Tmely

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Tmely

Příspěvekod viktorpe » pát 13 lis, 2009 5:30 pm

Zdravím kolegy na foru. Hledal jsem tady nějaké téma co se týče tmelů, ale nic jsem nenašel.
Teď k jádru pudla jsem začátečník a zkouším stavět M810 do f. LPH zaltím mám slepeno. Dneska jsem si koupil tmel od Humbrolu (Model Filler) a nevím jestli je dostačující nebo raději zahodit a investovat do jiného.
Budu rád za vaše názory a připomínky a taky triky čím nanášet tmel na modely.
velikost TT epocha IV-V, RC buggy 1:6
Uživatelský avatar
viktorpe
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte 31 bře, 2009 12:02 pm
Bydliště: Slatina nad Zdobnicí

Příspěvekod Houmr » sob 14 lis, 2009 9:20 am

No já používám tmel Tamyia, nanáším ho skalpelem. Jinak se dá tmelit i vteřinovým lepidlem. Ale nejlepší je, dát si více práce se sesazováním dílů nasucho, aby se člověk tmelení vyhnul, i když samozřejmě to vždy nejde.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod alexander » sob 14 lis, 2009 10:37 am

Každý tmel má nejaké svoje špecifické vlastnosti a každému z nás "sedí" niečo iné. To čo jeden zatratí, druhý vychváli do neba. Takže neexistuje jednoznačná odpoveď, treba skúšať a skúšať a skúšať.....
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Příspěvekod Patrik Novák » sob 14 lis, 2009 11:38 am

teď mám revell ale dřív jsem používal tamyu a až budu opět kupovat tmel tak jí zase koupím , podle mě je lepší než revell (potřeboval jsem vytmelit plochu na plastu z rubové strany cca 2 cm2 v silnější vrstvě a revell naleptal plast a stáhl ho při vytvrzování do sebe )
též používam skalpel ,
při lepení 810 : střechu lepím v čelech na tmel (k bočnici lepidlem ) jinak tam zůdtává spára
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Radek(T) » pon 16 lis, 2009 7:25 am

Vřele doporučuji navštívit některé fórum plastikových modelů (např. http://www.ipmsnymburk.com/forum/). Do vyhledávání zadat tmel a pročíst si příspěvky. Tmelů je velké množství, mají různé vlastnosti a použití - záleží na konkrétní situaci. Něco jiného je zatmelit drobné škrábance a něco jiného propadlinu v plastu, nebo třeba milimetrovou spáru. Obávám se, že univerzální rada neexistuje.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 lis, 2009 8:12 am

Existuje :D - velké díry - hustý vteřiňák, pro rychlejší zaschnutí přestříknout aktivátorem ve spreji (oboje HVP model), pak přebrousit či opatrně "odmývat" debondérem (odstraňovač vteřiňáku) na hadříku. Po odmytí(zarovnání s okolním povrchem) nechat opět zatvrdnou. Pak lehce přebrousit (nebo přebrousit více když předtím nepoužiješ debondér a brousíš ten vteřiňák). Pak vše tmelené přetřít hustým surfacerem Gunze Mr500 na štětec - po zaschnutí přebrousit a je to :D Případně hustý surfacer vynechat a místo opatrně "zalít" řídkým vteřinákem a opět přebrousit a přeleštit - pak celé stříknout surfacerem / stříkacím tmelem před finálním nástřikem. :D :D

V každém případě, lepíš-li plastovou stavebnici rozpouštědlovým lepidlem, je třeba počítat se 14 dny na pořádné vyschnutí spoje - jinak se ti jakýkoliv tmel co na spoj naneseš stejně bude v budoucnu propadat!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pon 16 lis, 2009 9:31 am

Ano, je to tak jak píše Petr. Nevýhodou tmelů, je ta možnost propadání a čekací doba. U vteřinových lepidel, to čekání odpadá a nehrozí propadání, navíc, pokud to tmelení zasahuje do rytí modelu (i když tady to asi moc nehrozí) tam se tmely mohou při opravě rytí odloupnout, či drolit.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Houmr » pon 16 lis, 2009 9:32 am

Ano, je to tak jak píše Petr. Nevýhodou tmelů, je ta možnost propadání a čekací doba. U vteřinových lepidel, to čekání odpadá a nehrozí propadání, navíc, pokud to tmelení zasahuje do rytí modelu (i když tady to asi moc nehrozí) tam se tmely mohou při opravě rytí odloupnout, či drolit.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Houmr » pon 16 lis, 2009 9:32 am

Ano, je to tak jak píše Petr. Nevýhodou tmelů, je ta možnost propadání a čekací doba. U vteřinových lepidel, to čekání odpadá a nehrozí propadání, navíc, pokud to tmelení zasahuje do rytí modelu (i když tady to asi moc nehrozí) tam se tmely mohou při opravě rytí odloupnout, či drolit.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Radek(T) » pon 16 lis, 2009 10:33 am

Petr Zatrepalek píše:Existuje :D - velké díry - hustý vteřiňák, pro rychlejší zaschnutí přestříknout aktivátorem ve spreji (oboje HVP model), pak přebrousit či opatrně "odmývat" debondérem (odstraňovač vteřiňáku) na hadříku. Po odmytí(zarovnání s okolním povrchem) nechat opět zatvrdnou. Pak lehce přebrousit (nebo přebrousit více když předtím nepoužiješ debondér a brousíš ten vteřiňák). Pak vše tmelené přetřít hustým surfacerem Gunze Mr500 na štětec - po zaschnutí přebrousit a je to :D Případně hustý surfacer vynechat a místo opatrně "zalít" řídkým vteřinákem a opět přebrousit a přeleštit - pak celé stříknout surfacerem / stříkacím tmelem před finálním nástřikem. :D :D

V každém případě, lepíš-li plastovou stavebnici rozpouštědlovým lepidlem, je třeba počítat se 14 dny na pořádné vyschnutí spoje - jinak se ti jakýkoliv tmel co na spoj naneseš stejně bude v budoucnu propadat!

S tím se dá bezpochyby souhlasit. Trochu se ale obávám, že začátečníka který si koupil první tmel to trochu vyděsí :P . Je to sice univerzální návod, ale pro někoho kdo už má něco postaveného :roll:
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 lis, 2009 11:06 am

Nemyslím! Právě naopak - odpadne problém s propadáním a drolením tmelu a zkoušení vyhovující značky tmelu - miliput, humbrol, tamyia, revell, avirilsměska, tmely na auta atp...

Jinak pokud jde o lepení plastu - neznám nic lepšího než Tamiya extra thin cement - díly se daj k sobě a zalejí lepidlem (s lepidlem se dodává i tenký štěteček) - lepidlo má konzistenci vody a zateče do spáry, pak stačí pořádně stisknout a vznikne spoj. Pak to nechat odpařit - u plastů typu stavebnic Tamiya či Hasegawa (tvrdý plast) je spoj 100% vyzrálý už za dva dny. V podstatě obdoba tekutého svařování.

Navíc díky rychlému odpařování má toto lepidlo výborný vlastnosti pro výrobu másterů (předloh). Stačí nanést kapičku a do ní pak špičkou jehly nalepit třeba nýt či matku - děláme takto všechny detaily na našich předlohých v HO i menším....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 lis, 2009 11:09 am

Jinak další typ - fy Gunze dělá i tmel Mr. White putty (v tubě) či jeho "tekutou" verzi Mr. Dissolved putty - obrovská výhoda těchto tmelů je, že se dají po zaschnutí "otírat" vatičkou či hadříkem navlhčeným v Gunze ředidle Mr. Levelling thinner - odpadají tak starosti s větším broušením! Pozor - jedná se klasické, nikoliv stříkací tmely!!!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pon 16 lis, 2009 3:04 pm

Petr Zatrepalek píše:Nemyslím! Právě naopak - odpadne problém s propadáním a drolením tmelu a zkoušení vyhovující značky tmelu - miliput, humbrol, tamyia, revell, avirilsměska, tmely na auta atp...

Jinak pokud jde o lepení plastu - neznám nic lepšího než Tamiya extra thin cement - díly se daj k sobě a zalejí lepidlem (s lepidlem se dodává i tenký štěteček) - lepidlo má konzistenci vody a zateče do spáry, pak stačí pořádně stisknout a vznikne spoj. Pak to nechat odpařit - u plastů typu stavebnic Tamiya či Hasegawa (tvrdý plast) je spoj 100% vyzrálý už za dva dny. V podstatě obdoba tekutého svařování.

Navíc díky rychlému odpařování má toto lepidlo výborný vlastnosti pro výrobu másterů (předloh). Stačí nanést kapičku a do ní pak špičkou jehly nalepit třeba nýt či matku - děláme takto všechny detaily na našich předlohých v HO i menším....

Jinak nejlevnější náhrada je Perchlorethylén, i když asi ne tak 100% kvalitní jako Gunze. Jinak nejlepší bylo filmové lepidlo, v současnosti již asi nedostupné. Jednou mi jedna firma z Prahy nabízela náhradu v podobě. Ethylacetátu kyseliny octové, prý by to mělo být to stejné, pokud tu firmu někdo sežene, je u nich možné si nechat odlít do flašky ze sudu, bohužel jsem adresu někde zašantročil :roll: , takže možnost pro Pražské kolegy.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod viktorpe » úte 17 lis, 2009 7:51 pm

První zkušenosti s tmelem Humbrol, tmel je v tubě jednosložkový, udělal jsem si špachtličku z kousku plastu z mističky od termixu( nevyhovující, moc měkký) druhá zkouška skalpelem po vzoru Houmra dobrá volba. Výhoda nevýhoda je ta, že tmel hodně rychle zasychá(pro mě nevýhoda jsem moc pomalej(chybí zručnost) :D) výhoda je, že se dá brzo brousit cca. patnáct dvycet min. (tenká vrstva). Jinak spokojenost asi proto, že to je moje první dílo. :oops:
velikost TT epocha IV-V, RC buggy 1:6
Uživatelský avatar
viktorpe
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte 31 bře, 2009 12:02 pm
Bydliště: Slatina nad Zdobnicí


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků