Barvení modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Koudy HK » úte 18 zář, 2007 6:41 pm

Houmr píše:Já vím, že to není žádnej zázrak, ale já s ní stříkám všechno
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... /index.htm


A jak jste s touto pistolkou spokojen???
Koudy HK
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 01 kvě, 2007 12:31 pm

Příspěvekod Houmr » stř 19 zář, 2007 12:52 pm

No já jo a to mi rukama prošly i dvojčinné pistole. Ono člověka nesmí odradit i první nepovedené kousky. Jinak má ji i kolega a je taky spokojen. Perfektní je na ní jednoduché čištění a obsluha.
http://domacimodulovka.kx.cz/
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Moje zkušenosti se stříkacími pistolemi

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 01 pro, 2007 7:23 pm

Rád bych napsal své zkušenosti - používám stříkací pistolë už od r. 1986... Otázka zda dvoučinná či jednočinná stříkací pistole - výhoda u dvoučinné pistole je výborná regulace proudu barvy - při stlačení pístu pouštíte nejprve vzduch, tahem pístu k sobě pouštíte barvu, čím více zatáhnete píst k sobě, tím více barvy jde z pistole ven a tím větší plochu je možné stříkat. Nevýhodou je nutnost mít na kompresoru tlakovou nebo tzv. vyrovnávací nádobu aby vám šel stálý tlak vzduchu. U jednočinné pistole pouštíte tlakem na píst jak vzduch tak i barvu - když stříkáte menší skvrnky nebo čáru, stane se často že vám pistole prskne barvu tam kam nemá, když si nedáte pozor! Na druhou stranu vám ale stačí třeba napojit hadici na kompresor z ledničky...

V příspěvku výše zmíněné pistole Triplex (fy Gabbert) jsou za super cenu, a je to de facto kombinace jednočinné a dvoučinné pistole - tlakem na píst pouštíte nejprve vzduch, pak dalším tlakem i barvu... Alespoň co jsem mohl pistoli vyzkoušet u kamaráda, není problém s ní nastříkat i 1,0 mm čáru...

Jinak na kvalitu nástřiku má vliv i průměr trysky pistole - přesněji jejího otvoru - zpravidla seženete pistole s průměrem trysky 0,2 a 0,3 mm - ta užšíí je super pro fajnový nástřik čar - při troše umu je možné i bez šablon nastříkat na modelu pruh necelý 1mm široký, ale vyžaduje opravdu kvalitní barvy (tj. s jemným pigmentem). Na našem trhu bez problémů jen barvy Gunze Sangyo, Vallejo a některé Modelmastery/Testors, bohužel např barvy Agama mají hrubý pigment a ten často ucpává trysku a tu je pak nutné vyčistit prostříknutím ředidlem nebo i čístěním specielní čistící jehlou. Já stříkám barvy s hrubším pigmentem (tj. Agama, Humbrol, Revell, Tamiya) pistolí Hansa s 0,3 mm tryskou - neuděláte sice tak precizní čáru či ostrý přechod barev, ale zase získáváte univerzální pistoli. Na tvorbu šablon a zakrývání míst co nechci pistolí nastříkat, používám Tamiya (Kabuki) lepicí pásku nebo vodouředitelný "kolorstop" Maskol od fy Humbrol - vše koupíte v lepším krámku kde prodávají potřeby pro plastikové modeláře.

Pokud jde o výrobce stříkacích pistolí, na našem trhu lze asi nejvíce sehnat:

Tamiya - dva druhy pistolí - jedna se prodáva jako set Spray Work i s malým kompresorem, pistole je plastová a lze s ní nastříkat jen opravdu velké věci, na jemnější práci se nehodí. Druhá Tamiya je kovová dvoučinná pistole, která je super, ale za hodně peněz.

Gabbert / Triplex - kovové, "dvoučinné" pistole za rozumnou cenu, v různých variantách průměru trysky i nádobky, spolehlivé. Nevýhodou je však jejich menší ergonomie - při delší práci vás bolí prst (aspoň pokud jde o mou zkušenost)

Fengda - s těmito pistolemi zkušenosti nemám, co jsem měl možnost vidět, zdají se mi jako čínské kopie japonských pistolí Iwata (Hansa), které patří ke světové špičce- jestliže Fengda má kvalitní materiál, máte i kvalitní pistoli!

Revell - pod touto značkou se prodávaji US pistole Badger dvojího provedení - s nádobkou zavěšenou pod pistolí (dost překáží při práci, ale na druhou stranu je při použití barev Modelmaster možno přímo našroubovat již naředěnou barvu z originální nádoby Modelmaster), nebo pistoli s horním plněním barvy do kovové nádobky. Všechny pistole mají ale velký průměr trysky a tak se opět moc nehodí pro fajnovou práci. Nicméně pokud sháníte univerzální pistoli, můžete si myslím u Revellů vybrat.

Testors - plastové pistole originální konstrukce, které se vyznačují na rozdíl od jiných pistolí i super možností výměny trysky za jinou s větším či menším průměrem, čímž máte zaručenou super variabilitu při barvení jakéhokoliv modelu. Pistole se dělají s bočním plněním (tj. nádobku přivěsíte k pravému nebo levému boku pistole), nejdražšší model má možnost pomocí stavěcího šroubu nastavit si, zda chcete mít dvojčinnou či jednočinnou pistoli. Další výhodou pistole Testors je super čištění - jednoduše prostříknete ředidlem, vyšroubujete trysku a na noc ji hodíte třeba do nitroředidla... To je vše. Bát se nemusíte - plast co je použit na pistoli nerozežere snad ani kyselina... Nevýhodou těchto pistolí je však jejich cena!


Paasche - absolutní špička mezi stříkacími pistolemi, za absolutně nejvyšší ceny!

Zde bych rád ale napsal jednu důležitou věc - sebelepší vercajk vám ale nezaručí dobrý výsledek, jen cvičení dělá mistra!!! Pokud si nevyzkoušíte sami jak je potřeba naředit barvu či nastavit optimální tlak vzduchu, jak a z jaké vzdálenosti stříkat model atp. tak nemůžete dostat špičkový výsledek. Já sám se třeba k barvení pistolí dostávám tak 1x až 2x týdně (modelařina mne živí...) ale znám spoustu lidí, co stříkají model tak 1x do roka... Není pak divu že jim chvíli trvá než si opětovně natrénují jak nastříkat tenkou čáru nebo jak bez šablony (zakrytí páskou) nastříkat třeba pásy špíny na boku modelu atp...

Pokud bych mohl být někomu nápomoc s další radou, ať se mi klidně ozve.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod tomas2211 » stř 27 úno, 2008 4:50 pm

Vím, že to sem nepatří ale když brousím tmel na modelu má ho brousit pod vodou nebo jen tak :?:
TT(1:120), DCC, začátečník(ne s elektřinou)
tomas2211
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 25 úno, 2008 3:28 pm
Bydliště: Barrandov, Praha 5, ČR

Příspěvekod Houmr » stř 27 úno, 2008 5:28 pm

No pokud už brousíš na čisto jemným smirkem, je to v podstatě nutnost, čím jemnější smirk, tím se více zanáší. Voda slouží vlastně k vymívání toho prachu ze smirku. Já vodu používám od hrubosti asi 600.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod tomas2211 » čtv 28 úno, 2008 1:37 pm

A čím vyčistím pistolku od syntetických barev ředidlem nebo lihem :?: :)
TT(1:120), DCC, začátečník(ne s elektřinou)
tomas2211
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 25 úno, 2008 3:28 pm
Bydliště: Barrandov, Praha 5, ČR

Příspěvekod Dusan » čtv 28 úno, 2008 7:06 pm

tomas2211 píše:A čím vyčistím pistolku od syntetických barev ředidlem nebo lihem :?: :)

Lepší je samozřejmě ředidlo, kterým to ředíš, syntetiku ale líh umyje také. Záleží na tom jak hodně (dlouho) si to nechal zaschnout. Dobré je hned po stříkání profouknout pistoli ředidlem, aby nezaschla barva v trysce.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 29 úno, 2008 12:00 pm

Nemusíš se bát použít na čištění pistole ani nitroředidlo - stačí nakapat to nádržky a prostříknout. Zásada je, nenechat zascnnout barvu v pistoli, ale ihned po vystříkání barvy pistoli prostříknout nějakým ředidlem! Dají se koupit i speciální čistící přípravky - kartáčky, čístící jehly na trysky a a čístící kapaliny, ale pokud pistoli hned po použití vyčistíš, nejsou potřeba. Použiješ-li ten nitrák, tak na špičku vyndané jehly z pistole nanes trochu jemné vazelíny - při nasunutí jehly zpět do pistole tím promažeš jednak těsnění, jednak zabráníš i ulpívání barvy na jehle a v trysce při dalším stříkání.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod George V. » sob 29 bře, 2008 8:20 am

Nedala by se použít ke stříkání větších ploch třeba obyčejná fixírka? Jestli je to hloupej dotaz, tak mne prosím, nekamenujte...

Ještě bych se vrátil k tomu štětci; já bych ho tak úplně nezavrhoval. Dají se s tím dělat docela kouzla. Jde jen o to, používat vhodné barvy a vhodně (dost) ty barvy ředit. Mám s tím docela bohaté zkušenosti z mládí z lepení letadýlek.
Tehdy jsem byl odkázán jen na ten štětec. Vynikající v tomto ohledu byli barvy Unicol; při vhodném nařeďení se mi dařilo dobře natírat i velké plochy a povrch byl skoro jak nastříkaný. Nešlo to samozřejmě se všema barvama, nejlepší výsledky jsem měl s khaki, hnědou, zelenou a modrou, naopak nejhorší to bylo se stříbrnou, žlutou a bílou, protože špatně kryly. Pak jsem zkoušel barvy Revell matné. S těmi se mi až tak nedařilo, jakž takž výsledky jsem měl s hliníkovou, ta byla fajn. Dneska bych při barvení štětcem používal asi jenom výhradně syntetické barvy, ostatní hůř kryjou v první vrstvě.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod gedash1 » ned 30 bře, 2008 8:08 am

ahoj, fixírku použít samozřejmě můžeš, pokud to s ní umíš, já osobně bych ji ale použil maximálně tak na střikání laku na trávu a na různé jiné posypy.. ( i když já ji nepoužívám ani tam, daleko rychlejší je lak ve spreji ) :lol: . K těm barvám... revellky jsou všeobecně na houby, o chlup lepší jsou barvy humbroll ovšem pokud můžu poradit, tak největší úspěch a nejlepší výsledky mám s akrylátovými barvami, třeba Tamyia či Gunze... jinak já jsem aktivní plastikový modelář :D .
Je pravda, že já svůj vozový park zatím ještě nepatinoval a nestříkal.. a ani to dělat nebudu, protože to je práce mojí manželky ( staví plastikové modely aut a kamionů) ale rozhodně bych si na stříkání pořídil o chlup lepší věc, než je fixírka.. už z toho důvodu, že plochy na stříkání jsou poměrně malé, tudíž s regulací barvy a vzduchu dosáhneš daleko lepšího vzhledu a nebude to vypadat tzv. hračkoidně pod nánosem velké vrstvy barvy.. toť můj názor.. :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde, vždycky se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. :-))
gedash1
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 09 pro, 2007 1:42 pm

Příspěvekod Martin HO » ned 30 bře, 2008 8:37 am

No vidíš, každý máme své zkušenosti.

Stříkám zpravidla matnou či polomatnou syntetikou, většinou odlitky železničních modelů nebo díly plastikových stavebnic, ale moje dosavadní zkušenosti jsou :
1. Revell, (nejlepší)
2. Agama,
3. Humbrol
Martin HO
 

Příspěvekod George V. » ned 30 bře, 2008 10:57 am

Ono, problém je v tom, že zatím nemíním stavět modely ve velkém. Zatím se chystám ještě na jednoho Brejlovce (jednoho jsem koupil "hotového"), kterého bych chtěl udělat kompletně; jeden konkrétní stroj, který se v hotové podobě nevyrábí. Pak možná ještě nějakýho rybáka. Proto nemíním nějak extra investovat do vybavení, tak mne napadla ta fixírka. Uvažuji použít syntetiku Agama, "edici" železnice.

P.S. Nevíte někdo, čím se dají tyto barvy ředit (kromě originálního ředidla)?
Naposledy upravil George V. dne ned 30 bře, 2008 11:00 am, celkově upraveno 1
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Martin HO » ned 30 bře, 2008 11:00 am

Ředím běžně syntetickým ředidlem S 6006.
Naposledy upravil Martin HO dne ned 10 dub, 2011 6:26 pm, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod George V. » ned 30 bře, 2008 11:02 am

Tak to je moc dobrá zpráva...

Tak to by šlo i slušně štětcem.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod xxvojtikxx » ned 30 bře, 2008 11:25 am

na štětec S6006, na pistoli S6001 (mám takovej subjektivní pocit že to s ním stříká trochu snadněji)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků