Letované modely - začátek

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Letované modely - začátek

Příspěvekod Jan Kohout » ned 27 kvě, 2007 6:48 pm

Zaujaly mne nabídky některých modelů prodávané jako lepty určené
k letování, avšak s touto technikou nemám vůbec žádné zkušenosti, tak bych se chtěl zeptat zkušenějších, jak moc náročná na zručnost a vybavení tato technika je. Také jsem přemýšlel, jakým způsobem hotové modely nabarvit (např. barevné pruhy na lokomotivě), aby výsledek vypadal dostatečně realisticky. Předem díky
Jan Kohout
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 27 kvě, 2007 6:48 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 27 kvě, 2007 7:12 pm

Jan Kohout píše:Zaujaly mne nabídky některých modelů prodávané jako lepty určené
k letování, avšak s touto technikou nemám vůbec žádné zkušenosti, tak bych se chtěl zeptat zkušenějších, jak moc náročná na zručnost a vybavení tato technika je. Také jsem přemýšlel, jakým způsobem hotové modely nabarvit (např. barevné pruhy na lokomotivě), aby výsledek vypadal dostatečně realisticky. Předem díky


Jukni sem. Jsou to stránky brášků Třminkových, kteří pro nás dělají velmi pěkné věci právě z leptů.

Přečti si seriál "Nebojte se leptů!" kde je podle mého názoru nejvíc informací o postupu sestavování leptaných modelů a co je k tomu potřeba.
Pak bych si zkusil koupit nějaký jednoduchý lept a ten si sestavit.
Zazit lept za 1000 není pro nezkušeného až takový problém.

http://www.zeleznicni.wz.cz/search.php? ... mhlmenu=15

Co se týče stříkání a povrchové úpravy modelů je zase doména některých kluků tu na fóru. Doporučuji také se kamarádit s nějakým plastikářem.
Naši kamarádi co sestavují plastikové modely mají totiž s povrchovými úpravami neocenitelné a zpravidla velmi dobře prověřené zkušenosti.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 04 čer, 2008 9:22 am

Mám trapnej lamáckej dotaz: když pájím, tak ten cín nanášim do spoje jakym způsobem?

Když ho mám jako "drát" tak si ho nastříhám na malý kousky a vložim do toho spoje, pak ho rozehřeju a tam se rozteče, nebo nějak jinak? :oops:
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 04 čer, 2008 7:42 pm

xxvojtikxx píše:Mám trapnej lamáckej dotaz: když pájím, tak ten cín nanášim do spoje jakym způsobem?

Když ho mám jako "drát" tak si ho nastříhám na malý kousky a vložim do toho spoje, pak ho rozehřeju a tam se rozteče, nebo nějak jinak? :oops:


No záleží co používáš na pájení

A) Tepelnou pájku (zde myslím s regulací na elektroniku) - hodí se spíše na velmi malé díly a přesné pájení
B) Trafopájku - podle výkonu zvládne i středně velké díly.
C) Plynovou pájku - zvládá i velké plochy

A a B nabereš cín rozehřátou pájkou přiložíš ke spoji a po ohřátí pájených dílů Ti pájka sama steče

C Podobně jak jsi to popsal, jen není nutné stříhat pájku na kusy stačí jen postupně přikládat po prohřátí se pájka odtaví a steče na pájené místo.

Ve všech případech je lépe pájené styky chemicky ošetřit (kapalina, pasta) aby pájka zatekla kam má ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Radek(T) » čtv 05 čer, 2008 9:11 am

S tím pájením to není zase taková věda, chce si to vyzkoušet, ale dovolil bych si upozornit, že je rozdíl mezi pájením trafopáječkou a mikropáječkou (v přispěvku nahoře nazvanou tepelnou).

Trafopáječkou lze skutečně nabrat cín a přenést na pájené místo - zapnu ohřev - naberu cín - ten mi navzlíná do očka (konce smyčky) - vypnu hřev - přiblížím se k pájenému místu a cín znovu rozpustím a pájím.

Mikropáječka je ohřátá na teplotu pájení pořád, takže je problém nabrat cín a udržet na hrotu (každopádně bych tím přišel o případné tavidlo v cínu). Obvykle se postupuje tak, že se krátce zahřeje přiložením hrotu pájené místo (zde je třeba trochu cviku a vyzkoušet si dobu ohřevu), přiblíží se cín, který se rozteče a provede spoj.

V obou případech samozřejmě ošetřím povrch dle zvyklostí každého technika (kalafuna v lihu, různé pájecí pasty a kapaliny - možností je více.
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod maayaa » úte 09 zář, 2008 10:29 pm

kdo si myslí,že má na lepty moc velký prsty na lepty,ať se podívá na tohle http://translate.google.com/translate?u ... l=fr&tl=cs
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod sandik » úte 09 zář, 2008 11:39 pm

maayaa píše:kdo si myslí,že má na lepty moc velký prsty na lepty,ať se podívá na tohle


Dokonalost sama. Možná by si nějaký hánulkář mohl postavit lokomotivy z toho diorámatu do kolejiště jako model zahradní železnice v měřítku 1:10 ;o)
sandik
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 17 srp, 2008 2:13 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 10 zář, 2008 5:45 am

Tak doufám, že po téhle ukázce se zde na fŕu přestanu dočítat názory, že N-ko je mo malé a spousta běcí v něm nejde. Ve srovnání s tímto je N-ko zahradní železnice :-)
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod vvitty » stř 10 zář, 2008 8:23 am

blazni... lidi jsou blazni... to je silene :twisted:
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pája » stř 10 zář, 2008 8:53 am

To snad dělaj pod lupou ?!
Moc jsem se nasmál,co mi předvedl automatický překladač stránek,to byly věty. :lol:
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 10 zář, 2008 9:48 am

Pája píše:To snad dělaj pod lupou ?!

A pájí horkým dechem... :twisted:
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod PetrL » stř 10 zář, 2008 10:27 am

Kam s autorem - do Síně slávy, nebo k Chocholouškovi? :lol:
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Hekttor » stř 10 zář, 2008 3:32 pm

Kdyby tam nebyly pro porovnání prsty toho modeláře, tak tomu asi neuvěřím..... to je tedy moc !
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Myšpulín » čtv 11 zář, 2008 6:42 am

Tys ještě neviděl prst dlouhý jeden metr? :lol: :lol: :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod sandik » čtv 11 zář, 2008 8:59 am

Myšpulín píše:Tys ještě neviděl prst dlouhý jeden metr? :lol: :lol: :lol:


Což o to, prst dlouhý jeden metr se občas někde vidět dá, ale figurky vysoké 3 mm lze zahlédnout jen obtížně ;o)
sandik
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 17 srp, 2008 2:13 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků