kouřový generátor

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod dan » čtv 12 čer, 2008 6:19 pm

Kouřový generátor má vyšší teplotu, proto se u nových mašinek montuje do rámu většinou do kovového uložení, které pak generátor chladí. K některým generátorům seuthe se dodává i kovový komín na výměnu. Já jej měl i ve starší mašince, a od komínu jsem izoloval papírem a nic se mi nepokroutilo. Kouř samotný neškodí, ale při plnění se občas ukápne nějaký ten olej kolem komínu do útrob modelu a při hoření to občas vyprskne. Kouř není na časté použití spíš na takový efeklt pro návštěvy :D Ale není se čeho bát není to zas taková věda.
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod F. Placheta » čtv 12 čer, 2008 6:30 pm

dan píše:Kouřový generátor má vyšší teplotu, proto se u nových mašinek montuje do rámu většinou do kovového uložení, které pak generátor chladí. K některým generátorům seuthe se dodává i kovový komín na výměnu. Já jej měl i ve starší mašince, a od komínu jsem izoloval papírem a nic se mi nepokroutilo. Kouř samotný neškodí, ale při plnění se občas ukápne nějaký ten olej kolem komínu do útrob modelu a při hoření to občas vyprskne. Kouř není na časté použití spíš na takový efeklt pro návštěvy :D Ale není se čeho bát není to zas taková věda.

Trvale nebo caste pouzivani vadi? nerikam, ze bych tak jezdil porad, ale kdyz uz bych ho koupil, tak bych se asi chtel kochat dost casto :lol: a do jake miry je(pokud vubec je) kour synchronizovany s rychlosti, potazmo otackami kol?
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod dan » ned 15 čer, 2008 6:17 pm

Používat se dá i trvale, pokud je v nové mašině, která na něj má přípravu i pokud je ve staré a je dobře odizolován, akorát budeš muset loko častěji čistit. Kouř synchronizován není do generátoru jde trvalý proud.
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 čer, 2008 6:16 am

Synchronizaci lze řešit - dělá to p. Ungr
http://www.sdz.cz/co-nabizime.html
- princip je propojení na otáčky motoru, ale provedení mi neprozradil :D
Jemu mašiny krásně "pufají"...

Když to necháš bez úpravy jak to připravil sám výrobce (třeba ROCO), mašiny kouří jak odložená cigareta a nemá smysl do nich kouřák dávat.... Jinak p. Ungr mně třeba odradil od zástavby kouřáku do 375 hrbouna ROCO - komín má úzký a ten odvod tepla není dostatečný, při delším provozu dojde ke zborcení komínu a jeho osazení na kotli! Rešit by se to dalo novým komínem z duralu a jeho izolováním od plastových dílů. Takže bacha jakou mašinu chceš kouřákem osadit...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Michal Dalecký » pon 16 čer, 2008 6:58 am

Ja mam s genetratory spatne zkusenosti. Nemyslim uzivatelske, ale spatne z pohledu prodejce a servisu. Za prve, model je uz po prvnim pouziti cely od oleje, to asi vite. Nepreju nikomu servisovat model prolity olejem smichanym s prachem. To uz vubec nemluvim o pripadu, kdy mi zakaznik prinesl model s kourovym generatorem, ze mu prestal jezdit. Po rozebrani jsem zjistil, ze je v generatoru nality (a prelity) kuchynsky olej !!!. Zabralo mi to 3 dny. Kompletni rozborka a sborka, koupel v odmastovadne apod. Samozrejme to bylo i v motoru. To je samozrejme extremni pripad. Osobne pokus bych pouzil generator, tak pouze v nejakem bazarovem modelu a jen pro efekt.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod F. Placheta » pon 16 čer, 2008 10:34 am

Petr Zatrepalek píše:Synchronizaci lze řešit - dělá to p. Ungr
http://www.sdz.cz/co-nabizime.html
- princip je propojení na otáčky motoru, ale provedení mi neprozradil :D
Jemu mašiny krásně "pufají"...

Když to necháš bez úpravy jak to připravil sám výrobce (třeba ROCO), mašiny kouří jak odložená cigareta a nemá smysl do nich kouřák dávat.... Jinak p. Ungr mně třeba odradil od zástavby kouřáku do 375 hrbouna ROCO - komín má úzký a ten odvod tepla není dostatečný, při delším provozu dojde ke zborcení komínu a jeho osazení na kotli! Rešit by se to dalo novým komínem z duralu a jeho izolováním od plastových dílů. Takže bacha jakou mašinu chceš kouřákem osadit...


kourak a zvuk chci do 365ky od Roca, nevim, ale zda se mi, ze na oboji je tam malo mista... :-(
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » úte 17 čer, 2008 10:11 am

No já už zvuk do 365 dal, vešel se a generátor se vejde taky, dává se přímo na předem uchystané místo v rámu, ale osobně si myslím, že stejně kouř není tak efektní, aby se vyplatilo ho do lokomotivy dávat. Zvuk to je jiný kafe, tam je efekt perfektní. Můžeš kouknout u mě na stránkách.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod PetrL » úte 17 čer, 2008 11:49 am

Houmr píše:No já už zvuk do 365 dal, vešel se a generátor se vejde taky, dává se přímo na předem uchystané místo v rámu, ale osobně si myslím, že stejně kouř není tak efektní, aby se vyplatilo ho do lokomotivy dávat. Zvuk to je jiný kafe, tam je efekt perfektní. Můžeš kouknout u mě na stránkách.

Tak, tak. Mám stejný názor, ale nezmiňoval jsem jej, protože jsem se obával, že budu za kacíře. S podporou Velikého si už ale troufnu svůj názor napsat (vždyť jsem Čech, ne?) :D
Kouř mi připadá jako nehorázný kýč, pro svoji naprostou nepřirozenost a jak psal Dan, pro nápadnou podobnost stoupajícího kouře z cigarety. Asi stejný nepoměr, jako kdybych si stoupnul s cigárem k lokomotivě a porovnával jeho kouř s kouřem lokomotivy. A pak, když kouř na modelu, tak proč ne unikající pára ze šoupátka a jinde? Té bylo možná víc, než kouře! Zkrátka vezmu-li tato fakta, servisní zkušenosti Michala, teplem se bortící díly modelu, škrtnu snobárnu, tak mi nezbývá jediný důvod k pořízení kouřáku. Nebo se mýlím a někdo mě dokáže přesvědčit?
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod F. Placheta » úte 17 čer, 2008 12:39 pm

PetrL píše:
Houmr píše:No já už zvuk do 365 dal, vešel se a generátor se vejde taky, dává se přímo na předem uchystané místo v rámu, ale osobně si myslím, že stejně kouř není tak efektní, aby se vyplatilo ho do lokomotivy dávat. Zvuk to je jiný kafe, tam je efekt perfektní. Můžeš kouknout u mě na stránkách.

Tak, tak. Mám stejný názor, ale nezmiňoval jsem jej, protože jsem se obával, že budu za kacíře. S podporou Velikého si už ale troufnu svůj názor napsat (vždyť jsem Čech, ne?) :D
Kouř mi připadá jako nehorázný kýč, pro svoji naprostou nepřirozenost a jak psal Dan, pro nápadnou podobnost stoupajícího kouře z cigarety. Asi stejný nepoměr, jako kdybych si stoupnul s cigárem k lokomotivě a porovnával jeho kouř s kouřem lokomotivy. A pak, když kouř na modelu, tak proč ne unikající pára ze šoupátka a jinde? Té bylo možná víc, než kouře! Zkrátka vezmu-li tato fakta, servisní zkušenosti Michala, teplem se bortící díly modelu, škrtnu snobárnu, tak mi nezbývá jediný důvod k pořízení kouřáku. Nebo se mýlím a někdo mě dokáže přesvědčit?


No tak ja bych rekl mas a nemas pravdu. Sice jsem masinu s kourakem nikdy nemel, ale co jsem videl, tak nebylo tak spatne. Kour sice pripomina cigaretu, ale rekl bych je prece jen silnejsi, navic jak psal P.Zatrepalek, pokud se da synchronizovat s otackami, tak uz vysledny efekt rozhodne bude stat za to. Samozrejme se asi musi dat pozor pri dolevani oleje(viz. prispevek p.Daleckeho) a obcas masinu vycistit, zajistit plastove casti proti deformaci aj. Za snobarnu to ja osobne nepovazuji.
TO Houmr: na stranky jsem se dival, mas to jako vzdy perfektni, ale ja bych chtel asi jeste mensi zasah do masiny(zavazi,pracoviste stroj.) i kdyz vim, ze problemem je to misto. Napadlo me, jestli by nesla pouzit ted udajna novinka od ZIMA - dekoder a zvuk.modul v jednom. Oznaceni ani kat.cislo bohuzel neznam, ale mela by to byt vyrazna uspora mista....
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » úte 17 čer, 2008 1:06 pm

No určitě by to použít šlo, však můj zásah zase není úplně nevratný, jen jsem to chtěl zkusit. Ono dekodér Intellisound by se tam bohužel taky nevešel, tak proto ten modul. No co říct jinýho, kup ho a vyzkoušej a dej pak vědět. :D
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 17 čer, 2008 4:59 pm

F. Placheta píše:Napadlo me, jestli by nesla pouzit ted udajna novinka od ZIMA - dekoder a zvuk.modul v jednom. Oznaceni ani kat.cislo bohuzel neznam, ale mela by to byt vyrazna uspora mista....

Ten dekodér je MX640.
Co se týče pufání každý zvukáč má možnost synchronizace s otáčkami hnacích kol (Tedy myslím tím kola které na modelu představují hnací kola předlohy). ;-) Tím spinačem se dá přerušovat přívod ke kouřovému generátoru.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod F. Placheta » úte 17 čer, 2008 5:25 pm

Zdenek Valter píše:
F. Placheta píše:Napadlo me, jestli by nesla pouzit ted udajna novinka od ZIMA - dekoder a zvuk.modul v jednom. Oznaceni ani kat.cislo bohuzel neznam, ale mela by to byt vyrazna uspora mista....

Ten dekodér je MX640.
Co se týče pufání každý zvukáč má možnost synchronizace s otáčkami hnacích kol (Tedy myslím tím kola které na modelu představují hnací kola předlohy). ;-) Tím spinačem se dá přerušovat přívod ke kouřovému generátoru.

diky, jen dodam : http://www.marathonmodel.cz/index.php?page=news_13
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » úte 17 čer, 2008 5:40 pm

Zdenek Valter píše:
Co se týče pufání každý zvukáč má možnost synchronizace s otáčkami hnacích kol (Tedy myslím tím kola které na modelu představují hnací kola předlohy). ;-) Tím spinačem se dá přerušovat přívod ke kouřovému generátoru.

Ano, bez té synchronizace je to pak bohužel ten kouř z cigarety :cry:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 05 lis, 2008 11:31 pm

Zajímalo by mě jak dlouho dokáže kouřový generátor kouřit z té kapky oleje co je v něm ? Přemýšlím právě o stavbě Daak teda označení se poslední dobu měnilo :lol: s kamny a nemuselo by to na maanypuláku vypadat špatně. Napadlo mě ještě ke kouřáku přibastlit nějakou oběmnější nádobu na olej s malou dírkou za které by do kouřáku spíš než kapal jen slzel olej. Napadlo vás to někoho ? zkoušeli jset eo někdo ? co si o tom myslíte ?
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod michal_n_cz » stř 10 pro, 2008 1:00 am

Zdenek Valter píše:Tím spinačem se dá přerušovat přívod ke kouřovému generátoru.

Zdeňku, jen přerušovat napajení nemá význam - musí tam být nějaký ventil nebo záklopka která ten komín ucpává, pak se dá docílit toho efektu pufání. Myslím že v měřítku jako je H0 to moc nemá smysl.
Ale byl mi prodejcem předveden celokovový model v měřítku 1, teď nevím zdali to byl Kiss nebo spíše km1. To je opravdu paráda! Fakt to vypadá relativně realisticky, nepufá jen z komína, ale odfukuje i od válců, různě intezivně, podle toho jestli lokomotiva stojí nebo jede, fakt mě to zaujalo. Samozřejmě to bylo i se zvulkem a slušnými repráky, žádná šumítka jak v H0. Tak jsem si říkal, že bych si pořídil nějakou malou velkou mašinku, hned mě napadla pruská T3 (později BR89) - sympatický stroj. Nic méně cena těchto modelů je vyšší a je malý rozdíl nezi takovou malou tendrovkou a velkou loko s tendrem třeba BR 44 atd. Vše tak od cca 2200 EUR. Ale jsem si říkal, aď budu jednou velkej :-) - nemám problém s tím jak utratit prachy.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků