Odstranění popisů (tamponový tisk) z modelu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odstranění popisů (tamponový tisk) z modelu

Příspěvekod flopik » sob 26 úno, 2011 1:29 pm

Dobrý den všem modelářum,

rozhodl jsem se pro přestavbu Roco BR111 na T476 ČSD. Mám tabulky i obtisky, ale potřeboval bych poradit jak a čím odstranit původní potisk aniž bych poškodil nastřik modelu?

Někde jsem četl, že je dobré pod vodové obtisky použít matný lak, je to tedy vhodné?

Děkuji za pomoc :P
[ H0 | ČSD III-IV epocha | digitál ]
Uživatelský avatar
flopik
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 08 lis, 2009 3:01 pm

Re: Odstranění popisů (tamponový tisk) z modelu

Příspěvekod vorisekml » sob 26 úno, 2011 11:32 pm

Je mě líto, ale lak poškodíš vždy. Já bych volil cestu omytí popisu ušošťouchem /nebo raději ještě nějakým menším tamponkem/ namočeným v Gunze ředidlu levelig thinner. S touto technikou přišel kolega p.Zatřepálek a funguje. Někdy jdou popisy /hlavně bílé/jakoby odřít/odrýpat bambusovým ostrým párátkem. Taky tady na fóru padlo, že se někomu povedlo odstranit ČD logo z brejlovce pouhým flanelovým hadříkem a vodou. Ale lak poškodíš vždy, ovšem pokud to budeš dělat opatrně tak by se to dalo skousnout. Ovšem dík jinému plánu rozmístění tabulek a popisů to bude vidět i po přelakování bezbarvým lakem. Pokud budeš dávat české popisy a tabulky na místa původních omytých popisů/tabulek DR tak by ti to mohlo projít. Ovšem rozložení popisu v tomto případě nebude odpovídat skutečnosti.
Já to omývám tím ředidlem a celý model stříkám oranžovou. Z šedého rámu jdou bílé popisy poměrně dobře odřít tím párátkem a nemusí se znovu stříkat. Už jsem jich pár udělal a jde to.
Jinak pod obtisky je vždy nutné mít povrch co nejhladší, tzn. co nejlesklejší. Jinak obtisky tkzv. stříbří. Stříbření jde eliminovat obtiskovou chemií /hypersol od agamy/.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků