Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Martin HO » stř 15 srp, 2007 4:56 pm

Velmi bych uvítal, kdyby se v tomto tématu objevily zkušenosti modelářů se zasklíváním oken modelů (vagonů, lokomotiv,...) různými technikami (technologií).
Martin HO
 

Příspěvekod Tomáš » čtv 16 srp, 2007 3:24 am

no já se tu dočetl,že se dá použít obal na CD zkoušel jsem to a de to celkem solidně..myslím tím vyříznout kousek (polotovar) pak už je to jen o tom pilovat a zkoušet,aby to pěkně sedlo...tuhle techniku používám na vědší okýnka na čele lokomotivy (TT) na malý okýnka na boku je vyřezávání z CD už celkem krušný..tak jsem na to použil plast z krabiček od pomazánek plast je jemnější a líp se řeže
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Martin HO » čtv 16 srp, 2007 4:38 am

To asi jinak nejde, ale problém je dle mého názoru spíš ve způsobu fixace okénka v otvoru tak, aby spolehlivě drželo a při lepení nedošlo k jeho znečistění lepidlem.
Martin HO
 

Příspěvekod Tomáš » čtv 16 srp, 2007 10:09 am

Martin HO píše:To asi jinak nejde, ale problém je dle mého názoru spíš ve způsobu fixace okénka v otvoru tak, aby spolehlivě drželo a při lepení nedošlo k jeho znečistění lepidlem.


No nejsem odborník a zasklil jsem zatím půl 749 ale okýnka jsem ničím nefixoval vypiloval jsem je a zapasoval do rámu drží to slušně
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 16 srp, 2007 11:25 am

Mě se nejlépe osvědčily krabičky od Tic Tac. Dobre se lamou a jsou mekci a tenci nez obaly od CD. Take je vsazuji nasucho.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 16 srp, 2007 5:23 pm

Ahoj,
při přesném vybroušení sice fixace není nezbytná, ale chceš-li, nepoužívej vteřiňák - skla by Ti zbělely.
Použij buď Herkules (po namočení vodou lze okno kdykoliv později v případě potřeby uvolnit) nebo použij na fixaci "vodičku", kterou plastikáři používají přímo pro zasklení malých otvorů (já s ní "zasklíval v N-ku ta úzká okýnka v čelních dveřích M286.0). Třeba Humbrol to nabízí pod názvem ClearFix. Po zaschnutí je zcela čirá, takž pokud ji naneseš po obvodu jen pro fixaci, splní to zcela účel a nezanechá stopu.
Ahoj Dan
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Ferda » ned 30 led, 2011 10:47 pm

Zrovna jsem zasklíval okna na rybáku a tak mě napadlo, že by se někomu mohl šiknout jeden tip.
:idea: Pokud zrovna nemáte clearfix, tak zkuste drahé polovičce probrat šminky. Pokud objevíte lepidlo na nehty, tak jste vyhráli. Je to vteřiňák, který nebělá!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod mlha » úte 01 úno, 2011 6:07 pm

No aspoň má tvoja drahá důvod koupit nový i s nehtama :D :D
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 09 čer, 2011 9:10 pm

Ahoj,
protože jsem neprobíral šminky, použil jsem standardní vteřiňák. Přes veškerou snahu odvrátit neštěstí mi okna zmatněla.
Nechtěl jsem zkazit celkem povedený vůz (Stavebnicový Rybák od ES Pečky) upatlanými okny. Tak jsem okna demontoval a skla si vzal na pokusy. Cílem bylo zjistit zda jde "mlhu" odstranit.
Zkoušel jsem okna přejet smirkovým papírem (smirek 2000 pod vodou) - sna vyleštění je příliš hrubý. Vteřinová mlha zmizela, ale zůstal lehce matný povlak po broušení smirkem.
Další pokus byl s čistící gumou. Výsledek byl lepší než smirek, ale také nic moc
Pak jsem vzal víceméně náhodou do ruky odřezek styroduru a zkusil okno ošmrdlat styrodurem
Heuréka! Styrodur funguje, odstranil mlhu a okno je průhledné jako nové!

PS: Okna jsem vrátil na místo, ale lepím je ředěným herkulesem. Podobně jako při štěrkování s vodou a kapkou jaru. Dobře se rozleje, nenechává stopÿ a drží. Jediná nevýhoda je dlouhá oba schnutí.
PPS: Nefotil jsem, ale opravdu to funguje
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2383
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 10 čer, 2011 4:19 am

Zdravím kolegové,sice jsem žádná okna nelepil,ale zkuste použít Silikon akrylátový tmel transparentní Den Braven.Spoj drží jak židovská víra(věřícím se tímto omlouvám),po zaschnutí je průhledný a leskne se jak psí ku..y. :D Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod carodej » pát 10 čer, 2011 5:32 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj,
protože jsem neprobíral šminky, použil jsem standardní vteřiňák. ....


Jo to je stará bolest ... výpary při schnutí nebo zatečení pokud jde o řídkou variantu. Pruhledný akrylát (plexi) jsme leštívali dětskou zubní pastou ... to fungovalo. Akorát nevím jestli do těch nových past nedávají nějaké abrazivní prostředky navíc, v poslední době jsem to neskoušel ... :)
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 10 čer, 2011 6:15 am

Pánové, a co takhle koupit vteřinák co mlhu nedělá :D :D - např Roket odourless (www.deluxematerials.com), ale je i spousta jiných... A ten výše uvedený jsem si normálně koupil na výstavě plastikových modelů... NEEXISTUJE aby tohle lepidlo udělalo mlhu - a lahvička 20 g (cca výšky 6cm) stála 280 kč, což je vzhledem k tomu kolik to ušetří starostí, cena naprosto zanedbatelná!

Jinak na mlhu a jiné - pokud se tohle stane, používám už zde na foru x-krát zmíněné gunze ředidlo na vatičce, pokud se bojím odmytí barvy ředidlem v okolí okna, tak lešticí pastu tamiya plus leštící utěrky gunze
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 10 čer, 2011 6:32 am

Ještě k Clearfixu (humbrol ale i další výrobci) - jak píše Dan v příspěvku výše - dá se s tím v poho zasklívat, ale u oken větších než 3mm už se to pak ve středu propadá, navíc blanka má tendenci prasknout. Aplikuje se to tak, že párátkem nanesete kapku tohoto utrejchu (nebo i hustého herkulesu) do jednoho rohu okna a diagonálně roztáhnete po celém okně. Pozor na bubliny, jakmile se vám udělá, už to tam je po zaschnutí vidět. Dá se to pak kdykoliv po zaschnutí vylomit (takový "silnější" maskol-colorstop).

S ohledem na manipulace s modelem, je lepší clearfix nahradit plastem nebo acetáten (např. z límečků od košil), plast čirý se v deskách 0,2-1mm dá koupit (Evergreen nebo český HMW deskový polystyren - maj to např. v modelbazárku v pražské Pštrossově ulici) - výhada je že se to dá stříhat, dá se toho rejt, dá se lepit model. lepidly aj aj. Model vemu, vemu odstřižek průhl. plastu a přidržím pod okenním otvorem. Druhou rukou jehlou obryju obrys okna na plast a vystříhnu - a pokud pracuju pečlivě, tak obvykle stačí okno jen vmáčknout do otvoru a drží samo velmi dobře. Pokud chci, fixuju to bezvýparovým vteřinákem (viz výše) nebo je-li to plastové okno v plast. modelu tak extra thin lepidlem tamiya.

Kulatá malá okna, světlomety aj dělám už jen zásadně dvousložkovým průhledným epoxy (koupeným u nás drogerii) - jsou to dvě inj. stříkačky spojené k sobě, tlakem na spojený písty vytlačujete přesné množství lepidla a aktivátoru, rozmícháte a opět párátkem nanesete - pozor, chce to u větších otvoru z vnitřní strany podlepit otvor průhlednou páskou, aby epoxy nevyteklo. Reakční doba je cca 10-12minut, pak už to neteče. Suprový na tom je, že to je schopný udělat nádhernou plastickou čočku třeba u reflektoru - tzn u modelů např. tanku nebo letadla navrtáním ztvárním parabolu reflektoru, natřu chromovou stříbřenkou (nebo v nouzi stříbrnou revelkou) doprostřed ní nalepím kousek čirého plastu (nebo superminidiodu)jako žárovku a pak to zaleju tím epoxy tak, aby se vytvořil tvar čočky nad reflektorem - a mám reflektor jak v reálu, neb epoxy se při vysychání prakticky téměř nepropadá!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Martin HO » pát 10 čer, 2011 11:18 am

Já jsem se již dávno inspiroval Houmrem a lepím fólie do okna Sidoluxem viz http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00127.htm

Nejenže to spolehlivě drží, ale v případě potřeby lze namočit vodou a bez poškození odlepit.
Martin HO
 

Re: Zasklívání oken u modelů osobních vozů (lokomotiv)

Příspěvekod Čouda » čtv 30 čer, 2011 1:19 pm

Já zasklívám obalem od CD. Je to levné a dobře se s tím dělá. Výhodou je, že sková tloušťku stěny odlitku. I když odlitek zevnitř vybrousím, zůstane 1-2 mm silný. Podobnou tloušťku má i obal od CD, ovšem jaksi láme světlo a pro oko se tváří dobře o polovinu slabší. Pokud natřeme obvodouvou hranu černou barvou, imituje gumu. Nezkoušel jsem, ale věřím, že to funguje a celkem obstojně. Tady malej náhled - berta HO (dnes již zdárně dokončená)

Obrázek
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků