Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod jarnotrulli » sob 04 úno, 2012 11:20 am

Už po několikáté se mě stalo, že mě po nástřiku matným lakem povrch zbělal.
K patině používám olejové barvy Umton, ředěné sikativem Umton. Matný lak Gunze.
Nástřik jsem prováděl v teplé a suché místnosti, olejovky schnuly 14dní.
Neporadí někdo kde může být problé? Nebo je potřeba nechat olejovky zaschnou ještě déle?
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 04 úno, 2012 1:30 pm

Tohle mi dělá matný lak taky - takže abych se vyhnul riziku, stříkám to nejdřív polomatem nebo lesklým lakem (gunze) pak teprve zmatnuju matem. Daj se tím taky docílit i další zajímavý efekty :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod vonBahnhof » sob 04 úno, 2012 1:38 pm

Taky se mi to stalo. Na většině povrchů které jsou napatinovány olejovými barvmi, pomůže, když se prvním nástřikem matu povrch jen velmi lehce zapráší, nechá zaschnout a pokračuje se 2 - 3 lehkými nástřiky. Takový ten mléčný zákal udělal gunze mat vždy, když byla na jeden zátah stříknuta příliš silná vrstva.
HO Lenz digital, IV./V. epocha, ČD, DB
http://von-bahnhof.rajce.net
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod jarnotrulli » sob 04 úno, 2012 2:48 pm

A ten polomatný (nebo lesklý) nezbělá?
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 04 úno, 2012 9:51 pm

Asi nějaké erupce na slunci. Dneska jsem narazil na ten samý problém. Nikdy předtím jsem ho nemusel řešit! Kromě toho mi ještě zbělaly obtisky. Po osazení (za pomoci "vodiček" Adhesol a Tensol) jsem je nechal uschnout, a pak stříkal bezbarvým lakem aby zmizely hrany a najednou byly obtisky komplet bílé. Pomohl Hypersol, ale při druhém přestříknutí zbělala část obtisků znovu a k tomu vyrazily i bílé fleky na "čistém" laku.. Fakt nevím co s tím.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Michal Dalecký » sob 04 úno, 2012 10:22 pm

Toto dělá Gunze lak pokud na obtisku zustane trochu obtiskové vodičky (alespon me se to stalo). Mléčný nádech dělá lak popředchozí patině olejovkou. Pokud se to stane, tak pomůže opatrný nástřik polomatem od stejného výrobce a pak opet po malých vrstvách mat. Jak bylo psáno, po patině je treba matny lak strikat opravdu po malych vrstvach. Pokud je silna vrstva, tak vzniká ten kdásný efekt námrazy :D
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 05 úno, 2012 10:19 am

jarnotrulli píše:A ten polomatný (nebo lesklý) nezbělá?


Zatím se mi to nikdy nestalo - a stříkám to tak tak po 5-8 hodinách od patinace! K obtiskům - tohle se mi taky zatím nestalo nikdy, pravdou je, že celý model po odekálování omyju pro jistotu vodou, abych se zbavil jednak daktylek ale hlavně stop po dekálvodičkách - pod lakem jsou na 90% vždy vidět stopy po otiscích prstů plus "kapičky" zaschlých dekálvodiček... Bacha taky na jednu věc - vodičky maj při větším množství tendenci "prožírat se" zkrze barvu (hlavně hypersol a Gunze vody aplikované štětcem)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 05 úno, 2012 10:22 am

K matnému laku - bělení nedělá jen gunze - např. agama mi zk...ila model hurricane tak, že letěla i s modelem ze čtvrtého patra oknem...Od tý doby používám jen Gunze a Future (lesk), v nouzi Modelmastery (jsou fakt dobrý, jen dýl zasychají..). Problém je také v pigmentu - když je lak staršího data výroby, je náchylnější k mléčnění - aspon moje zkušenost...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod radeksindy » ned 05 úno, 2012 1:24 pm

Naposledy jsem měl podobný problém s matným lakem Gunze, ale přičítám to spíš příliš vysokému tlaku. Nějak jsem zapoměl, že jsem předtím dělal s kompresorem něco jiného. Vagón vypadal, obzvláště na hranách, jako když je na něm námraza. Jemným vyleštěním filcovým kotoučkem to skoro zmizelo, patina pak pohřbila zbytek bílého nádechu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 07 úno, 2012 1:11 pm

TAk jsem zkoušel jemné vyleštění filcovým kotoučkem a nepomohlo. Zkusil jsem trochu přitlačit a šla i barva. :x
Holt bude vůz těsně před dílnami/šrotováním a v zájmu udržení provozuschopnosti ho tu a tam opravili ručně barvou... Nakone c co si pamatuju, tak se občas natíraly ručně (válečkem) vozy i při generálce laku ...
Odbarvovat a stříkat celý vůz znovu včetně nových obtisků opravdu nechci - to ho snad radši rozšlapu.
Stejně je "nadplán", protože mi doma zbyl.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Houmr » úte 07 úno, 2012 5:51 pm

Někdy se mi zbělání povedlo odstranit když jsem model přestříkal jen nitroředodlem. Ale jak píšu jen někdy .
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Sandy » úte 30 kvě, 2017 8:00 am

Nevím, jestli je to to správné vlákno, ale o zbělání je to taky...
Někdy před dvanácti lety, když jsem stavěl první modely, tak jsem na nástřik nákladních vozů používal červenohnědou základovou barvu ve spreji. Odstín sice tak úplně neodpovídal, ale stříkání dopadlo vždy dobře. Barva byla jednolitá, na celém voze stejná. Teď se mi párkrát stalo, že po nastříkání část barvy zbělá a na ploše vznikají šedavé skvrny. Používám barvy MOTIP. Zatím nepomohlo nic, vyšší teplota ani důkladnější protřepání. Kde je chyba?
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Ferda » úte 30 kvě, 2017 8:21 am

V odmaštění?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod Sandy » úte 30 kvě, 2017 10:46 am

Ferda píše:V odmaštění?

Asi ne. Před nástřikem teplá jarová voda, isopropylalkohol. Oplachuji deionizovanou vodou. Nechám pár dní uschnout.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zbělání povrchu po nástřiku matným lakem

Příspěvekod czcharlie » úte 30 kvě, 2017 1:10 pm

Zbělání způsobuje často příliš velká vlhkost při stříkání, ale mám pocit, že to nebude ten případ.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků