tomas_C. » stř 21 srp, 2013 6:46 pm

Anebo mužeš barvit hustšími barvami a pak tupovat jemným molitanem.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Střelec » čtv 22 srp, 2013 11:52 am

Pokud to pomůže - takhle vypadá směs syntetický barvy na letadýlka s práškovým pigmentem (písek) zhruba ve třetí vrstvě a lehce roztupovaná štětcem. Podklad je lesklej plast - barák je od Malý železnice.
Přílohy
DSCN8302.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Omítka na domky

Příspěvekod angorek » ned 25 srp, 2013 11:45 am

Děkuji za návrhy.

To Střelec: Vypadá to skvěle, ale není tam vidět struktura omítky (možná, že je to pouze tou fotkou). Určitě to zkusím. Ta barva je jaké barvy - bílá, do které je přidán pigment dle potřeby? Určitě to vyzkouším. Teď mi schne pokus se směsí mouky. Natřel jsem to olejovkou, kryje to skvěle, ale dlouho to schne (ředěno terpentýnovým olejem), takže si na výsledek ještě musím počkat.
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Střelec » pon 26 srp, 2013 6:06 am

Struktura se ztrácí ve fotce, ale i tak je vidět rozdíl v povrchu proti původnímu plastu (vnitřek budovy). Barák je nejprve natřen základovkou ve složení čs. okr + desert pink + patinátor písek. Povrchová vrstva vznikla tím, že jsem do části namíchané základovky přidal signální žlutou (stěny) a do zbytku ruskou šedou (štukování). Barvy i patinátor jsou od Agamy. Strukturu lze zdrsnit roztupováním štětcem s krátkým chlupem v procesu zasychání, ale na TT je to podle mého odpovídající.

Fleky jako od podmáčení jsou ve skutečnosti udělané řídkým lepidlem a vznikly jaksi mimochodem, když jsem se pokoušel přilepit jakousi ceduli. Téhož výsledku se dá dosáhnout i rozmícháním patinátoru v matném laku a napatláním příslušných míst. Vylepšit dojem zatupováním nějakého dalšího patinátoru na sucho už je jen otázka vkusu. Vývoj na pár fotkách najdeš ve vlákně o zkušenostech se stavbami Malé Železnice
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Omítka na domky

Příspěvekod angorek » pon 26 srp, 2013 10:48 am

Rozdíl tam vidět je. Já mám H0, takže budu potřebovat trochu drsnější povrch, budu tupovat... Děkuji za návrh, vypadá to dobře - zvláště to promáčení je super!
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Střelec » úte 27 srp, 2013 7:31 am

Možná by bylo jednodušší přimíchat do barvy o jednu -dvě desetiny hrubší písek, než který tvoří stejnojmenný patinátor.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Omítka na domky

Příspěvekod JiF » sob 31 srp, 2013 7:34 am

Zdravím :) ,
budovy stavím z lepenky. Možná používám trochu pracnější postup, ale s výsledkem jsem spokojen. Lepenku natřu zředěným herkulesem (1:1). Posypu prachem "z cesty" (když u nás zaprší, tak ho voda krasně propláchne a nahromadí u kraje silnice, stačí jen nabrat). Tím potom cukruju natřenou stěnu. Po zaschnutí přetřu 5731 od Poláka. Po zaschnutí povrch lehce přjedu pilníkem na nehty (takový ten dlouhý, jak mají v nehtovém studiu :) ). Dál mám bokem odložený primalex, co zůstal po malování. Do něj přidám malířský pigment žlutá a rozmíchám. Potom začnu nanášet na jednotlivé stěny. Vždy trochu primalexu nechat 10-15s zavadnout a stěrkou z kousku lepenky začnu v ploše roztírat. Pokud někde dělám oloupanou omítku, tak pod primalex dám kousek ubrousku (který po zaschnutí opatrně utrhnu). A to opakuji než je povrch podle mých představ. Nechám zaschnout, patinuji jemně nastrouhanými malířskými křídami, pozor křídy na takový povrch chytají velmi dobře, ale vše se dá opakovaně ladit.

Výsledek je třeba tady: http://moduly-h0.cz/serial3.html

JiF
Uživatelský avatar
JiF
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30 srp, 2013 1:00 pm

Re: Omítka na domky

Příspěvekod Houmr » sob 31 srp, 2013 8:02 am

Tak po delší době moc pěkná a čistá práce, moc se mi to líbí :P
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Omítka na domky

Příspěvekod cipisekmp » sob 31 srp, 2013 4:58 pm

Ahoj, no myslim ze neni co kritizovat. Ahoj Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků