Barvení modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Barvení modelů

Příspěvekod Koudy HK » úte 11 zář, 2007 6:33 pm

Chtěl bych se zeptat,chci si nabarvit model ale nevím jaká technika nanesení barvy bude nejlepší(hlavně pro začátečníka)? Mam namysli nátěr štětcem, stříkání sprejem nebo stříkací pistole.
Předem děkuji za odpovědi
Koudy HK
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 01 kvě, 2007 12:31 pm

Příspěvekod Shi-So » úte 11 zář, 2007 6:52 pm

No nejlepsi je urcite strikaci pistole.
Zalezi na tvoji zrucnosti a zkusenostech ,treba se stavbou a barvenim plastikovych modelu.

Oproti klasickemu barveni stetcem je barva krasne jednolita a povrch krasne hladky.
Ovsem pri strikani pistoli se nemilosrdne projevi sebemensi nerovnost a vada povrchu coz znamena ,ze je treba velmi dobre a ciste model
vytmelit a obrousit.
Shi-So
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 09 zář, 2007 10:03 pm

Příspěvekod Sandy » úte 11 zář, 2007 8:56 pm

No, já jsem začal s autospreji ( zatím stavím a přestavuji jen nákladní vozy a tak vystačím jen s červenohnědou, šedivou nebo bílou . Jo a taky žlutou na cibule u Rajek). Je to pohodlné a levné. Je pravda, že se objeví každý kaz, ale to jsem zaretušovat při patinaci- ukažte mi ve skutečnosti opotřebovaný vůz v perfektním stavu.
Štětec jsem hned zavrhnul
Stříkání pistolí bude asi vyšší kategorie modelářství . Ještě jsem zapomněl na černou na rámy.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Otto Černý » sob 15 zář, 2007 12:15 pm

Nuž Koudy. Každý začátek je těžký. Jak už napsal Shi-So tak nejlepší je stříkací pistole+zdroj vzduchu, jenomže to něco (dost) stojí a hlavně je potřeba se s tím naučit dělat. Tím chci říct, že třebaže štětec je obecně zavrhován, bude pro začátečníka asi tou nejlepší, možná že i jedinou volbou. Nicméně i štětcem se dá docílit pěkného výsledku...
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 15 zář, 2007 9:40 pm

Otto Černý píše:Nuž Koudy. Každý začátek je těžký. Jak už napsal Shi-So tak nejlepší je stříkací pistole+zdroj vzduchu, jenomže to něco (dost) stojí a hlavně je potřeba se s tím naučit dělat. Tím chci říct, že třebaže štětec je obecně zavrhován, bude pro začátečníka asi tou nejlepší, možná že i jedinou volbou. Nicméně i štětcem se dá docílit pěkného výsledku...


Otto souhlasím, ale má li se člověk učit pak je lépe začít s tou pistolí rovnou.
Ten štětec chce podle mne mnohem větší zručnost. Pistole se dá pořídit cca do 2kKč a zdroj vzduchu za cca 1 max 2 kKč.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Rion » ned 16 zář, 2007 5:10 am

Zdenek Valter píše:Pistole se dá pořídit cca do 2kKč a zdroj vzduchu za cca 1 max 2 kKč.


Minuly tyden sem se vyptaval u nas v modelarske prodejne a tam mi nabizel nevim jak kvalitni (tvrdil ze kramy za 300 ani nevedou) - pistole a kompresor s adapterem za cca 4,5 k Kč. Nemam ani predstavu, jestli se da sehnat neco levnejsiho, ci naopak ceny kvalitnich jsou nekolikanasobne vyssi.
Rion
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 25 bře, 2007 5:45 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 16 zář, 2007 7:05 am

Rion píše:
Zdenek Valter píše:Pistole se dá pořídit cca do 2kKč a zdroj vzduchu za cca 1 max 2 kKč.


Minuly tyden sem se vyptaval u nas v modelarske prodejne a tam mi nabizel nevim jak kvalitni (tvrdil ze kramy za 300 ani nevedou) - pistole a kompresor s adapterem za cca 4,5 k Kč. Nemam ani predstavu, jestli se da sehnat neco levnejsiho, ci naopak ceny kvalitnich jsou nekolikanasobne vyssi.


Cena je rozumná. Co všechno má mít pistole by Ti asi řekli kluci co stříkají.
Dobré když pistole má doraz kde si nastavíš proud barvy. Je to ideální stříkáš-li větší plochu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » ned 16 zář, 2007 11:14 am

Já vím, že to není žádnej zázrak, ale já s ní stříkám všechno
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... /index.htm
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Shi-So » ned 16 zář, 2007 5:24 pm

Tak ja pouzivam tuto:
http://www.bilek-eshop.cz/engine/detail.asp?idp=2198
Na zacatek optimalni ,jednoducha obsluha a pomer cena vykon mi prijde vynikajici.
Tim ,ze je cela z plastu a ma menitelne trysky ,se vyborne cisti (trysky rozebiratelne) ,navic na ni existuji nahradni dily.
Na tryskach se da otacenim nastavit sirka strikaneho pruhu.
Jako zdroj vzduchu se daji koupit bomby v cene cca 220,- Kc za velkou (vystaci na cca 3-4 modely letadel 1:72 dle slozitosti kamuflaze)
Na zacatek mi prijde zbytecne kupovat pistoli za treba 3000,- ,kdyz ji pak ani "neuzivis"
Shi-So
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 09 zář, 2007 10:03 pm

Příspěvekod Ala » ned 16 zář, 2007 6:38 pm

Dobré řešení je zde http://www.rootra.com/category.php?kat_ ... ush-pistol. Mohu doporučit.
Ala
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25 led, 2007 8:01 pm

Příspěvekod kisa » ned 16 zář, 2007 7:32 pm

Prý jsou dobrý Triplexy a jsou relativně za dobrou cenu, ale zkušenost tedy nemám
kisa
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 16 led, 2007 4:56 pm
Bydliště: Téměř Brno

Příspěvekod Pája » ned 16 zář, 2007 8:53 pm

Pro začátečníky dobrý úvod do problematiky stříkacích pistolí je na : http://www.modelplac.cz/htm/tipy/zasadypistole.htm a levná Noname na : http://www.reichard.cz/eshop/product_in ... ts_id=2392 a dobré pistolky Fengda pořídíš např. zde : http://www.rootra.com/category.php?kat_ ... ush-pistol a nebo : http://www.airbrush-model.cz/shop/sinde ... seo=fengda .Zde bych se přikláněl k typu 130E nebo pak až 203.Já si myslím,že pistolka nad 3000,- je zbytečnost,ale co modelář jiný názor.
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Otto Černý » pon 17 zář, 2007 9:46 am

Zdenek Valter píše:
Otto Černý píše:Nuž Koudy. Každý začátek je těžký. Jak už napsal Shi-So tak nejlepší je stříkací pistole+zdroj vzduchu, jenomže to něco (dost) stojí a hlavně je potřeba se s tím naučit dělat. Tím chci říct, že třebaže štětec je obecně zavrhován, bude pro začátečníka asi tou nejlepší, možná že i jedinou volbou. Nicméně i štětcem se dá docílit pěkného výsledku...


Otto souhlasím, ale má li se člověk učit pak je lépe začít s tou pistolí rovnou.
Ten štětec chce podle mne mnohem větší zručnost. Pistole se dá pořídit cca do 2kKč a zdroj vzduchu za cca 1 max 2 kKč.


Zdeňku, vyjímečně si s Vámi dovolím nesouhlasit. Pistolí nelze stříkat vše, tedy techniku barvení štětcem si stejně každý modelář buď jak buď musí osvojit. No a pro začátek se mi zdá investice cca 2000 do pistole + kompresor (3-5000) docela dost, respektive začátečník může (a potřebuje) tyto peníze použít na spoustu jiných nástrojů a pomůcek, bez kterých se neobejde...
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Otto Černý » pon 17 zář, 2007 9:52 am

Jinak plastikáři na svém fóru řeší téma (dilema) pistole vs. štětec, respektive jakou pistoli a jaký zdroj vzduchu prakticky neustále:

http://modelforum.upce.cz/forum/

K nalezení v sekci "jak na to".
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Ondřej » pon 17 zář, 2007 2:00 pm

Otto Černý píše:
Zdenek Valter píše:
Otto Černý píše:Nuž Koudy. Každý začátek je těžký. Jak už napsal Shi-So tak nejlepší je stříkací pistole+zdroj vzduchu, jenomže to něco (dost) stojí a hlavně je potřeba se s tím naučit dělat. Tím chci říct, že třebaže štětec je obecně zavrhován, bude pro začátečníka asi tou nejlepší, možná že i jedinou volbou. Nicméně i štětcem se dá docílit pěkného výsledku...


Otto souhlasím, ale má li se člověk učit pak je lépe začít s tou pistolí rovnou.
Ten štětec chce podle mne mnohem větší zručnost. Pistole se dá pořídit cca do 2kKč a zdroj vzduchu za cca 1 max 2 kKč.


Zdeňku, vyjímečně si s Vámi dovolím nesouhlasit. Pistolí nelze stříkat vše, tedy techniku barvení štětcem si stejně každý modelář buď jak buď musí osvojit. No a pro začátek se mi zdá investice cca 2000 do pistole + kompresor (3-5000) docela dost, respektive začátečník může (a potřebuje) tyto peníze použít na spoustu jiných nástrojů a pomůcek, bez kterých se neobejde...


Nemyslim, ze je nutna tak vysoka investice. Ja jsem spoustu modelu delal fixirkou, kde byla barva v injekcni strikacce (ted ji dela PlusModel za 130Kc) a jako zdroj vzduchu jsem mel lednickovy kompresor s expanzi z maleho hasicaku. I s timhle primitivnim nacinim, se da s trochou zrucnosti udelat krasny povrch, nesrovnatelny se stetcovanim. A abych pravdu rekl, ani si uz nejsem schopen vzpomenout, kdy jsem pouzil naposled stetec pri barveni (mozna nejaky pistolkou nedostupny kout).
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků