Dotaz na lak

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Dotaz na lak

Příspěvekod vaproko » stř 16 kvě, 2007 5:38 pm

skouška
vaproko
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 17 bře, 2007 6:24 pm

Příspěvekod 6120 » čtv 17 kvě, 2007 5:10 pm

pokud chces aby loko vypadala jako kdyz vyjela z dilen po laku tak lesk jinak mat u vagonu vetsina modelaru doporucuje pouze matne barvy.resi se to i zde http://www.k-report.net/discus/messages ... 1179403587
6120
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14 bře, 2007 2:10 pm

Dotaz na lak

Příspěvekod vaproko » čtv 17 kvě, 2007 7:15 pm

dik mrknu se
vaproko
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 17 bře, 2007 6:24 pm

Příspěvekod Houmr » pát 18 kvě, 2007 8:52 am

Podle mě je naprosto jedno, jestli vrchní barva bude matná, nebo lesklá. Vše můžeš sjednotit vrchní vrstvou laku, jak matného, polomatného, nebo lesklého. Já raději stříkám polomatnými barvami, mají jemnější zrno a dělají akurátní povrch, hlavně pro patinaci. Jako lak používám matný, nebo polomatný Model master. Jinak dobrý je i Humbrol. Z akrylátů Gunze.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod martin.40 » pát 31 říj, 2008 5:28 pm

Dá se použít i tento lak? Nesleze barva nebo polepy?
Kód: Vybrat vše
http://martin4.rajce.idnes.cz/lak/
DCC TT ROCO Multimaus
epochou se neřídím
WinTrack 8 CZ
Uživatelský avatar
martin.40
 
Příspěvky: 142
Registrován: úte 15 črc, 2008 5:35 pm
Bydliště: Slaný

Příspěvekod VoVo » pát 31 říj, 2008 6:20 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:03 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod ondras » pát 31 říj, 2008 7:34 pm

Já bych to zkusil taky někde místo model,protože jsem si koupil matný lak od firmy DUPLI-COLOR a vyzkoušel ho.Barva na kousku plastové desky zpuchýřovatěla a přitom byla už suchá(schnula už 2 týdny),ale lesklý lak byl v pohodě.
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Sandy » sob 01 lis, 2008 8:16 pm

martin.40 píše:Dá se použít i tento lak? Nesleze barva nebo polepy?
Kód: Vybrat vše
http://martin4.rajce.idnes.cz/lak/

Shodou okolností jsem se včera na tento lak ptal u odborníků.
Verdikt zněl : " Nebrat".
Údajně se moc nesnáší s ostatními akrylovými barvami. Já jinak používám matný lak Dupli Color " Rallye-Klarlack".
Bez problémů se snáší i se syntetickými barvami. Alespoň těmi, co používám já.
Občas používám i "Bezbarvý lak na bázi akrylu CLASSIC", který jsem kdysi koupil v OBI. Je ředitelný vodou a nanáší se štětcem. Krásně se roztéká , jen je třeba si dát pozor na zákoutí. Nesmí se nanést příliš velká vrstva.
První použití je šok, model vypadá jako " posmrkaný". Ale po zaschnutí je to paráda. Jen to natírání je trochu nepraktické.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Jarda H. » pon 03 lis, 2008 9:05 pm

Má někdo zkušenosti s tímhle lakem od f.Gunze ?

http://www.smartmodel.cz/index.php?Mr.T ... etail=6851

Ať už lesklý, polomatný (pololesklý) nebo mat ?
Podle předchozích příspěvků lak od Gunzeho používá občas i Houmr ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Houmr » úte 04 lis, 2008 4:50 am

Jarda H. píše:Má někdo zkušenosti s tímhle lakem od f.Gunze ?

http://www.smartmodel.cz/index.php?Mr.T ... etail=6851

Ať už lesklý, polomatný (pololesklý) nebo mat ?
Podle předchozích příspěvků lak od Gunzeho používá občas i Houmr ?!

Používám, ale ten do pistole. Laky Gunze jsou kvalitní, rychle schnou, sprej bych asi nedoporučil, těžko se provede kvalitní nástřik, je tu malá kontorla nad nanášením a chce to určitě cvik. pokud sprej, tak stříkat z větší vzdálenosti více slaboučkých vrstviček.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 lis, 2008 9:27 am

Lak Gunze = to nejlepší pro vlakaře. Je to jediný lak co dělá otěruvzdornou vrstvu! U všech ostatních laků hrozí nebezpečí že to relativně brzo braním do ruky ošoupeš.

Další super výhoda Gunze je, že cca po 20 minutách můžeš dělat dál. Lak sice není vytvrzený, ale na omak v pohodě! Je to jediný lak s těmito vlastnostmi co znám. Bohužel kvůli pitomé EU dovoz těchto laků krom jejich varianty ve spreji skončil! Ty původní se dají sehnat z Japonska kde se vyrábějí, ale obtížně...

Jiný také dobrý lak je syntetika Model Master - dělají krásný sametový povrch (mat), je i v pololesku a lesku. Musíš ho ale min půlden nechat zaschnout, nedělá se ve spreji - takže ideál pro někoho kde sprejům nevěří. Blbě se ale natírá (kříduje, tendence rozpustit některé barvy). Ke stříkání se dá ředit nitroředidlem. Dělá docela dobrou otěruvzdornou vrstvu, ale s Gunze se nedá srovnávat - když ho aplikuješ na ne zcela zaschlou patinu z olej. barev, udělá ti na rozdíl od Gunze kocoury! U Gunze se de facto nemusíš bát - můžeš lak nastříkat klidně hned po zavadnutí těch olejů (cca 1-2 hod). Výborné při patinování/wash a drybrush u interiérů a dílů kde nepředpokládáš časté braní do ruky...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 lis, 2008 9:47 am

Ještě ke sprejům a modelařině obecně - sprejů se bát nemusíte. Chcet to jen pokud možno stříkat mimo průvan/vítr, z cca 40 cm vzdálenosti rychlým cik cak tahy "nafoukat" ne nastříkat!! tenké vrstvy a dbát na to aby se lak/barva neslévala. Trvá to o trochu déle než při stříkání pistolí, jinak ale v pohodě! Co je na sprejích nejhorší - velké prostřiky, tj. tím stříkáním jde hodně laku/barvy jen tak do luftu!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » úte 04 lis, 2008 2:03 pm

Petr Zatrepalek píše:Lak Gunze = to nejlepší pro vlakaře. .... Je to jediný lak s těmito vlastnostmi co znám. Bohužel kvůli pitomé EU dovoz těchto laků krom jejich varianty ve spreji skončil! Ty původní se dají sehnat z Japonska kde se vyrábějí, ale obtížně...
...


Petře, já jsem si na stránkách "smartmodel" všimnul, že mají i lak Gunze (lesklý nebo mat) i v malém balení sice, ale NENÍ to spray !! Takže se asi dováží i nesprayová varianta ?!

Jedno z balení zde :
http://www.smartmodel.cz/index.php?Clea ... etail=6911

I když to asi není ten originál, o jakém píšeš, protože mne zaráží, že jako výrobci jsou zde uváděni
1) Gunze
2) Gunze - Hobby Color
3) Gunze - Mr.Color
Já beru Gunze jako jednoho výrobce, takže je to jako modelů výroba v provedení START / HOBBY / .... ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Radek(T) » úte 04 lis, 2008 2:49 pm

Doporučuji prostudovat http://www.gunze.cz/. Jinak Gunze nově (GSI Creos) dělá z principu 2 základní žady barev - C a H. Zhruba se dá konstatovat, že jedny jsou spíš jako "akrylátové", druhé "lackuer". Existuje i ředidlo ke každé řadě. Záleží na vkusu každého modeláře, co mu lépe svědčí.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 lis, 2008 3:10 pm

Barvy Gunze - řada Mr. color - je ředitelná ředidlem Mr. levelling thinner nebo pro stříkání nitroředidlem. Píšou o těch barvách že se jedná o akryl - ale to je blbost! Druhá řada je Aqueous Hobby Color - to jsou "vodouředitelné" barvy, ale voda na ně taky moc nefunguje. Gunze na ně má speciál. ředidlo (název momentálně nevím), protoře se daji ředit taky tím Gunze Mr. levelling thinner, ředím to ke stříkání tímhle.

Jinak k tomu odkazu - to co máš na obrázku má jiné číslo než to co je u popisu zboží! Ty laky co máme s Michalem Daleckým v oblibě, jsou lahvičkové s čísly 155, 181 Super Clear!! Ty ostatní od Gunze tak kvalitní nejsou. A proč je dosud někdo nabízí? Za prvé - doprodej zásob, za druhé - stará verze webu. Distributorem pro ČR je firma Eduard z Obrnic u mostu - a ta tyhle SUPER CLEAR laky má vyprodané už od května a další dovoz možný není, poptával jsem to u nich! Mají jen ty ve spreji...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků