Lepení kov - plast

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Lepení kov - plast

Příspěvekod male zvire » čtv 09 úno, 2012 5:48 pm

Chci se zeptat čím přilepit kolejnici (Tillig TT) k plastové destičce (PS)? Zkoušel jsem vteřiňák UHU - kolej drží jenom tak aby se neřeklo; stačí o kolejnici drknout a okamžitě se utrhne. Potom jsem zkoušel nějaké univerzální lepidlo, to taky nedrželo a ještě zasvinilo všechno v širokém dalekém okolí a nakonec jsem zkoušel dvousložkový epoxid, ten sice vytvořil špičkový spoj, ale zase se nesnáší s polystyrénem a destička se dost výrazně zkroutila...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Netáhlo » čtv 09 úno, 2012 6:55 pm

Vteřiňák od Loctite anebo, cenově dostupnější, vteřinové lepidlo s názvem "Super Ceys". Dělají jej španělé a s ním cokoliv k čemukoliv přilepené je opravdu přilepené a navíc, NELEPTÁ polystyrén! U Loctite je třeba zjistit, který typ neleptá polystyrén, protože jsou lepidla, co to nedělají a pak jsou i ty (většinou, co seženeš běžně v obchodě) co to dělají. Nedokážu ti říct, který z Loctite to je, páč já dostávám tyto lepidla od kamaráda obchoďáka v neoznačených lahvičkách, ale můžu se jej zeptat. Cenově se ovšem Loctite s tím Super Ceys nedá srovnat, Loctite tubička vyjde od 70Kč a Super Ceys 26Kč.
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod male zvire » ned 12 úno, 2012 6:02 pm

Sice jsem u nás v Blbákově naběhal několik kilometrů než jsem objevil obchod kde mají vteřiňák od Loctite, ale stálo to za to. Sehnal jsem tu 3g tubičku za necelou stovku (zloději zlodějský) a vypadá to, že to co jednou slepím už nikdo nikdy nerozlepí - teď jsem si hrál s výkolejkou a lepidlo mi zateklo pod jeden pražec a už ho nemůžu urvat ať tahám jak tahám... :x :lol:
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 04 dub, 2012 10:30 am

Loctite dělá více lepidel černý sekundák to je věc
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod jamik22 » stř 04 dub, 2012 7:52 pm

lepidlo mi zateklo pod jeden pražec a už ho nemůžu urvat ať tahám jak tahám...

Na uvolnění lepidla je vhodný debonder, nejlépe
http://www.airbrushcentrum.com/shop.php?druh=Lepidla&druh_sub=Vte%F8inov%E1%20lepidla&druh_sub2=reset
Vůbec celá ředa lepidel Bolt je kvalitní a dlouho vydrží na rozdíl od všech hobby balení. Jejich iniciátor neleptá barvy, jen na okna si musí dát člověk pozor.A aplikační trubičky jsou naprosto geniální. nevěřil jsem dokud jsem je nezkusil :o
třeba
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 05 dub, 2012 6:04 am

To že některý vteřináky maj tendenci trochu leptat plast, je jen drobný zádrhel oproti debonderu - u toho je třeba dávat sakra bacha! Některý debondery leptaj pomalu jak toluen! Takže opatrně! Po letech laborování už debonder prakticky nepoužívám - díly lepím pomocí dvou mini kapek hustýho vteřináku a pak zboku pomocí jehly opatrně aplikuju super řídký vteřinák (od Boltu, jsou fakt nej...). Ta vteřináková vodička nezanechá tak velký stopy a navíc se dá případně plast kolem spoje opatrně očistit jemným šmirglem nebo opatrně oškrabat skalpelem, je-li tedy už něco takovýho zapotřebí...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Lepení PP

Příspěvekod male zvire » pát 05 říj, 2012 3:57 pm

Dovolím si téma oživit. Už jednou jste mi tady jednou dobře poradili tak se zeptám znovu - tentokrát mimo modelářská témata:
potřebuji slepit dva plasty v interiéru auta (z vnitřní strany, spoj není vidět). Základní plast je PP T-20 (nějaká odrůda polypropylenu), k tomu lepím kousek čehosi na bázi polykarbonátu (PC). s tím polykarbonátem problém není, na tom drží snad všechno, ale na to PP jsem použil všechna lepidla co jsou doma a žádné nedrží. Všechno se po mírném zatížení okamžitě odloupne :(

Podle toho co se mi podařilo najít tak PP je prakticky nelepitelný a když už tak se lepidla prodávají v průmyslovém balení s odpovídající cenou.

Nevěděl by náhodou někdo čím z výše zmiňovaných vyrobit pevný spoj a přitom aby to mě to nestálo celou výplatu...

Díky, T.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Myšpulín » pát 05 říj, 2012 5:29 pm

Plasty lepí některé autoservisy. Pokus se poptat.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Vladimír Marek » pát 05 říj, 2012 5:43 pm

Ahoj na Model Hobby jsem koupil lepidlo od UNIVERSUM s.r.o. Skoušel jsem všechno možný a zatím spokojenost k lepidlu je letáček a na lepidlo je záruka 2 roky .
Bohužel pouze tel . +420547223600 . Skus jim zavolat . Já jsem koupil lahvičku za 350,- kč ale mají i menší balení , cena kolem 200,- kč . Vl. Marek.
Vladimír Marek
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát 09 led, 2009 3:10 pm
Bydliště: Smolnice

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod mlha » pát 05 říj, 2012 7:32 pm

Já mám problém přilepit odlitek střechy na lept.Zkoušel jsem vteřiňák i epoxid a vždycky když dám kastli do odmašťovadla tak lepený spoj praskne a já můžu začít znovu lepit a tmelit.Už se to stalo 3x.Lepím střechu na karoserii M 262
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Ferda » ned 07 říj, 2012 10:07 am

Ad Myšpulín:
Autoservisy plasty většinou nelepí, nýbrž svařují. Buďto horkým vzduchem, nebo extrudrem.

Ad male zvire:
Polypropylen je opravdu víceméně nelepitelný. Jediné co se mi doposud podařilo najít je "Lepidlo na obtížné plasty od firmy CEYS". Je přímo vyvinuté pro lepení polypropylenu, polyethylenu a teflonu. Součástí je nějaký aktivátor (v návodu je označen slovem imprimace), který se aplikuje předem a pak se teprve lepí. Je to vteřiňák a výsledný spoj asi není nerozebiratelný, ale pro běžné použití naprosto dostatečný. Zkoušel jsem s tím lepit i "tvrzený novodur" (neplést si s odpadními trubkami, které se lepí běžně) a výsledek byl taky použitelný.

Ad Mlha:
Novodur na hliníku mi tím šlo taky slepit docela dobře, ale do odmašťovadla jsem to nemočil.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod fulda » ned 07 říj, 2012 6:53 pm

Ferda: pokud to někoho zajímá, tak rřeba uchošťoury jsou z nelepitelného plastu. Jsem zjistil, když jsem si naplánoval že si z nich udělám lanovody v mojem bagru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lepení PP

Příspěvekod male zvire » pon 08 říj, 2012 3:51 pm

Takže všem díky za rady. Výsledek je zhruba takový: polypropylen nelepit! Koupil jsem v místním "kutislkém ráji" tři druhy lepidel která slibovala slepení polypropylenu (včetně toho od Ceys) a všechna lhala :evil:
Spoj nemá absolutně žádnou pevnost, tak jsem se na to vybodl, v práci jsem si ohnul kousek Al plechu a celé jsem to pěkně postaru sešrouboval :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Lepení kov - plast

Příspěvekod Zx1974 » pon 08 říj, 2012 4:25 pm

mlha píše:Já mám problém přilepit odlitek střechy na lept.Zkoušel jsem vteřiňák i epoxid a vždycky když dám kastli do odmašťovadla tak lepený spoj praskne a já můžu začít znovu lepit a tmelit.Už se to stalo 3x.Lepím střechu na karoserii M 262


Sice je drahý, ale funguje - Loctite 480. Mám jej ověřený v podobné aplikaci, na plastovou karosérii jsem lepil leptanou bočnici. Před tím jsem zkusil přilepit cca plech 1x2cm na PS desku a při testu loupáním se vytrhával plast.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků