Povrchová úprava modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Povrchová úprava modelů

Příspěvekod jarnotrulli » pon 19 pro, 2011 11:11 pm

Měl bych pár dotazů na zkušené modeláře.
Jaký se používá finální lak (jestli matný, polomatný nebo lesklý) na vagóny (konkrétně osobní vozy ČSD)?
Je lepší model stříkat syntetickou barvou nebo akrylátovou? (Předpokládám že nitrokombinační se nepoužívají)
Na jaký povrch lze stříkat Lak Mr. Super Clear Flat nebo Mr. Super Clear Semi-Gloss? Je možno stříkat jak na akrylátovou, tak i na syntetickou barvu?
Děkuji za odpovědi.
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 20 pro, 2011 11:03 am

Vše na co se ptáš bylo zde již velmi zevrubně diskutováno... Stačí projít témata týkající se barvení a patinace...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod jarnotrulli » úte 20 pro, 2011 4:57 pm

Témata jsem pročítal několik hodin a potřebné odpovědi jsem bohužel nenašel.
Myslel jsem že se najde někdo ochotný, kdo poradí......
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod vorech » úte 20 pro, 2011 9:58 pm

Já používám barvy agama a lak požívám matný taky od agamy..kdyz střiknu bavy, tak to celé pak striknu lakem.atim jsem se nedostal k tomu, abych nanes popisky a pak znovu striknout lakem.Snad to vydrzi a nic to neudela.Zatim mam zkusenost z tabulkami nebo se zaluzijemi vytistene na papiru, nalepene lepidlem rakol a striknute.To je v poradku.Taky nevim jak dlouho lak obstoji smakani na kastli.mam lokomotivy ulozene tak, ze ma kazdy svuj box z molitanu,ale ne vzdy zamezim smaknuti.
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 21 pro, 2011 10:50 am

jarnotrulli píše:Měl bych pár dotazů na zkušené modeláře.
Jaký se používá finální lak (jestli matný, polomatný nebo lesklý) na vagóny (konkrétně osobní vozy ČSD)?
Je lepší model stříkat syntetickou barvou nebo akrylátovou? (Předpokládám že nitrokombinační se nepoužívají)
Na jaký povrch lze stříkat Lak Mr. Super Clear Flat nebo Mr. Super Clear Semi-Gloss? Je možno stříkat jak na akrylátovou, tak i na syntetickou barvu?
Děkuji za odpovědi.


Dobrá, sice jsem to už sem na forum psal, takže znovu:

Výhoda akrylátů - rychle zasychají, tzn po cca 30 minutách je možné stříkat další barvu (v případě barev Tamyia, Gunze aques). Jejich nevýhoda - jsou náchylnější na oděr a otěr plus čistotu podkladu (mastná daktylka je pod nástřikem barvy vidět...). Tato nevýhoda se dá využít pro následnou patinu - odloupávání barvy provozem... Dobré jsou např. Vallejo normál pro natírání a Vallejo Air ke stříkání. Pozor - pro aplikaci akrylů MUSI být model vždy nastříkán surfacerem, jinak barvy kloužou po povrchu a špatně zasychají (dělají "loužičky")

Syntetiky - lépe přilnou k povrchu, nevýhoda - dlouhé zasychání (nejméně 8 hod ale obvykle déle...) - nejlepší - Xtracolor, White Ensign, v nouzi Humbrol a Revell. Agama - naprostý shit - dlouho zasychají, hrubý pigment (krupicují), nevhodné odstíny (1/1 - tj. pomíjí měřítkový efekt, proto je nutné je zesvětlovat bílou nebo žlutou). Někdy nezaschnou ani za 14 dní a navíc po pár měsících mají tendenci gelovatět v plechovce...

Nitro - lze také použít na stříkání (airbrush), pozor ale na jemnou vrstvu nástřiku, jinak skutečně může dojít k naleptání plast. povrchu.

Gunze řada Mr. Hobby - nepatří de facto do žádné skupiny - smrdí více než nitro, neleptají ale povrch. Dají se ředit ke stříkání nitroředidlem, v lahvičce ale jen ředidlem pro ně určeném (jinak se zdrcnou). Nedají se natírat (viditelné tahy štětcem plus nekryjí) a to je jejich nejvyšší nevýhoda. Zasychají do 10-15 minut! Bohužel dle zk---ných norem EU je jejich dovoz nyní limitován... Origoš Ředidlo pro tyto barvy funguje je špičkový odbarvovač modelů a i odstranovač potisku (navlhčený uchoštour)

Finální lak (respektive průhledný laky) - nejlepší je skutečně tebou zmíněný Gunze - můžeš to stříknout na JAKOUKOLIV barvu, pozor jen máš-li tento lak ve spreji - u spreje nelze kontrolovat tak dobře sílu stříkané vrstvy, takže může dojít k lokálnímu "zalití" detailů lakem případně i díky silné vrstvě k popraskání barvy pod lakem!!! Jestli mat, polomat nebo lesk, záleží na tobě -jakému vzhledu modelu dáváš přednost nebo co s modelem chceš dělat dál. Já modely zásadně stříkám polomatem a pak si s tím ještě hraju dál. Celostřik polomatem je pro mě teprve 1/2 práce... Jiným modelářům to už třeba stačí... Jinak Gunze laky jsou otěruvzdorný a hlavně časem nežloutnou! Pozor, opět problém s dovozem - narazíte-li na lak Mr Hobby 155, 182 a 181 v lahvičce, kupujte a kupujte dokud je maj, jinak to musíte sehnat jako třeba já až z Hong Kongu... Lak se dá ke stříkání opět v pohodě ředit normálním nitroředidlem (poměr tak 1/5 - 1/10 dle použité střík. pistole, respektive velikosti její trysky).

Doufám že zevrubný výklad postačil, dyžtak se zeptej.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod jarnotrulli » stř 21 pro, 2011 3:20 pm

2: Petr Zatrepalek
Diky moc za vycerpavajici informace. Jdu nakoupit barvičky, a můžu začít experimentovat :)
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod vorech » stř 21 pro, 2011 3:44 pm

Petr Zatrepalek píše:Agama - naprostý shit - dlouho zasychají, hrubý pigment (krupicují), nevhodné odstíny (1/1 - tj. pomíjí měřítkový efekt, proto je nutné je zesvětlovat bílou nebo žlutou). Někdy nezaschnou ani za 14 dní a navíc po pár měsících mají tendenci gelovatět v plechovce...


já je používám už 3 roky a do pistole je leju přes cedítko. Zatím žádný problém. pak už jen zkušenost s rewellem.
Takže díky za osvětu a zkusím jiné barvy ať můžu sám porovnávat.

Ještě jednou dík.
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 21 pro, 2011 5:19 pm

vorech píše:
Petr Zatrepalek píše:Agama - naprostý shit - dlouho zasychají, hrubý pigment (krupicují), nevhodné odstíny (1/1 - tj. pomíjí měřítkový efekt, proto je nutné je zesvětlovat bílou nebo žlutou). Někdy nezaschnou ani za 14 dní a navíc po pár měsících mají tendenci gelovatět v plechovce...


já je používám už 3 roky a do pistole je leju přes cedítko. Zatím žádný problém. pak už jen zkušenost s rewellem.
Takže díky za osvětu a zkusím jiné barvy ať můžu sám porovnávat.

Ještě jednou dík.



No pokud to cedíš a jsi s tímto postupem smířen, tak máš půlku problémů s Agamama za sebou - druhá půlka je měřítkový efekt (ne každý ho ale na modelu schvaluje...) plus riziko s gelovatěním a špatným zasycháním... Já bohužel potřebuju s barvama dělat rychle - času není nazbyt - takže legrácky typu cedění, dolaďování odstínů a hlavně dlouhé zasychání musím vynechat...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod TTmili » čtv 22 pro, 2011 4:31 pm

Já taky používám syntetiky a zatím jsem spokojen. Pravda, schnout musí zpravidla do druhého dne, ale co. Vždy jsem modely stříkal matným nebo polomatným lakem, taktéž syntetickým, ale v poslední době dělám jakési pokusy hokusy. A tak jsem si koupil lak Vallejo Air (zatím jen matný) a než abych něco zk...il, tak se chci prvně zeptat jak se snáší s obtisky a syntetickými barvami? Jestli je třeba ho ještě ředit a podobně. Prostě je to pro mě nový kus světa, a nevím co od něj čekat.
Druhý pokus poslední doby je zanevření na Surfacer ve spreji a koupil jsem si Gunze Surfacer na stříkání. Tady hlavně ale nevím čím ředit/čistit. Že já nezůstal u těch sprejů.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Ossi » čtv 22 pro, 2011 7:37 pm

Zdravím všechny na fóru. K diskusi o barvách přidám též pár poznámek. Ve své modelářské praxi používám výhradně syntetické nátěrové hmoty. Akrylátům jsem nějak nepřišel na chuť. Čas při modelařině u mne nehraje roli,taky proto synťáky. Plně souhlasím s Petrem Zatřepálkem, že Agamy stojí za ho..o. Normálně používám Revellky, občas Humbrol (kupovával jsem je ještě v Tuzexu...). Nedávno jsem se pustil do stavby vojenských vozidel; na kolejišti by měla občas projet nějaká "plánovačka". Protože se mi podařilo sehnat pouze okleštěnou tabulku převodů mezi RAL a odstíny modelářských barev, kde čs."khakina" ČSN 5450 a hnědozelená ČSN 2250 (na plachty) nejsou, zkusil jsem autentické Agamy. Výsledek byl tristní. Když jsem začal stříkat, zjistil jsem, že barva nekryje. Nepomohla ani druhá vrstva, pořád prosvítal surfacer (ředil jsem 1:1,5) Nebudu komentovat "flusání" pistole a problémy s jejím vymytím. Na druhé BVP jsem teda zkusil štětec - ředění 1:1 . Krylo to o chlup lépe, ale vrstva jako prase, jako kdybych to namatlal barvou na školní tabule. Veškeré detaily v pr..li. To jsem mohl natřít rovnou syntetickou "khakinou" koupenou v kilové pixle v drogerii. Připadal jsem si jako v dobách, kdy byly k dostání pouze "Unikolky" nebo nebo Tuzex. Proto Agamu nikdy více, jde o shit největšího kalibru.Podotýkám, že uvedená ředění používám na Revellech bez jediného problému a stříkám Fengdou s 0,3 tryskou. Vozidla šla do ředidla, naštěstí slepená jen v polotovarech. Obě Tatry 813 jsou nyní v civilní verzi, V3S-ky taky (půjdou do "kolchozu" spolu s S5T). Tanky T55 jsem nastříkal do barev býv. Sovětské armády. Teď ještě schrastit nějaké ZILy, KRAZy, GAZy a obdobnou havěť "sdělano v SSSR". Alespoň si připomenu doby, kdy jsem Rusáky tahal Brejlovcem z Mimoně nebo Sergejem z Bezdězu... BVP, OT64 Skot a raketomet na T 813 zatím čekají v surfaceru. Apropó, nemá někdo převodovou tabulku ČSN - RAL - mod. barvy ? Něco sice mám, ale ČSN není nikde a v RALu nejsou všechny čs. autentické odstíny. Míchat se mi nechce, protože v případě stavby dalších kusů těžko trefím stejný odstín. Díky Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 pro, 2011 9:56 am

TTmili píše:Já taky používám syntetiky a zatím jsem spokojen. Pravda, schnout musí zpravidla do druhého dne, ale co. Vždy jsem modely stříkal matným nebo polomatným lakem, taktéž syntetickým, ale v poslední době dělám jakési pokusy hokusy. A tak jsem si koupil lak Vallejo Air (zatím jen matný) a než abych něco zk...il, tak se chci prvně zeptat jak se snáší s obtisky a syntetickými barvami? Jestli je třeba ho ještě ředit a podobně. Prostě je to pro mě nový kus světa, a nevím co od něj čekat.
Druhý pokus poslední doby je zanevření na Surfacer ve spreji a koupil jsem si Gunze Surfacer na stříkání. Tady hlavně ale nevím čím ředit/čistit. Že já nezůstal u těch sprejů.


Vallejo Air - na vláčky nebrat! Není tak odolný jako gunze. Surfacer Gunze - ředíš normálním nitroředidlem - ředidlo naleješ do pistole a pak přidáváš surfacer. Ne obráceně! Pokud ti surfík v pixle začne vysychat (tj. zhutní) bud to dál používej jako tmel na štětec nebo nařed na původní konsistenci ORIGO gunze ředidlem Mr. lev. thinner.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 pro, 2011 10:02 am

Ossi píše:Apropó, nemá někdo převodovou tabulku ČSN - RAL - mod. barvy ?

A v autolokavně jsi se zkusil zeptat? Nebo u distributora fy Barvy laky? Budeš-li mít převodku na RAL pak už by to neměl být až tak problém... V RALu máš převodník jak na Humbrol, tak Revell, Modelmaster/Testors a de facto i Xtracolor a WhiteEnsign...Chce to jen projít katalogy těchto barev...

Jinak sám než abych sháněl barvu rádoby autentik odněkud zdaleka, volím to, že mám doma jak RAL vzorník tak i FS a BS (část) a podle čsn nebo origo barvy dohledávám odstín podle tabulky VSECH model. barev co mám (vzorky jsme si natřel na bílý lesklý papír pro srovnání). Pak najdu barvu co je nejblíž a tu si doladím a hned si ji takto namíchanou uschovám jako "novou" barvu včetně vzorku na papírku... ČS army auta stříkám odstínem BS381/C641 případně FS34079 od Gunze, v modelmasteru č. 1710, revellu by to mohl být 67 , jinak Humbrol 116
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod PaMi » pát 23 pro, 2011 10:33 am

Dovolil bych si toto téma rozšířit ještě o jeden bod: tmelení
Toto se zde diskutovali již před dlouhou dobou, proto by mne zajímalo, co dnes zkušení modeláři používají pro zatmelení lepených spojů.
(jestli si myslíte, že toto je na samostatné téma prosím admina o přesun)
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod male zvire » pát 23 pro, 2011 10:36 am

Ossi píše:Apropó, nemá někdo převodovou tabulku ČSN - RAL - mod. barvy ?

Něco málo zde: http://domacimodulovka.kx.cz/tabulka.htm
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Povrchová úprava modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 pro, 2011 11:50 am

PaMi píše:Dovolil bych si toto téma rozšířit ještě o jeden bod: tmelení
Toto se zde diskutovali již před dlouhou dobou, proto by mne zajímalo, co dnes zkušení modeláři používají pro zatmelení lepených spojů.
(jestli si myslíte, že toto je na samostatné téma prosím admina o přesun)


Tmely různého druhu - dvousložkový, jednosložkový, i ten "pudrtme" z dob historických lze stále použí :D . Ale vážně - sám používám na tmelení vteřinová lepidla plus debondér, pak gunze White putty a surfacer - vše na štětec - surfacer pro finální přestřik. Když není zbytí, používám dvousložkový epoxy UHU plus nebo mýsitelný "hady" od Miliputu...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník