Jak na nažloutlá okna

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na nažloutlá okna

Příspěvekod TTmili » úte 22 zář, 2009 1:49 pm

Koupil jsem si vložené díly do patrovky Bpjo kde mě zarazili dvě věci. První je že ačkoli je to TT tak je zespodu uveden výrobce Prefo. To mi ale nevadí, kola se otáčí dobře takže je to jedno. Druhá věc je že okna, původně pravděpodobně čirá zežloutla. Nevím jakto, přisuzuji to stáří a možná i špatnému skladování, možná i materiálu. Ale otázka zní, jak se s tím vypořádat aby to bylo pokud možno co nejvíce čiré? Má s tím někdo zkušenosti, zkoušel to někdo, na měřítku nezáleží, zežloutnout může jakýkoli čirý plast.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod badliner » úte 22 zář, 2009 3:06 pm

Mno ale i opravdové vagony mají zašlá okna..aspoň je nemusiš patinovat...Osobně si myslím, že to je stařím, možná nevhodným vystavením na slunci a že s tím nic moc nepůjde....
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod TTmili » úte 22 zář, 2009 3:33 pm

Toho se bojím že s tím nic nepude udělat. Jelikož dělám cca rok 80 tak je s těmi zašlími okny problém, tehdy byli patráky ve své "vrcholné" formě. Nerad bych házel flintu do žita protože mít okna upatlaný to není moje, jen do jisté míry, tohle je ale moc. Jinak třeba na čelních vozech jsou okna naprosto vpořádku.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod badliner » stř 23 zář, 2009 5:53 pm

A zkusit je pretrit necim co zpruhledni a neni to agresivni...treba Herkules?Nebo tak?
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod diego.dan » stř 23 zář, 2009 6:20 pm

myslím,že pokud je to v hmotě,tím myslím stářím nebo působením UV(to je na umělé hmoty prevít) tak ti nepomůže ani svěcená voda.Jedině přesklít.
Pokud to jde ,tak zkus jedno okno vypreparovat a na něm zkoušet různé přípravky a také ho třeba naříznout,je -li to zažlucení jen na povrchu nebo v celém objemu hmoty.
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Příspěvekod kubulak » čtv 24 zář, 2009 8:56 am

Souhlas s Diego.Danem.
1) bud necim presklit (moznosti je spousta),
2) nebo zkusit sehnat treba uplne rozflakany vrak ale s dobrymi skly, 3) postupy pro "odzluceni" samozrejme zkouset lze, ale byl bych hodne prekvapeny, kdyby se naslo neco, co na to pomuze. Nerikam ze na to nic nezabere, ale doted jsem o nicem takovem neslysel.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod Tomáš » čtv 24 zář, 2009 6:01 pm

Trochu odbočím doufám,že prominete:

Někde se tu před časem debatovalo o jakéci "kapině" co se dá použít pro zasklívání okýnek...co si pamatuju mělo to být něco velmi jednoduše sehnatelného co se nalije do rámu a až to vytvrdne je okno hotovo.....bohužel nemohu najít ten článek :( :( ...ví někdo o čem je řeč
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Vladimír » čtv 24 zář, 2009 6:13 pm

Tomáš píše:Trochu odbočím doufám,že prominete:

Někde se tu před časem debatovalo o jakéci "kapině" co se dá použít pro zasklívání okýnek...co si pamatuju mělo to být něco velmi jednoduše sehnatelného co se nalije do rámu a až to vytvrdne je okno hotovo.....bohužel nemohu najít ten článek :( :( ...ví někdo o čem je řeč

Nemáš na mysli Clear fix? Tady ve fóru lze k tomu najít několik přísvěvků
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod TTmili » čtv 24 zář, 2009 6:25 pm

No okna z jednoho vypadli sami (tak jak to má být u pater) a z druhýho jsem je páčil (jakýsi někdo to tam zalepil čímsi mezi silikonem a žvýkačkou) tak že jsem je rozlámal. Takže minimálně u jednoho budu okna nahrazovat novýma a u druhýho něco zkusím, ale pochybuju (u těch zlámaných jsem zkoušel naříznou, zažloutlý je to skoro celý, možná tak do týhle barevný kombinace takle dávali - kdo má patráky světle zelený s hnědou střechou?).
Jinak co se týče toho zasklívání co o něm mluvil Tomáš, tak tuším že to byla nějaká kontura na sklo, probíralo se to na K-reportu někdy okolo června.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Tomáš » čtv 24 zář, 2009 6:33 pm

TTmili píše:Jinak co se týče toho zasklívání co o něm mluvil Tomáš, tak tuším že to byla nějaká kontura na sklo, probíralo se to na K-reportu někdy okolo června.


jjo myslím,že to bylo ono :idea:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Vladimír » čtv 24 zář, 2009 6:41 pm

Tak to pardon, nic jiného než clear fix mně nenapadl a všechny diskuzní fóra také nesleduji, spíše se tam podívám náhodně.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod Jarda H. » čtv 24 zář, 2009 7:20 pm

Tomáš píše: ..... co se dá použít pro zasklívání okýnek...co si pamatuju mělo to být něco velmi jednoduše sehnatelného co se nalije do rámu a až to vytvrdne je okno hotovo.....bohužel nemohu najít ten článek :( :( ...ví někdo o čem je řeč


Když nevyhovuje Clear Fix :lol: , nebylo to třeba tohle, o čem psal Jirka1 :
citace ... Před nedávnem jsem zkusil LAKfix od Agamy, na opravy poškrábaných či vteřiňákem začouzených skel je to ideální, navíc se to nanáší štětcem. Pro zasklívání reflektorů je to lepší než poptávaný Clearfix. Po vytvrzení lze nanést další vrstvu, takže lze vytvořit i čočky na reflektorech, které jsou pevné, připomíná to (i tvrdostí) sklo.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod TTmili » čtv 24 zář, 2009 7:41 pm

No to by taky mohlo stát za zkoušku, problém by možná byl v tom že zežloutnutí je možná trochu jiný problém než např. "začouzení" vteřiňákem, pokud to ovšem neodstraní vše.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Kalimero » čtv 08 dub, 2010 10:10 am

To zažloutnutí je obecný problém plast.hmot, problém je v tom že tam jaksi nic nechybí(co by se doplnilo) ani nepřebývá(co by se odstranilo,Je to dáno tím že ve výrobě bylo dáno do hmoty málo stabilizátoru(např. dnes nenáviděných ftalátů) a díky tomu hmota pod vlivem vzduchu, teplot a UV změnila vlastnosti - zbarvení a pevnost(většinou zkřehnutí)
Takže ta hmota není zabarvená do žluta, - to by šlo vyčistit, ona je žlutá ze své podstaty - a s tím bohužel nic udělat nejde.Tmu taky neodbarvím :D
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Příspěvekod Ferda » čtv 08 dub, 2010 3:57 pm

TTmili píše:Toho se bojím že s tím nic nepude udělat. Jelikož dělám cca rok 80 tak je s těmi zašlími okny problém, tehdy byli patráky ve své "vrcholné" formě. Nerad bych házel flintu do žita protože mít okna upatlaný to není moje, jen do jisté míry, tohle je ale moc. Jinak třeba na čelních vozech jsou okna naprosto vpořádku.


S tím bych asi až tak nesouhlasil. Zrovna horní šikmá okna pater bývala už po roce provozu docela rezavá (rez z brzdových špalků). Je fakt, že na bočních oknech se to projevilo o dost později.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků