nemocný kompresor?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » pon 23 dub, 2012 4:22 pm

ahoj kolegové,
máte někdo prosím zkušenosti s kompresory? Po cca půl roce jsem vytáhnul ten svůj ze skříně a při tlakování jsem zjistil, že mi uniká vzduch i tímto dílem (viz obrázek). Bohužel se v konstrukci kompresorů nevyznám, takže netuším kde by mohla být chyba :-(
Díky za pomoc!
Přílohy
AS-288.JPG
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod dejv » pon 23 dub, 2012 5:11 pm

Tohle je mi povědomý. Řešil jsem stejnej trabl před pár měsíci. Jestli je to to samý, co jsem měl já, tak je problém v membráně, která přepouští vzduch k tlakovému spínači. V mém případě šlo o to, že tlaková nádoba zevnitř rezne, a kousky rzi se usazují pod membránou, která pak netěsní. Díky tomu pak vzduch stále uniká z tlakového spínače (ta černá kostička). Z fotky nepoznám, jestli je to ten samý kompresor, co mám já (Orlik / Fengda AS 189), ale počítám, že řešení bude tak jako tak stejný - uvolnit tu hliníkovou hlavu kompresoru, aby bylo možný odmontovat membránu (u mně je v takovým stříbrným válečku na trubce mezi nádobou a tlakovým spínačem), rozebrat, z pod membránky vyčistit veškerej bordel, a pak provést sborku v opačném pořadí než rozborku. Mělo by to zabrat. Aspoň u mně to pomohlo. Nějak se povedlo, že jsem to tenkrát i dokumentoval, takže se můžeš podívat i na fotky (pokud by něco nebylo jasný, ozvi se):

https://picasaweb.google.com/1111871644 ... directlink
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » pon 23 dub, 2012 5:31 pm

díky, zkusím na to mrknout
já mám Fengdu AS-288, což asi bude podobné :)
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod dejv » pon 23 dub, 2012 5:50 pm

hurri76 píše:díky, zkusím na to mrknout
já mám Fengdu AS-288, což asi bude podobné :)


To jo, to by mohlo, zřejmě i s tou kvalitkou tlakových nádob, ze kterých odletujou šupinky rzi :)
Ale nechci, aby to vypadalo, že si stěžuju - tu svojí Fengdu mám už pár let, a jede furt jako drak...
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » pon 23 dub, 2012 5:59 pm

ty číňani to maj tak utažený, že ta membrána nejde vůbec rozdělat
na pohled nevypadá nějak zanešeně nebo ucpaně :-(
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod dejv » pon 23 dub, 2012 6:05 pm

Nečekej, že bude zadělaná jak jetel - fakt stačí málo, a už netěsní. V mojem případě pod ní byly jen takový mikro-drobky, ani jsem si jich ze začátku nevšiml. Ale na únik už to stačilo. Zkus jí odchlípnout, postupně po celým obvodu, a uvidíš.
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » pon 23 dub, 2012 6:15 pm

zkusím, ale to je pomalu na svěrák, v ruce to budu dělat těžko :)
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod dejv » pon 23 dub, 2012 7:04 pm

No, rukou asi ne, to je fakt. To chce klíčem :)
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » úte 24 dub, 2012 3:20 pm

tak jsem se to pokusil vyčistit, ale bez úspěchu :-/
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod Kalimero » úte 24 dub, 2012 4:59 pm

Kudy přesně ti to fučí? Tou dírkou nahoře nebo někde okolo?
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » úte 24 dub, 2012 5:45 pm

tou dírkou nahoře, jak je v červeném oválu
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » stř 25 dub, 2012 10:36 am

je možné, že ta cívka (předpokládám, že to černé je cívka) nespíná hned od začátku? Je mi divné, že hned od spuštění kompresoru mi tam uniká vzduch, což by neměl :-/
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod dejv » stř 25 dub, 2012 1:37 pm

To je fakt, to by neměl. Ale vlastně si ani nedokážu moc představit, jak k tomu vlastně může dojít (jinak, než že by byl problém v té membráně). Já to chápu tak, že kompresor tlačí vzduch do nádoby, a když tlak v ní "přepere" tu membránu, vzduch unikne trubkou ke spínači, a tím vypne kompresor (přitom se ozve takové to charakteristické upšouknutí). Takhle to funguje za normálních okolností (nebo tak si to aspoň představuju, ale můžu být klidně mimo, protože v kompresorech se prd vyznám).
Pokud je ale tahle logika správná, tak průběžný únik z tohohle místa ukazuje na membránu, jinak si to vysvětlit neumím. To ona je přeci zodpovědná za to, aby se tam vzduch z tlakovky normálně nedostával, ne?

Ale jak říkám, nerozumím tomu, takže je klidně možný, že mi něco zásadního uniká. Vím jen to, že v mém případě byl problém opravdu v té membráně, a pomohlo její vyčištění. Ještě jeden postřeh - mně se to chovalo tak, že čím byl tlak v nádobě nižší, tím to unikalo víc (což mi přijde samo o sobě zajímavý, čekal bych to naopak) Jestli hned od začátku ale říct nedokážu, přes ten rámus kompresoru jsem to neslyšel, až když se vypnul. Nejspíš ale jo.
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod hurri76 » stř 25 dub, 2012 1:44 pm

tak mně to utíká hnedle od spuštění kompresoru, ani nemusí být v nádobě tlak :-/
když to ucpu prstem, tak nádoba normálně tlakuje a kolem membrány žádný vzduch neutíká. To automatické vypnutí se mi taky nespustilo, ale to může být tím, že jsem to držel prstem a to není 100%
mně to spíš připadá, jako kdyby ten odlehčovací ventil byl vypnutý hned od začátku, ale taky se v tom moc nevyznám :-(
hurri76
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 23 dub, 2012 3:51 pm

Re: nemocný kompresor?

Příspěvekod Kalimero » čtv 26 dub, 2012 6:08 pm

Chyba určitě není v tom válečku s membránou ale nejspíš v té kostce do které je ten váleček připojený a na který je shora připojená ta cívka.Odpojit cívku, celou kostku sundat a podívat se do ní, někde tam bude prošvihlé těsnění nebo něco prasklého či zlomeného.Ta membrána sice mohla být prvotní příčinou závady pokud nechodila, ale pokud jsi ji očistil a vypadá OK tak s tou už bych si víc hlavu nelámal.Ta kostka je ve skutečnosti elektricky spínaný ventil a ta chyba bude v něm, nejspíš steřelé a tudíž nefunkční těsnění a nebo zlomený pístek který zablokoval ventil v nějaké mezipoloze.Ten horní otvor na cívce je odfuk a měl by být otevřený jen na okamžik během přepínání ventilu, pokud fučí furt, něco ten ventil blokuje.
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků