Poradte jak si vytvořit vlastní odlitek

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Radek Mende » ned 24 úno, 2008 5:07 pm

Myšpulín píše:Tady bude problém, protože to je poměrně dost porézní (aspoň doufám, že myslím to samé co ty). Zkusil bych to nejprve zaformovat něčím jako modelína (pokud to není moc členité a podaří se to sejmout). Po lehké úpravě bych provedl první odlití (epoxid, uretan), tento master opravit a až potom zalít do lukoprenu.
Druhá možnost by snad mohla být v separátoru v podobě něčeho jako vaselína nebo vosková pasta, aby se zatáhly ty póry. To je ovšem na bádání a mustr se nejspíš zničí.
Dej vědět, jak jsi dopadl.

Tak jsem začal dělat formy na sádrové odlitky.
Upravil jsem plastový portál od auhagenu(trochu zvýšil průjezdní profil),zalil lukoprénem a krásně vyloupl.
Ale ty styrodurové arkády to byl opravdu problém,olej ani vosk na podlahu nefungoval.Musel jsem to dvakrát stříknou akrylátovým sprejem a potom ještě lesklým nitro a raději namastit silikonovým olejem.Pak už to šlo.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod rben » ned 24 úno, 2008 10:08 pm

Zde je fotografický návod na výrobu forem pro odlévání do sádry a do lukoprenu. není tam uveden konkrétní druh materiálu materiál.
Kód: Vybrat vše
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=3311&highlight=
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod bindo011 » sob 01 bře, 2008 8:32 am

Veľmi dobrý návod. Pozeral som si to, a je tam úplne všetko, čo treba na odlievanie použiť, resp. aké postupy použiť. Teda fakz super, presne toto som hľadal.
Uživatelský avatar
bindo011
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 28 úno, 2008 10:20 am
Bydliště: Slovensko

Skrútený odliatok

Příspěvekod Rizoto » sob 27 úno, 2010 8:06 am

Nepasuje to do toho vlákna ale nič podobne som tu nenašiel. Mam už opracovaný odliatok (môj prvý) ale zistil som že je trošku skrútený asi tak do 1mm. Ako sa to dá napraviť? Pomohla by kúpeľ v horúcej vode a následne zaťaženie aby sa narovnal, tak ako sa narovnávajú diely plastikových stavebníc?
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Re: Skrútený odliatok

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » sob 27 úno, 2010 12:22 pm

Rizoto píše:Nepasuje to do toho vlákna ale nič podobne som tu nenašiel. Mam už opracovaný odliatok (môj prvý) ale zistil som že je trošku skrútený asi tak do 1mm. Ako sa to dá napraviť? Pomohla by kúpeľ v horúcej vode a následne zaťaženie aby sa narovnal, tak ako sa narovnávajú diely plastikových stavebníc?

jo jo přesně tak
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Poradte jak si vytvořit vlastní odlitek

Příspěvekod freekey » úte 14 led, 2014 8:26 am

Po dlouhých pokusech a omylech, které mě stály mnoho peněz jsem dospěl k tomu, že bez vakua pořádné odlitky neudělám. Nakonec jsem se rozhodl si postavit vlastní malou vakuovou komoru. Bylo to pro mě jako pro nestrojaře celkem náročné. Když už se mi to ale povedlo, chtěl bych se zeptat, jestli by někdo o takovou komoru neměl zájem, když už se mi to povedlo vyvinout, možná by to někomu pomohlo a nemusel by se trápit jako já.

Obrázek
Obrázek
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: Poradte jak si vytvořit vlastní odlitek

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 15 led, 2014 5:55 pm

Jak to máš velký? Docela by se mi i hodila...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Poradte jak si vytvořit vlastní odlitek

Příspěvekod vorech » úte 28 led, 2014 3:38 pm

Zajímavý odkaz na odlévání. Třeba ho už znáte, tak pro ty ostatní http://www.youtube.com/watch?v=Cqv02nFSVP0
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků