Výroba omítky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » stř 11 led, 2012 4:17 pm

Ahoj, chtěl jsem si upravit Auhagenovský domek z neomítnutého zdiva podobně jako má Houmr rotundu - tedy omítnout jej. Nejprve jsem to zkusil jako Houmr, ale v měřítku TT je prakticky nemožné vystihnout 'šmirgl' s dostatečnou přesností.
Potom jsem zkoušel metodu co jsem našel na webu domacimodulovka.cz - natřít zeď ředěným lepidlem a potom přitisknout papírový ubrousek. Jenže ten se mi vždy zkrabatí a narovnat nejde.
Takže - máte někdo osvědčený způsob výroby omítky?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod cipisekmp » stř 11 led, 2012 4:20 pm

Ahoj, uz to tu nekde na foru bylo probirano a me se to reseni taky libi. Natrit co chces lepidlem a posypat hrubou moukou. Mozna by sla pouzit i polohruba to nemam vyzkouseno. Vysledek je pak napr http://vlacky.netintra.cz/index.php?opt ... q&Itemid=2
Kdyz to pak pretres barvou, (natiral jsem temperkou) tak to stvrdne tak, ze je to jak kamen a da se to i pilovat pilnikem chi.
At se dilo dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Výroba omítky

Příspěvekod richard0404 » sob 14 led, 2012 8:52 pm

"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Re: Výroba omítky

Příspěvekod ladino1 » ned 22 led, 2012 9:50 am

Osvědčil se mi následující postup, i když v dnešní době možná působí trochu archaicky. Vezmi plechovičku nějaké světlé syntetiky (Humbrol, Revell ) a nasyp do ní přiměřeně dětského zásypu (prosím bez smíchu), tak aby se vytvořila řídká kaše. Tou pak natři požadovaná místa omítky. Nech chvilku zaschnout, aby barva trochu zavadla a pak ostrým štětcem natupuj, až se vytvoří požadovaná hrubost omítky. Zkoušel jsem i stříkací tmel Gunze Surfacer, ale není to příliš ono. Stále se slévá a ostrou strukturu třeba brizolitu naudělá.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Výroba omítky

Příspěvekod MirekTT » ned 22 led, 2012 12:01 pm

Superjemný prášek se dá získat vyplavením vodourozpustných složek ze stavebního lepidla. Zůstane jen velmi jemný křemičitý písek, který by eventuelně šel použít na to vaše moučnění.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 22 led, 2012 2:58 pm

ladino1 píše:Osvědčil se mi následující postup, i když v dnešní době možná působí trochu archaicky. Vezmi plechovičku nějaké světlé syntetiky (Humbrol, Revell ) a nasyp do ní přiměřeně dětského zásypu (prosím bez smíchu), tak aby se vytvořila řídká kaše. Tou pak natři požadovaná místa omítky. Nech chvilku zaschnout, aby barva trochu zavadla a pak ostrým štětcem natupuj, až se vytvoří požadovaná hrubost omítky. Zkoušel jsem i stříkací tmel Gunze Surfacer, ale není to příliš ono. Stále se slévá a ostrou strukturu třeba brizolitu naudělá.


A nepropadá se ti to pak v místě spár cihel?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Výroba omítky

Příspěvekod ladino1 » ned 22 led, 2012 3:22 pm

Já to zatím realizoval jen na hladký podklad. Zkušebně jsem provedl nátěr na cihlovou (resp. kamennou) strukturu a musel jsem jej opakovat.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » ned 22 led, 2012 4:56 pm

Když už Mirek vzpomněl ten jemný křemičitý písek, tak jsem si uvědomil, že jsem ho kdysi těžil z keramických pojistek. Je jak v závitových pojistkách, tak i v nožových. Pokud má někdo známého elektrikáře, tak pro něj je to odpadní materiál. Já si tenkrát dělal topení do akvária.
Jarda.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » pon 23 led, 2012 10:45 am

Tak jsem zkusil tu metodu s tupováním barvy štětcem - jde to hezky a vypadá to pěkně, ale pro měřítko TT se mi to zdá moc hrubé.
Posypat model moukou se mi moc nechce (já radši něco co mi časem nesežerou nějaký potvory) - ale ten nápad s pískem z pojistek je pěknej. Ve sklepě myslím nějaké byly takže vyzkouším i tuhle metodu :)

Zatím díky za všechny nápady, další jsou stále vítány 8)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod cipisekmp » pon 23 led, 2012 1:59 pm

No s tou moukou, po zaschnuti je to tak tvrde ze to jde pilovat, takze se nebojim ze by me to melo neco sezrat. Ten duvilax nasakne do te mouky, ze by uz nicemu zrejme nechutnala chi. Cipisek.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Netáhlo » pon 23 led, 2012 2:30 pm

Jak píše Cipísek, je to tvrdé jako beton. Vaše obavy o to, že by se mouka mohla zkazit, nebo nedej bože ji sežrat nějací červi, jsou úplně mimo. Tuhle metodu už nějaký ten pátek používám a vězte, že budovy vyrobené před dvěmi léty vypadají dodnes naprosto stejně a nejeví žádné známky toho, že by se mouka kazila, či ji žrali nějací červi.
Uvědomte si, že je mouka nasáklá lepidlem a navíc je ještě povrchově upravená. Já osobně omítku vždy stříknu acetonvým lakem a aplikuji na ni akrylové barvy, takže pochybuji, že i za 10let se s tou moukou, takhle umrtvenou, něco stane.
A navíc, já nemám čas špekulovat a hledat, co jiného by se na to dalo použít :roll: , jednoduše zalezu do špajzu, vemu pytlík mouky a do 15min udělám omítku klidně na jednom metru čtverečním.
Ale pokud Vás to baví, tak prosím, iniciativě se meze nekladou ale pamatujte též, že přebytečná iniciativa škodí :wink:

Pro všechny ostatní: NEBOJTE SE MOUKY :!:
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod male zvire » pon 23 led, 2012 3:45 pm

cipisekmp & Netáhlo: nechci Vám brát iluze, ale už jsem to na vlastní oči viděl. Když rodiče nechávali renovovat starou parketovou podlahu, tak spáry mezi parketami páni podlaháři vyplnili směsí prachu z broušení, mouky a nitrolaku. Moje máti tehdy taky projevila obavu o to, jestli se do toho nepustí nějaký potvory - páni podlaháři jí ujišťovali že jakmile je v tom lak, tak to ztvrdne a ničemu to nebude chutnat...
... OMYL. Během dvou let se v takto vyplněných spárách objevily dírky (podobně jako od červotoče) ze kterých vylézali hnědí létající broučci. Rodičové se je nejdřív snažili zabít chemií; někde sehnali jakýsi sajrajt který broučky zaručeně zabije a snad čtvrt roku dvakrát týdně lezli po celé podlaze po kolenou a dirku po dirce pomocí injekční stříkačky plnili oním zázračným svinstvem. Samozřejmě bez úspěchu - direk ve spárách i poletujících broučků přibývalo, takže to nakonec dopadlo tak, že se tahle směs ze spár musela pěkně ručně vyškrábat a spáry se potom musely zatáhnout normálním tmelem na parkety z OBI.

Takže doufám že se mi můj odpor k používání potravin v modelaření podařilo aspoň trošku objasnit. Netvrdím že jakmile budovu napatláte moukou tak tam do týdne máte hmyz, ale radši budu rozebírat pojistky a kdo ví co ještě a budu přitom klidně spát s vědomím že se mi do domečku nenastěhují hmyzí squatteři protože písek (snad) nežeřou...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Netáhlo » pon 23 led, 2012 3:59 pm

:roll: omg :roll:

Ale né, proti gustu, žádný dišputát :wink:
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Výroba omítky

Příspěvekod Ferda » pon 23 led, 2012 4:26 pm

To: male zvire

Plnidla z přírodních materiálů (piliny, mouka, krupice, otruby apod., ale taky dětský pudr, sádra, cement...) se používaly patrně i před stovkami let! Cpalo se to do klihu, herkulesu, nitrolaku, epoxidu a nikdy jsem neslyšel, že by v tom něco bydlelo. Je pravda, že moje zkušenost sahá jen asi 40 let zpátky :roll: Pamatuju ještě lepidlo z vody a mouky. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Né, že by to moc lepilo, ale paní učitelka nemusela mít strach, že se otrávíme.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Výroba omítky

Příspěvekod MirekTT » pon 23 led, 2012 4:28 pm

Já jsem kdysi z hrubou moukou taky dělal. Udělá to zrnitý povrch, to jo, ale strašně hrubý dle mně i pro hánulu. Celej problém je, že to dělá z roviny vystupující zrnka. On kupříkladu beton, ale vlastně i většina omítek, brizolit nevyjímaje, to chce spíše rovinu a v ni dolíky. Na tohle mně nejlíp fungují ty stavební akrylový tmely, ale to už jsem psal mockrát. A nebo ten šmirgl, taky vypadá dost dobře, ale to už víte.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků