Problém s barvením sádrových odlitků

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod alexjindra » stř 04 črc, 2012 6:57 pm

Zdravím všechny,
vím, že je tu téma, kdy se dost do podrobna rozebírá barvení modelů skal, ale na svoji otázku jsem odpověď bohužel nenašel. Mám následující trápení:

Koupil jsem si modelářské formy od NOCHA (Woodland scenics) a obyčejnou sádru. Jal jsem se barvit skálu dle jejich návodu: http://www.youtube.com/watch?v=QeI86ivn ... A41E3173CF

Zkusil jsem jejich techniku "leopardích skvrn", ale bohužel sádra pije jak divá, takž první skvrny, které udělám, tam i zůstanou a neslejou se do toho maglajzu, co vypadá jako skála :( Zkoušel jsem nejdřív natřít sádru rozředěným Herkulesem, ale to barvy zase nechytají skoro vůbec. Používám akrilátové tónovací malířské barvy, co mi zůstaly doma, které ředím vodou.

Má s tím někdo zkušenosti? Je to tou jejich sádrou, která prostě tolik nesaje, nebo jsou moje barvy od počátku nesmysl?

Díky za připomínky/odpovědi.
alexjindra
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 24 čer, 2012 8:36 pm

Re: Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod Tomas_C. » stř 04 črc, 2012 10:14 pm

Nastříkej sádru emailovým sprayem nejlépe základního odstínu skály, to ti zamezí "pijavost" sádry. Pak začni napouštět spáry a nakonec zkus metodu suchého štetce na zvýraznění hran barvou trochu více světlejší než odstín skály...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 05 črc, 2012 7:07 am

Tomas_C. píše:Nastříkej sádru emailovým sprayem nejlépe základního odstínu skály, to ti zamezí "pijavost" sádry. Pak začni napouštět spáry a nakonec zkus metodu suchého štetce na zvýraznění hran barvou trochu více světlejší než odstín skály...

Tomáši, to nám sděluješ svou zkušenost s použitím barev Noch, resp. WS, na něž se Alex ptal?
Já mám totiž zkušenost zcela opačnou, než radíš Ty. Krásného efektu postupných barvených přechodů a prolínání lze u těchto barev dosáhnout právě díky pijavostiu sádry a to sádry skutečné a ničím nenapuštěné! Pakliže už je sádra čímkoliv impregnovaná nebo jsou použity jiné náhražkové materiály (např. tmel na sádrokarton), barva už mnohm méně chytá, pokud vůbec. Ono totiž nejde v pravém smyslu o barvu, ale spíše a ředěné pigmenty, proto také je nutné dílo v konečné fázi úpravy zafixovat matným lakem.

alexjindra píše:Zkusil jsem jejich techniku "leopardích skvrn", ale bohužel sádra pije jak divá, takž první skvrny, které udělám, tam i zůstanou a neslejou se ..

Aby Ti technika slévání fungovala, musíš před barvením sádru hodně postříkat vodou (přídavek vhodného detergentu nezaškodí). Ona tahle technika je vůbec hodně mokrá, vodou se stříká i v průběhu barvení, postupuje se od nejsvětlejší barvy postupně po tu nejtmavší.

Výsledek mé práce s těmito barvami můžeš vidět na následujících obrázcích (již jsem je zde někde dříve publikoval):
Obrázek

Obrázek

Pozn: Upozorňuji, že tento příspěvek se týká POUZE POUŽITÍ BAREV NOCH, RESP. WOODLAND SCENICS! Nazměňovat tedy s postupy při barvení akrylátovými a jinými barvami!
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod Tomas_C. » čtv 05 črc, 2012 7:07 pm

Ne Dane, jen jsem reagoval jak zamezit té pijavosti, což mě připadlo jako hlavní problém z příspěvku.
Zkušenosti z barvami WS nebo Noch nemám...
Spíš razím cestu levnějších metod než těch fabrikovaných...trošku i po vzoru pana Mnitky.
Souhlasím s tím ,že pijavost může být ve vyšším levelu patinace a barvení skal pozitivní.
Stejně si ale myslím, že základem je celkový efekt, ktarý skalisko vytváří, než poskládané odlitky z forem...
Ale Dane tvé skalky vypadají velmi dobře, ...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod alexjindra » pát 06 črc, 2012 10:12 am

Chlapi, diky za reakce a rady. Nakonec jsem to nejak zmordoval, ze to s kapkou fantazie vypada jako skala. Na vystavu modelu to asi nebude, ale vzhledem k tomu, ze to byl muj uplne prvni pokus, jsem spokojenej. Me slo o to, jestli nema nekdo zkusenosti primo s produkty od WS (jak je to ukazano ve videu) a porovnani s alternativami, ktere jsem pouzil ja. Abych vedel, kde je pripadne chyba.
Jeste jednou diky.
alexjindra
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 24 čer, 2012 8:36 pm

Re: Problém s barvením sádrových odlitků

Příspěvekod vape777 » pon 09 črc, 2012 8:12 am

Ja som skúšal sádrové odliatky skál farbiť rôznymi typmi farieb. Celkom dobré výsledky sú pri použití akrylových farieb Valejo ale WS sa mi zdajú ešte lepšie. Tá farba obsahuje jemnú pigmentovú zložku, ktorá sa má tendenciu oddeľovať od riedidla. Pripadá mi to ako silne zašpinené riedidlo (bez zápachu) a to jej dáva tú správnu konzistenciu. Po aplikovaní na sádru a vysušení nezanecháva lesk, Skaly majú matný povrch, pigment dobre vzlína do trhlín a vyzerá to ozaj dobre. Môžem doporučiť.
vape777
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob 19 led, 2008 6:54 pm
Bydliště: Poprad


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků