Pomoc - barva štěrku

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod petehasky » pon 04 říj, 2010 5:42 pm

Zdravím všechny modeláře, potřeboval bych radu ohledně štěrku. Mám vybranou přesnou barvu štěrku na kolejové podloží i na různé cestičky, která mi do okolí sedí, bohužel po prostříknutí lepidlem mi vše velmi ztmavne. Myslel jsem, že lepidlo vyschne a původní barva se vrátí, ale bohužel můj velký omyl. Předem se omlouvám za začátečnickou otázku :( Není to třeba poměrem lepidla s vodou? Nepočítám samozřejmě do té změny odstínu barvení olejovkou či nějaké patinování, kterým se hodně dá změnit , ale bez těchto prvků. Potřebuji vědět jen vyloženě jak na to aby barva štěrku zůstala stejná a přitom byl štěrk dobře zalepený?? děkuji za reakce
MODELS KITCHEN
Ve stavbě modelu Hostivic
https://www.facebook.com/ModelsKitchenCZ
Uživatelský avatar
petehasky
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 30 kvě, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod petrh » pon 04 říj, 2010 6:51 pm

a jake lepidlo bylo pouzito? a jaky pomer:)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod petehasky » úte 05 říj, 2010 5:00 am

Použil jsem hercules 1:1 s vodou
MODELS KITCHEN
Ve stavbě modelu Hostivic
https://www.facebook.com/ModelsKitchenCZ
Uživatelský avatar
petehasky
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 30 kvě, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod radekkrupka » úte 05 říj, 2010 5:34 am

To máš spíš nějaký divný štěrk řekl bych. Asi ti reaguje s herkulesem, protože ten obsahuje různé dobroty včetně kyselin.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod kubulak » úte 05 říj, 2010 6:54 am

Me se to stalo taky, u standardniho sterku od Polaka nebo kdo ty pytliky vyrabi... prolito herkulesem+voda cca 1:1 a po zaschnuti je to o dost tmavsi nez puvodni sterk. Holt to chce vyzkouset nekde na kousku trati v tunelu, nebo proste mimo model, jak to bude vypadat, blby je, ze to zjistis az po nakupu sterku...
Ja bych to neresil, jestli to vypada pro tebe neprijatelne, vem to (lehoucce!) nejakou vhodnou (sedou?) vodovkou / temperou / olejovkou nebo co mas doma..
Ono jakmile napatinujes koleje, tak to stejne uz nebude tolik svitit, popr. to muze mirne zazelenit, a navic, az ti na to bude pul roku padat prach a svitit slunicko, tak to zase trochu vybledne... obecne mam pocit ze ta barva sterku pracuje v case, stejne jako v realu - tam je to ovsem naopak, novy je vetsinou svetly a casem tmavne (rezne) :))
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 05 říj, 2010 6:55 am

A není problém ve štěrku, tedy přesněji řečeno nejedná se o barvený štěrk co reaguje na vodu obsaženou v lepidle a nasáknutím ztmavne? Používám štěrk polák různých frakcí a tento problém nemám. U štěrku co jsem kdysi kupoval v pytlíku na burze toto však také nastalo. Pomohlo metodou suchého štětce světlou šedou a bílou přelíznout celé štěrkové pole.

Koukám že kolega už na otázku odpověděl o chvilinku dřív :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod petehasky » úte 05 říj, 2010 2:19 pm

Není problém štěrk nějak doladit pigmenty nebo olejovkou, jen mě dost překvapilo, že to ztmavlo o tolik a trochu se to blíží černé :( . Přitom používám Polákův čedič.
MODELS KITCHEN
Ve stavbě modelu Hostivic
https://www.facebook.com/ModelsKitchenCZ
Uživatelský avatar
petehasky
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 30 kvě, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod radekkrupka » úte 05 říj, 2010 3:27 pm

petehasky píše:Není problém štěrk nějak doladit pigmenty nebo olejovkou, jen mě dost překvapilo, že to ztmavlo o tolik a trochu se to blíží černé :( . Přitom používám Polákův čedič.

Tak nevím jak Polákův - ale přírodní čedič je černý dost. To jestli spíš nebude Polákův něčím zesvětlený a tím lepidlem to smyješ? Proč sis vybral zrovna čedič? Dost netradiční kámen na štěrkové lože?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod petehasky » úte 05 říj, 2010 4:20 pm

radekkrupka píše:
petehasky píše:Není problém štěrk nějak doladit pigmenty nebo olejovkou, jen mě dost překvapilo, že to ztmavlo o tolik a trochu se to blíží černé :( . Přitom používám Polákův čedič.

Tak nevím jak Polákův - ale přírodní čedič je černý dost. To jestli spíš nebude Polákův něčím zesvětlený a tím lepidlem to smyješ? Proč sis vybral zrovna čedič? Dost netradiční kámen na štěrkové lože?

klasicky jsem koupil u krále železnic 6 pytlů od poláka. No moc mi nezáleželo na typu kamene, ale na barvě podle skutečnosti ve Vysočanech. To byl hlavní důvod a bohužel to ztmavnutí mě teď zdržuje mám velkou plochu zaštěrkovanou, ale pouze zasypáno bez lepení
MODELS KITCHEN
Ve stavbě modelu Hostivic
https://www.facebook.com/ModelsKitchenCZ
Uživatelský avatar
petehasky
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 30 kvě, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod diego.dan » úte 05 říj, 2010 7:01 pm

Osobně si myslím,jak tvrdí kolega Radek,tak čedič je sám o sobě dosti tmavý. To co je v pytlíku obsahuje vždy trochu prachu z kamene(kámen je skutečný) a tento prach způsobuje tu světlejší barvu.Po zakapání lepidlem samozřejmě ten prach smeješ (i díky přidanému detergentu) a výsledná barva je taková jaká má být ve skutečnosti.
Já jsem barvu štěrku neřešil(používám Polákův dolomit ve slevě :D ) a dobarvil jsem tak jako tak.Dobarvi si na odstín jaký potřebuješ a také jak radí kolegové.
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod hektor732 » ned 10 říj, 2010 10:20 am

Já jsem měl ten samý problém. Při štěrkováni mi štěrk úplně vybledl. Použil jsem ale obyčejný štěrk od Auhagen, naštěsti to bylo na diorámatu. Všechny postupy než se pustím na kolejiště zkoušim předem na diorámatu. Se štěrkem od Poláka nemám zkušenosti, ale podle mě je nejlepší nejdřív napatinovat koleje a pak položit štěrk a přetřít ho rzí protože v realitě je ten štěrk trošku zarezlý od kolejí.
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod TTmili » úte 12 říj, 2010 6:35 pm

Mě se to s tím zatmavnutím taky stalo, u štěrku od Nocha. V pytlíku má přesně ten šedý odstín co jsem potřeboval, je tam psáno tuším dark grey. Tak jsem ho nasypal, zalil Pattexem a hle, měl jsem z toho černou.... Snažím se to doladit patinátory, ale furt je to vidět a hlavně se nikdy pořádně netrefím mezi pražce takže jsou i pražce bílý, takže je asi budu muset ještě přetřít.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Pomoc - barva štěrku

Příspěvekod René Prášil » ned 29 led, 2012 8:11 am

Ahoj, já nevím co jsi použil za lepidlo a v jakém poměru s vodou, ale já používám od Poláka Balfix kde má i napsáno, že nemění odstín štěrku a je po aplikaci matné. Vodou naředim asi 2:10, musíš to vyzkoušet radši nejdřív. Pro lepší zanesení a přilnavost do štěrku jsem kápnul do balení asi 5 kapek jaru a jsem s tím spokojen.Renda
Renda
René Prášil
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 13 zář, 2008 4:43 am
Bydliště: Lipence,U Žlábku 103,Praha 5


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků