Výroba omítky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » pon 23 led, 2012 8:45 pm

Ferda: Tak já se mrknu jestli někde nemám fotky jak vypadaly spáry ve kterých se žádný brouk nikdy nezabydlí. :shock:

Mimochodem - narazil jsem na další způsob: http://www.kubickaparabola.wz.cz/stavba07/stavba07.htm výsledek vypadá bezvadně, tak to taky vyzkouším. Jenom škoda že k tomu nikde není podrobnější popis. :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod juroH0 » pon 23 led, 2012 10:04 pm

To mám vyskúšané, funguje prefektne. Inak ďakujem Lubomírovi za tip :P
http://img7.rajce.idnes.cz/d0702/5/5390 ... 111016.jpg
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Myšpulín » úte 24 led, 2012 6:46 pm

juroH0 píše:To mám vyskúšané, funguje prefektne.

Můžeš to prosím nějak upřesnit? Na fotce je třeba vidět i flaška herkulesu, to se přidává do barvy nebo je to jen shoda náhod?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Výroba omítky

Příspěvekod juroH0 » úte 24 led, 2012 10:45 pm

Ja som použil len temperu, tuším že som ju trocha riedil, ale nepamätám si to už presne. Treba vyskúšať, lebo pri zlej hustote farby sa mi robili bublinky...ale nieje to žiadna veda.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » stř 25 led, 2012 3:00 pm

Tak se podělím o informace s výrobou omítky tupováním. Možná že pro mnohé budu jako Kryštof Kolumbus, ale co:
První pokus byl s temperami od KOH-I-NOORu - barvu přímo z tuby je potřeba lehce naředit protože se do ní molitan blbě obtiskuje a potom to vypadá blbě. Pokud se udělá velká vrstva tak povrch občas popraská. Problém je ten, že strašně rychle schne - mění se viskozita a povrch je potom nevypadá všude stejně -> na větší plochy nepoužitelné.

Na druhý pokus jsem koupil stejné akrylové barvy jako jsou na fotkách které jsem linkoval. Konzistencí jsou řidší než tempera takže jsem je nanášel přímo tak jak jsem je vymáčkl z tuby což vytvářelo naprosto perfektní strukturu. Výhoda je ta, že vymáčknutý "bobek" drží velmi dlouho zhruba stejnou konzistenci, ale v tenké vrstvě schnou krásně rychle. Jenom se nesmí nechat barva na houbičce moc dlouho jinak udělá hrudky které se přenesou na zeď. Nevýhoda že v tenké natupované vrstvě špatně kryjí -> tupování přímo na cihlovou zeď modelu nepřichází v úvahu. Proto jsem zkusil dům jako základ "omítnout" papírovou maskovací páskou (perfektně se s ní pracuje a když má člověk nůž s hodně ostrou špičkou tak není problém vyříznout prakticky jakýkoliv tvar). Tady jsem ale při tupování temperou i akrylem narazil na další problém: páska vytahuje vlhkost z barev a potom dělá bubliny. Čím víc vrstev pásky tím větší bubiny jsou a nezmizí ani po úplném proschnutí :(
Obrázek
Všiml jsem si že se bubliny dělají jenom po směru pásky, nikdy napříč. Tak jsem zkusil dát dvě vrstvy přes sebe křížem a natřít. Bubliny se vytvořily taky, ale po úplném proschnutí se téměř úplně ztratily (škoda že ne úplně).

Takže dál budu laborovat s tím, jak zabránit zvlnění pásky (například nejprve natřít surfacelem Mr. White - což by zrovna dalo podklad a odstranilo problém s kryvostí) a když se zadaří tak mám perfektní metodu :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod PaMi » stř 25 led, 2012 3:50 pm

Tak já se také podělím o způsob výroby omítky:
Nastříkám větší vrstvu surfaceru a ihned do něj vsypávám polohrubou mouku. Po zaschnutí přijde ještě jedna vrstva surfaceru. Ten se krásně mezi jednotlivými zrnky rozlije a nejsou tam žádné ostré drobky, které se mi dělaly při vsypávání do barvy. Když se mi to zdá příliš ostré, tak jemným smirkem celou stěnu lehce obrousím.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » čtv 26 led, 2012 11:44 am

Takže další postup při bádání jak vyrobit omítku...
Část pásky jsem halabala natřel Mr. Base White 1000, část Mr. Surfacer 1000 a část jsem nechal tak jak byla.
Výsledek je asi takový:
Obrázek

Neošetřená páska se podle očekávání opět vzedmula (spodní třetina)
Část natřená šedým surfacerem se ani nehnula, ale šedý podklad barvou prosvítá (prostředek)
Část natřená základem Mr. Base se po natupování akrylovek mírně vzdedmula, ale po proschnutí se vrátila do téměř původního stavu.

Takže můj závěr je asi takovýto: buď pásku natřít surfacerem, potom bílým základem a teprve potom tupovat, nebo koupit bílý surfacer (pouze ve spreji :( )...
Pro panelákové modeláře (mě) nastává problém s použitím surfaceru a základovky protože obě smrdí jak bolavá noha a je třeba intenzivní větrání - což teď v zimně dost dobře nejde.

Jinak u staveb z kartonu problematika vzdouvání pásky odpadá, protože kartón vlhkost z barvy natáhne do sebe...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Hornet » čtv 26 led, 2012 8:47 pm

Zdravím , já jsem použil koupací písek pro činčily. Nejdřív jsem povrch odmastil , natřel tence herkulesem , zasypal pískem , lehce zatlačil , po chvíli zalil hodně ředěným herkulesem , opět trochu zasypal , po zaschnutí sfouknul přebytečný písek a bylo. Výsledek mi plně vyhovuje.
Hornet
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 20 úno, 2010 3:24 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výroba omítky

Příspěvekod cipisekmp » pát 27 led, 2012 4:05 pm

Ja si vseobecne myslim, ze princip sypani nejakeho jemneho prasku, at uz mouky, presate hliny, krupice, nebo i velmi jemnych kaminku (mam vyzkouseno z drti ktera se pouziva pod silnice, mame z toho kameny na zasterkovani koleji) do lepidla je jednoducha, levna a podle me vyborna metoda na omitku. Pak uz jen zvolit material, ktery bude konkretnimu cloveku vyhovovat. Jen cim drobnejsi hrubost sypaneho materialu, tim pak bude potreba slabsi vrstva barvy aby se material nezalel barvou. Nejlip pak hodne jenmy prasek prestrikat a ne natirat.
Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Výroba omítky

Příspěvekod René Prášil » ned 29 led, 2012 7:51 am

Ahoj, můžu ti poradit z mé zkušenosti jak to dělám já. Natřu potřebné plochy Herkulesem nebo Disperkolem, je to stejné a posypu to jemným prachem co mě zbývá při drcení různých štěrků. Lepidlo můžeš lehce naředit vodou, ale vyzkoušet nejdřív. Ono to pak na plastu dělá jakási prázdná oka,bez lepidla, prostě se to při hodně řidký konzistenci sráží.Jinak po zaschnutí to natřu požadovanym odstínem a je jedno jestli syntetikou,akrylovou nebo i tónovací malířskou barvou. Co můžu poradit ještě je, že až to posypeš, tak libovolně prstem vrstvu posypu tam přimáčknout a ono to po odsypání zbylého prachu udělá takovou nerovnou strukturu omítky což je pro výsledný efekt naopak žádoucí. Když potíráš plastovou cihlovou stěnu a chceš tam mít opadanou omítku, tak jednoduše to místo nepotřeš lepidlem. Můžeš se mrknout na mé stránky: www.rendovyvlaky.cz
Snad jsem ti dal nějakou inspiraci. Renda
Renda
René Prášil
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 13 zář, 2008 4:43 am
Bydliště: Lipence,U Žlábku 103,Praha 5

Re: Výroba omítky

Příspěvekod mapro » úte 21 srp, 2012 1:46 pm

Ahojte,
Dělám sice větší měřítka, jako 1/35, ale možná trošku poradím.
Já osobně dělám omítku ze zdrojů od Poláka. Udělám řídkou kašičku (tekutost dle potřeby):
* prach 0 - 0,25mm
* Balfix (lepidlo pro fixaci štěrků)
* voda
Voda s lepidlem 1:1, případně lze přidat barevné pigmenty nebo barvu (ale jen vodou ředitelná) pro probarvení.
A jednoduše to natřu větším plochým štětcem.

Stejným způsobem lze dělat i prašné cesty, polňačky apod..

Pozor na druhou stranu je zde otázka do jaké míry chcete mít daný model "modelový" nebo jen protože se vám to tak líbí.
Jakou má hrubost omítka v 1:1? A jakou jaká v HO/TT? Myslím si že u HO/TT je to v přepočtu hrubost papíru, nebo plastové destičky :-).
Proto si myslím že stačí 2-3 nástřiky Serfaceru 500, který pak vytvoří drobnou krupičku a pak finální nástřik :-).
**********************************
KM Slavičín
Armypark Slavičín
**********************************
mapro
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14 pro, 2010 8:46 pm
Bydliště: Slavičín

Re: Výroba omítky

Příspěvekod jv66 » pon 10 zář, 2012 12:45 pm

Ahoj omítkáři - dívám se právě z okna na dům naproti, je asi 20m vzdálený a nevidím ze struktury omítky ani prd i přesto, že vím, že má omítku pěkně hrubou (chodím kolem něho z práce). Není znázorňování struktury omítky přehánění? Matná barva, to jo, ale šmirgl nebo krupice či co - hm, nevím, nevím...
KMŽ Brno; TT+HO Modulovka
jv66
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 16 bře, 2008 12:08 pm
Bydliště: Brno

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Adam96 » ned 06 led, 2013 4:18 pm

Záleží jaké jsou nároky na jemnost/kvalitu omítky. Já to dělám pomocí umíchané směsi a tupováním kouskem jemného molitanu, který získávám od táty z práce. Směs se skládá z bílé nátěrové hmoty zn. remal, trocha herkulesu a to vše otónované temperami. Výsledek zde. Jsou i daleko hezčí omítky, mě by to ale mohlo stačit http://okounricni.rajce.idnes.cz/Vyprav ... C02827.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod mnitka » ned 06 led, 2013 7:17 pm

Adame, já mě během mého čtyřletého hostování na břeclavské SPŠ EB jiný zájmy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Ale k věci. Moc pěkné to máš :wink:
Naposledy upravil mnitka dne ned 06 led, 2013 9:27 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Výroba omítky

Příspěvekod MirekTT » ned 06 led, 2013 8:36 pm

Adam má též můj obdiv.

Já se začnu s tvorbou omítky také brzy potýkat. Stavím dnešní brizolitovou budovu. Co se hrubosti týče, je pravdou, že i velmi hrubý brizolit by v TT vyšel hladce. Ale to nechci. Spousta detailů je v této velikosti nadhodnocena, ale zase díky tomu vynikne, aniž by rušila. Takže půjdu do něčeho, co vytvoří strukturu. To nad čím přemýšlím, je vyvořit slídový plnič, který vytváří odlesky. Ano, nabízí se smirek, ale ten použít nechci. Musel bych jej pracně vyřezávat a napojovat na nároží, moje budova totiž nemá štuky.
Tak přemýšlím, zdali do tmelové probarvené omítky něco lesklého nezamíchat. Třeba glitry používané ke zdobení a v kosmetice.
Nebo jste to už někdo řešil?
Na druhé fotce díky jejímu zmenšení odlesky slídy hodně zanikly, ale v originále je to dost markantní.
Otázkou je, zdali se s tím zabývat, nebo se na to vyprdnout.
DSC03555 (Medium).JPG

DSC09717 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků