znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod mlha » pát 10 kvě, 2013 4:30 am

já se přihlásím,jestli mě teda vezmete...
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 10 kvě, 2013 8:19 am

mnitka píše:Nic na tom není. Bohužel se tato technika nedá použít pro úpravu továrních modelů


Tahle technika zrovna ne, ale zkoušel jsi metodu zaškrabávání? Sice pracné, ale účinné, stačí k tomu upravený šábr a půlkulaté frézovací hlavice v modelářské vrtačce - nutno sice záškraby "doopravit" barvou, ta se ale následně účinné sjednotí s okolím po patině :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod mnitka » pát 10 kvě, 2013 11:23 am

Petře, myslím, že jsi mi soukromě o tomhle již psal.
Popravdě s čímkoli co nepohání moje ruce se k modelu ani nepřibližuji. Několikrát jsem totiž modelu neobratně drřenou vrtačkou přivodil šrám. Takto upravený tovární model jsem viděl a moc se mi nelíbil.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 10 kvě, 2013 1:31 pm

mnitka píše:Petře, myslím, že jsi mi soukromě o tomhle již psal.
Popravdě s čímkoli co nepohání moje ruce se k modelu ani nepřibližuji. Několikrát jsem totiž modelu neobratně drřenou vrtačkou přivodil šrám. Takto upravený tovární model jsem viděl a moc se mi nelíbil.


No vono je to fakt hodně pracný - jednak musíš mít s tou vrtačkou natrénováno a pak hlavně mít proxonku a ne levný šmejd s vyčvachtanými ložisky - pak ti ta frézovací hlavice na konci hodně kmitá a šrám uděláš ani nevíš jak... To zaškrabávání je jednodušší - stačí si bud upravit šábr ze starého jehlového pilníku nebo použít skalpel s výměnnou čepelku (číslo čepelky 15). Ale dá se to! Nemá to smysl vůbec dělat komerčně, pak ti to vychází tak na 2 kč/hod, ale pro vyšperkování domacích "továrních" mazlíků to doporučit mohu. Až se vyškrabávání dodělá, výškrab barvím šedou, pak do středu "díry" přibližnou barvou okolí a pak to zlehka přetírám (spíš drajbrašuju) barvou tmavšího nebo světlejšího odstínu té kastle. Následně tupuju nitrákem nebo toluenem hodně hrubým plochým štatcem, následně patinuju řídkýma olejema (filtr) a nakonec pigmenty. Svoje modely už nezalakovávám bezbarvým lakem, neb ty filtry, oleje a pigmenty dělají hloubku patiny jako v reálu. Bohužel pro klubový ježdění a tam kde se počítá že model jde z ruky do ruky se zalakování jako ochraně proti oděru(otěru) pracný a drahý patiny člověk nevyhne....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod mnitka » úte 28 kvě, 2013 8:23 am

Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Houmr » úte 28 kvě, 2013 11:24 am

Jednoduché elgantní řešení mě se to moc líbí :P .
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 28 kvě, 2013 11:37 am

Moc hezký - a je na tom taky krásně vidět, že realistická patina není jen na dvě tři hodinky práce!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod MirekTT » úte 28 kvě, 2013 12:24 pm

Hlavně se konečně ozřejmilo stínování. Metoda z modelfóra, kde se na surfacer nastínuje černá a pak se přes to dává barva, je na nic. Tohle je to pravé! Tedy barva, pak nastínovat černou, a pak řídká barva. A taky to zafiltrování obtisků ředěnou barvou je parádní. Konečně jednoduchý návod s fantastickým výsledkem. Dokonce ani napouštění spár tomu nijak neschází. Docela čumím.

škoda že teď musím modulit, hned bych si nějaký vagónek postavil
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 28 kvě, 2013 8:38 pm

MirekTT píše:Hlavně se konečně ozřejmilo stínování. Metoda z modelfóra, kde se na surfacer nastínuje černá a pak se přes to dává barva, je na nic. Tohle je to pravé!

No takhle rezolutní bych ve svých prohlášeních asi nebyl :wink:
Ono je to spíše o použitím měřítku. Ta popisovaná metoda z modelfóra je vhodná spíše pro větší měřítka (1:35), tedy větší plochy, na nichž jsou ztmavení mezi panely takto znázorněny, to funguje výborně. U menších (vláčkových) měřítek je třeba trochu více zvýraznit rozdíly, tak proto se popsaná metoda může jevit jako nedostatečná.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod mnitka » stř 29 kvě, 2013 8:18 am

Díky za reakce.
Rozhodně se nechci srovnávat s některými plastikáři a stavěči dioramat. Sám jsem byl donedávna velkým nepřítelem metod které jsou používány dle dnešních trendů k oživení povrchů plastikových modelů. Protože však zatím nestavím kolejiště ani moduly, kitařské postupy jeden po druhém zkouším a vybírám si z nich to co se mi pro moji železničněmodelářskou praxi zdá být přínosné. Některé techniky se nevyplatí vzhledem k vynaloženému úsilí, času v konfrontaci s tím co modelu vizuelně dají. Ostatně letos nekoliduje setkání klubu Moduly Brno se setkáním MODELLBRNO a tak já budu moct na výstavišti práci mnohých vidět na vlastní oči.

Obrázek
I když časem měknu a a z přetlaku modelářské vášně dělám někdy psí kusy, jsem stále železníčním modelářem který počítá v budoucnu se stavbou vlastního provozního celku (kolejiště, velké funkční diorama). Proto některé modelářské techniky z důvodu výše zmíněného obcházím.

Promě je důležitý celek, tedy krajina, budovy, vozidla.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: znázornění provozního opotřebení vozidel-mech. poškození

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 kvě, 2013 12:59 pm

Přesně jsi to popsal - důležitý je celek. To se týká i povrchovky u modelů - je jedno jestli tam máš lepty nebo reziny a jestli je mašina ROCO nebo jiná - jestli to nepůsobí vyváženě je to divný. Ty tvoje vagony když dáš na to dioramátko vypadají při prvním pohledu jako když se dívá člověk na fotku originálu - a vo tom to je! Jak se k tomu člověk dopracuje, je věc druhá - někomu jde práce s pigmenty a barvením, někdo to dělá většinou pistolí, jiný zas olejema a někdo kombinuje - důležitý je najít co komu vyhovuje, z čeho má radost a taky že to lahodí oku - cit pro barvy a míru kam až zajít je nejdůležitější. Divil by ses, co všechno se dá vystínovat jen pistolí - já sám dělám kvůli zjednodušení práce jen nástřik černým surfacerem (novinka gunze) celého modelu a stříkám hodně naředěnou barvu od středů ploch do hran - dělám tak částečně i fading...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků