Skalnatý povrch - pigmenty

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Skalnatý povrch - pigmenty

Příspěvekod extra » čtv 13 zář, 2007 6:39 am

Ahoj.
Mohl by mi, prosím, někdo prozradit, jaké pigmenty či barviva používáte pro tvorbu skal? Jedná se o metodu sádrových odlitků, kdy se do sádry ve zředěné formě dodávájí pigmenty.
Děkuji. Honza
Uživatelský avatar
extra
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25 říj, 2006 9:28 am
Bydliště: Okolí Prahy

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 09 říj, 2007 8:08 pm

Ahoj Honzo,

používám barvy Woodland Scenic - v podstatě jsou o jen rozpuštěné pigmenty, povrch pak nutno fixovat matným lakem. Jde o mokrou techniku, ale podle mého s s ní dosáhne nejlepších výsledků, protože pigmenty se proudem vody rozmývají a vplavují do prohlubní stejně jako ve skutečnosti. Je nutno postupovat krok za krokem různými odstíny od světlých po tmavé. V případě zájmu mohu zapůjčit instruktážní Video CD.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 01 pro, 2007 7:27 pm

Není problém i pro napouštění použít obyčejné vodovky - viz http://goffymodel.czweb.org/obrazkym/st ... zak_88.jpg

kde jsme napouštěli cestu a kameny různými odstíny hnědé a žluté
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » ned 02 pro, 2007 6:29 am

Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod PetrL » pát 25 led, 2008 3:55 pm

Přidám se s podobným dotazem, týkající se barev, nikoliv pigmentů. Jak je to vlastně s barvením sádrových odlitků skal? Dříve se sádra nedoporučovala, pro nestálost barev. Některé barvy po čase zesvětlily, jiné změnily odstín , popř. zmizely úplně. Pravdou ale je, že tenkrát byly jen vodovky, tempery a nehezké latexy a jeden druh sádry.
Čím se barví dnes? Jsou např. akryly odolné alkalicitě sádry, nebo snad už jsou sádry neagresivní?
Houmr doporučuje olejové barvy, ale nevypadá to potom pro jejich charakteristický měkký lesk jak po dešti?
Sádra se dnes všeobecně doporučuje, tak už s tím asi problém není. Jak to tedy prosím je?
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Houmr » sob 26 led, 2008 11:04 am

Po olejovce je povrch matný, neb Sikativ se vcucne okamžitě do suché sádry. Jinak není problém barvy fixovat třeba matným lakem a problém máš vyřešen.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Martin HO » sob 26 led, 2008 3:49 pm

Já jsem si oblíbil akrylové matné tempery z Koh-i-noor Hardtmuth v tubách.

Ty nejlepší zkušenosti (i na patinu). POZOR vyrábí se i v lesklém provedení - nesplést při nákupu.
Martin HO
 

Příspěvekod PetrL » pát 01 úno, 2008 12:35 pm

Martin HO píše:Já jsem si oblíbil akrylové matné tempery z Koh-i-noor Hardtmuth v tubách.

Ty nejlepší zkušenosti (i na patinu). POZOR vyrábí se i v lesklém provedení - nesplést při nákupu.


??? To existuje? Mám za to, že buď tempery, nebo akryly.

Akryly mají široké využití a také je rád používám Ale jak je to s tou stálobarevností na sádře? Pamatuji se, jak jsem kdysi dělal dětem byteček pro křečka se sádrovým pozadím a za čas (3/4 roku) byly barvy vybledlé, až skoro pryč. Použil jsem tenkrát tempery.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Martin HO » pát 01 úno, 2008 12:44 pm

S přilnavostí a stálobarevností není problém. Po zaschnutí se samozřejmě mohou otírat vlhkým hadrem, myslím že (alespoň do značné míry) snesou i vodu.

Já jako podklad používal dřevotřískové surové lamino, sádrový tmel elektrikářský, případně tmel na tmelení spár na zdi, ale také umělé hmoty (plastikové destičky, vagony - patina starého vagonu Piko = na nádraží sklad na švelících), atd.

Vzhledem k tomu, že poměrně velká tuba akrylové tempery (odhadem dvojnásobný obsah než olejová barva stejného výrobce) stojí okolo
37,- Kč, není asi problém jednu barvu např. 0610 (odstín zhruba jako umbra pálená - olej), koupit a vyzkoušet. Určitě se ti bude hodit a budeš mít jistotu.
Martin HO
 

Příspěvekod PetrL » pát 01 úno, 2008 2:29 pm

Martin HO píše:...poměrně velká tuba akrylové tempery...

Jó, jasně, výhody akrylových barev znám, že by tedy na sádře neměly blednout jako tempery snad už taky.
Ale znovu se vracím k tomu termínu akrylové tempery. Rozlišuji barvy temperové a dva druhy akrylových - ředitelné synt. ředidly např. Tamyia a ředitelné vodou, např. Acrylic výrobek Koh-i-noor, které máš zřejmě na mysli. Pak to ale nemůže být tempera!?
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Martin HO » pát 01 úno, 2008 2:40 pm

Jó jasně, my jsme si zvykli říkat "tempery" - i v podnikové prodejně u nás tomu tak rozumějí , ale oficielně jsou to akrylové barvy (v tubě) od Koh-i-noor (Acrilic).
Martin HO
 

Příspěvekod PetrL » úte 12 úno, 2008 11:23 am

Houmr píše:Po olejovce je povrch matný, neb Sikativ se vcucne okamžitě do suché sádry. Jinak není problém barvy fixovat třeba matným lakem a problém máš vyřešen.

Jo, máš (nakonec jako vždy :lol: ) pravdu. Povrch je velmi příjemný - není to jednotvárný mat, ani lesk, je to od každého trochu. Prostě jako ve skutečnosti. Jsem moc spokojen. Protože jsem ale strašně lakomý a 109,-Kč za 100ml Sikativu se mi zdá dost a sádra chlastá jak sociální případi před Kauflandem, tak jsem ho zkusil ještě přiředit benzinem, kterého normálně Sikativ obsahuje 75%. Do připravené barvy jsem přidal ještě asi tak 25% benzinu navíc. Na konečném vzhledu skály to nic nezměnilo - udělal jsem ostrou hranici mezi ředěným a neředěným barvením - a není nic vidět. Myslím si, že to bude v pořádku, ale přesto - jaký je Tvůj názor?
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Dusan » úte 12 úno, 2008 11:45 am

PetrL píše:
Houmr píše:Po olejovce je povrch matný, neb Sikativ se vcucne okamžitě do suché sádry. Jinak není problém barvy fixovat třeba matným lakem a problém máš vyřešen.

Jo, máš (nakonec jako vždy :lol: ) pravdu. Povrch je velmi příjemný - není to jednotvárný mat, ani lesk, je to od každého trochu. Prostě jako ve skutečnosti. Jsem moc spokojen. Protože jsem ale strašně lakomý a 109,-Kč za 100ml Sikativu se mi zdá dost a sádra chlastá jak sociální případi před Kauflandem, tak jsem ho zkusil ještě přiředit benzinem, kterého normálně Sikativ obsahuje 75%. Do připravené barvy jsem přidal ještě asi tak 25% benzinu navíc. Na konečném vzhledu skály to nic nezměnilo - udělal jsem ostrou hranici mezi ředěným a neředěným barvením - a není nic vidět. Myslím si, že to bude v pořádku, ale přesto - jaký je Tvůj názor?

Já kupoval sikativ v uměleckých potřebách od UMTONu za 34,-Kč ??? Taky to bylo deci.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod PetrL » úte 12 úno, 2008 12:21 pm

Dusan píše:Já kupoval sikativ v uměleckých potřebách od UMTONu za 34,-Kč ??? Taky to bylo deci.

Nebylo to jen ředidlo - terpentýnový olej 100ml za32,-Kč? Ten jsem na jejich stránkách našel, ale sikativ kobaltový vůbec v nabídce nemají :( .
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Martin HO » úte 12 úno, 2008 12:56 pm

K PetrL

Našel jsem ještě jednu tubu akrylových barev - hobby lak od Ternocolour, (ideální barva pro hobby, kutilství apod. - jak se píše na obalu), které jsem použival původně, před acrylicem.

Má název AKRYLÁTOVÁ TEMPERA
Je stejně kvalitní jako Acrilic, ale byl podstatně levnější.
Bohužel v Plzni se neprodává, a když se někdy náhodně v obchodě objeví, tak za neskutečnou cenu.

Proto bylo nutno objednávat přímo od výrobce se sídlem blízko Třebíče.
Přestože "jede" většinou velkoobchod, byl velice vstřícný a poslal balík i s většími baleními (dle množství v objednávce), které jsem v obchodě (alespoň u nás) vůbec neviděl.

No a odtud se mi do paměti zaryl pojem akrylátová tempera.

web : http://www.ternocolor.cz
Martin HO
 

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků