Výroba omítky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výroba omítky

Příspěvekod BohousP » ned 06 led, 2013 8:52 pm

Mirku, na ty glitry bych se vykaslal. Bude to moc vyumelkovane, jako vanocni ozdoby. Nebo to bude vypadat jakoby do omitky nekdo primichal rozbita zrcatka (to jsem videl i v realu a byl to strasny kyc :? ). Spis bych zkusil primichat neco, co nesaje barvu - napr. jemny kremicity pisek, ale uplne jemny, skoro prachovy. Kdyz pak povrch zlehka prejedes nejjemnejsim smirkem, bila zrnka budou viditelnejsi.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Adam96 » ned 06 led, 2013 9:24 pm

mnitka píše:Adame, já mě během mého čtyřletého hostování na Břeclavské SPŠ EB jiný zájmy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Ale k věci. Moc pěkné to máš :wink:


Já taky hostuju na SPŠ EB a jiné zájmy jsou taky, ale je nutno je prokládat železnicí, jinak by se člověk zbláznil :D
MirekTT: Já bych tu slídu v omítce moc neřešil, v reálu si toho člověk všimne velmi lehce, ale v modelu to bude témeř nepostřehnutelné, leda nemodelové. Když se dívám na modul z cca jednoho metru, tak je to dívat se na dům ze 120 metrů a to lesklé kousíčky moc vidět nejsou. Nebo jak psal kolega, prach z křemenu. Otázka je, zda to nebude práce na víc u tak už dost pracné budovy.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod ladiznet » ned 24 kvě, 2015 6:32 pm

Měl bych dotaz. Jakou metodu byste doporučili k nanášení omítky na PAPÍR? Mám drážní budovu z papíru plus jedna vrstva matného laku. Papír jsem zevnitř zpevnil dřevěnými trámky. Budova je v měřítku H0.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Vladimír_B » ned 24 kvě, 2015 7:16 pm

Ahoj, použil jsi papír (80g - běžné krmení pro tiskárnu) nebo čtvrtku (a silnější)? Od síly "papíru" se odvíjí (ne)použití vodou ředitelného lepidla/barvy. Protože tyhle vodní by ten nejslabší papír zkroutili. Omítku ve smyslu něco hrubšího, nebo hladkou? Hladká se dá jako ten lak stříknout a hrubá napatlat Herkulem (etc.) a posypat moukou... Postupů je spousta, záleží co bys ve výsledku rád.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Pavel-HP » pon 25 kvě, 2015 11:02 am

Jak na omítku popsal Pami na svých stránkách.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výroba omítky

Příspěvekod ladiznet » čtv 28 kvě, 2015 5:00 pm

Děkuji za odpovědi ;)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Radek » pon 01 čer, 2015 5:23 pm

Pokud se někdo nepokouší znázornit brizolit, tak mi jakékoli zdrsňování příjde zbytečné. I v HO působí hladký papír přirozeně a očím to chutná. Ale 100 lidí...
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Výroba omítky

Příspěvekod mizl » úte 02 čer, 2015 1:40 pm

Kdysi zde na fóru proběhla velká polemická debata zda omítku na modelu znázornit či nikoli. Nechci zde tuto debatu znovu rozpoutat, ale ...

jen na malé zamyšlení ...
zkuste pozorovat reálné omítky na budovách a zkuste si je představit zmenšené do Vašeho měřítka. Co myslíte.? bude hrubost omítky vidět na modelu ?? Já myslím, že pokud použijete smirk cca hrubosti 1000 a nastříkáte jej základem, tak omítka bude mít přepočítanou hrubost. Což splní i hrubší papír. Mě osobně se zdá zbytečné prášit model budovy moukou, abych dosáhl imitaci omítky.
Tím nechci tvrdit, aby jste takový postup zavrhli. Určitě to má má i jiné kladné stránky. Mě osobně napadá jen jedno. Aby patinovací prášky lépe drželi na modelu.

Ovšem jak napsal kolega 100 lidí 100 odlišných názorů.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba omítky

Příspěvekod MirekTT » úte 02 čer, 2015 6:53 pm

Tak já bych s odstupem času řekl tak:
Ať je měřítko jakékoli a metrická podobnost s realitou jakákoli, hrbolaté by to být mělo. V téčku to zatím od nás zvládl nejlíp předseda. Použil tupovanou temperu. Je jedno jaké barvy, to se pak eventuelně dobarví, ale natupováním husté tempery na hladký povrch se dosáhne "přiměřeného dojmu omítky" v daném měříTTku.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků