BARVY

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

BARVY

Příspěvekod Patrik Novák » sob 30 led, 2010 12:23 pm

Naposledy upravil Patrik Novák dne sob 30 led, 2010 2:32 pm, celkově upraveno 3
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod F. Placheta » sob 30 led, 2010 1:12 pm

Rekl bych diky, ale nevim jak ostatni, ale me se to bohuzel nedari precist... :-(
HO - Digital - CSD IV

www.kolejiste.wbs.cz
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Patrik Novák » sob 30 led, 2010 1:43 pm

no jo , máš pravdu , jen jsem to na rajče hodil a už na to nekoukl
udělal jsem co s tím umím , ale moc to nepomohlo , kdo chce ať si o tabulku napíše
Naposledy upravil Patrik Novák dne sob 30 led, 2010 2:39 pm, celkově upraveno 1
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Patrik Novák » sob 30 led, 2010 2:00 pm

barva jawa - červeň višňová

Mawerick to nemá špatně , ale má to nátěr po r 97 , má to tam napsáno , tj . celočervená skříň a 600mm pruh po obvodu

já používám agamy (v plechovce) (železniční odstíny nemají a akrylu)
a reell (kupuji v tesco a globus )
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Martin HO » sob 30 led, 2010 3:16 pm

Já jsem rozhodně nezpochybňoval mawerickovi podklady.

Jen jsem chtěl upozornit na skutečnost, že odstín RAL 3003, který uvádí nemá dle tabulky ekvivalent v žádné z modelářských barev.

V tabulce je převod pouze pro RAL 3002 a pak RAL 3004, u které je vysloveně uvedeno že se jedná o červeň višňovou, nátěry skříní motorových lokomotiv, motorových vozů a dvojbarevných přípojných vozů.
Martin HO
 

Příspěvekod Patrik Novák » sob 30 led, 2010 3:43 pm

je pravda že něktré odstíny RAL i ČSN nemají v modelářských barvách zástupce
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod mawerick » ned 31 led, 2010 10:57 am

Martin HO: Martine tohle je konkrétně z podnikové normy TNŽ 28 0070 - Vnější barevné řešení železničních kolejových vozidel. Ony odstíny netrefíš ani mezi jednotlivími barvami (Agama, Tamyia, Gunze apod.) A pokud máš nějaký ten vůz "ošlehán" větry tak nesedí ani daný odstín.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Patrik Novák » ned 31 led, 2010 11:08 am

ano , odstíny jsou různé , třeba některé RAL nenajdeš v ČSN

a ani podle vzorkovníku nevíš co je v plechovce

(tojhle jsem už někde psal) : nevím kde to bylo , jestli ŽM nebo někde na netu , bylo tam srovnání červenohnědé barvy z různých let , (asi 4-5 snímků v jednom) byli od červené až po hnědou

takře opravdu hledat a zkoušet
když jsem začínal dělal jsem si vlastní vzorkovníky na plastové tabulky stříknuté základovkou
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Martin HO » ned 31 led, 2010 2:01 pm

No a vo tom to je.

Všechny informace, které jste dali do vlákna jsou bezesporu důležité.
Bohužel ale chybí sdělení praktických zkušeností.

Ty bych osobně velice uvítal.

Myslím, že sám mám dobrý barvocit a neudělal bych asi zásadní chybu. Nicméně občas za cenu časově a i finančně náročného hledání.

Nicméně ze zkušenosti se až na výjimky vyhýbám míchání barev - v domácích podmínkách získat při malém množství barvy opakovaně stejný odstín je téměř nemožné.

Proto preferuji typizovaný barevný odstín. A mít informaci, který odstín je pro tu kterou barvu nejblíž ( třeba i s přihlédnutím ke stáří barvy) by hledání velice zefektivnilo a zjednodušilo.
Martin HO
 

Příspěvekod mawerick » pon 01 úno, 2010 7:22 am

Martin HO píše:....A mít informaci, který odstín je pro tu kterou barvu nejblíž ( třeba i s přihlédnutím ke stáří barvy) by hledání velice zefektivnilo a zjednodušilo.


To asi půjde velmi těžko. Já dělám většinou s akryl. Tamyiema a u nich si ty barvy míchat musím. Řeším to injekčníma stříkačkama. Napřed ředidlo a potom barvu a další barvu. Pak zkusím pokusný stříkanec a buď stříkám dál nebo přidávám barvu. Výhoda je v tom, že znám skoro přesně jednotlivé poměry jak barvy tak ředidla. Když barvu celou nespotřebuji, tak "hrdlo" stříkačky přelepím páskou. Takhle vydrží i několik měsíců. Časem jsem i odhadl kolik barvy na co spotřebuji a podle toho si připravuji ty stříkačky. Poměry barev jednotlivých odstínů mám zapsané a pokud potřebuji už jednou použitý odstín, tak není problém ho namíchat. A rozdíly nejsou na modelech patrné.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Patrik Novák » pon 01 úno, 2010 1:03 pm

já používám především agamy (vede je nejbližší obchod) ( a mají železniční odstíny dle čsn)
a pak revell (tesco globus) ale ty mě na lmaskovacím silikonu dlouho zasychají

odstíny dle ral , kouknu podle tabulky a pokud není zástupce , buď hledat nebo namíchat

plechovky od barev nevyhazuji všechny cca 10jich mám ve sklenici s ředidlem S6001

když potřebuju namíchat vytáhnu plechovku/dvě , vyčistím , vezmu nebo koupím barvy ze kterých budu míchat , kapátka do očí , nleju barvu (tu které bude nejvíc) asi do půlky plechovky a kapátkem přidávám další odstín , zavřu zamíchám (samo že v plechovce mám šroubek) otevřu kouknu ....................atd ... atd
Patrik Novák
 
Příspěvky: 733
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Zdeněk » pon 01 úno, 2010 11:25 pm

Taky stříkám akryl Tamiya, a je velký problém v odstínech. I když znám RAL, tak mi to není k ničemu,poněvadž bych musel zakoupit vzorník a podle toho míchat. Vzorníky i foto přes monitor je na nic. A taky jelikož japonci zmenšili skleničky a já jich potřebuji větší množství, přešel jsem po doporučení známého na barvy na auta ,akryl PPG. Namíchají mi přesně RAL, 1deci stojí asi 260kč a při naředění 1:1,ne li více, bude barvy dost. Jo a lépe vychází poměr cena-množství než Tamiya akryl, Revel akryl.
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mawerick » úte 02 úno, 2010 6:20 am

Zdeňku a čím ty PPGéčka ředíš? A jaká je "hrubost" pigmentu?
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Zdeněk » úte 02 úno, 2010 1:35 pm

Hrubost pigmentu je podle mně stejná jako u Tamiye. Ředím to ředidlem co mi k nim doporučili RANAL - ředidlo pro akryl.barvy. Jen jedna je nevýhoda, Tamiya smrděla po lihu/taky jsem ji jim ředil/, ale PPG to je síla :shock: , když si k nim čichnu. Proti nim i Mr.Color je jarní vánek. Jinak barvy dodávají v "dvou provedeních", pod lak/ty beru/dají se přelakovat a potom s tvrdidlem,nebo jak se to jmenuje/bere kolega na auto/ super lesk, ale nedají se přelakovat.Plastovou karoserii přelakuji Clear plastic primerem/aby to dobře drželo, potom základem a barvou, po obtiscích přelakuji bezbarvým polomatem.
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod hank » sob 13 úno, 2010 8:34 pm

Patrik Novák: Můžeš prosím prozradit, který nejbližší obchod vede Agamy s normalizovanými odstíny ČSD/ČD? Já to tam asi taky nebudu mít daleko.

A mohl bys mi prosím poslat SZ s tou nečitelnou tabulku?

děkuje a zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků