tempery barvení

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

tempery barvení

Příspěvekod diego.dan » stř 26 srp, 2009 1:35 pm

jsem asi negramot,ale nedaří se mi při barvení modelů budov temperami docílit jaksi jednotného nátěru.Mám na kartonu vždy vidět tahy štětcem.Poprvé(u trafačky) jsem myslel,že mám moc hustou barvu tak u další budovy(zastávka) jsem naředil více ale stále je to to vidět.Ani opakovaný nátěr ještě zředěnější barvou nepomohl.Máte někdo nějaký fígl?
Je fakt,že z větší dálky to téměř není vidět(cca 50cm) ale stejně se mi to moc nelíbí.Přiložené fotky nejsou moc kvalitní,takže omluva je na mé straně.
[img=http://img33.imageshack.us/img33/5985/tempery008.th.jpg]

[img=http://img197.imageshack.us/img197/3760/tempery002.th.jpg]

[img=http://img262.imageshack.us/img262/4193/tempery005.th.jpg]
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Příspěvekod vonBahnhof » stř 26 srp, 2009 8:17 pm

Čau, zkus tzv. tupování. Vem širší plochý štětec a kolmo místo vedle místa ťupkej hustší barvu na karton. Hlavně to musí být jen bodový dotyk a ne tah. Zopakuj to několikrát a udělá to pěknou strukturu hrubší omítky. Můžeš zkusit taky ťupat molitanovou houbičkou namočenou v barvě. Ještě mě napadá takový ten malý molitanový váleček na nanášení barev, ale to spíš na větší plochy.
HO Lenz digital, IV./V. epocha, ČD, DB
http://von-bahnhof.rajce.net
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Příspěvekod diego.dan » pon 30 lis, 2009 9:05 pm

ještě z jiného soudku ale podobného.
Dostal jsem se do stadia umístění tunelu.Mám ho nabarvený,připravenou klenbu ale nevím čím ajak znázornit takové to typické očouzení vršku klenby a hlavně portálu.Koukal jsem na Houmra a jeho tunel ze "šmirglpapíru" a ten to dělal vodovkama!?.Jak případně naředit,půjde to vůbec na můj povrch?Jen pro info,já mám portál - výlisek od Nocha,podle mě styrodur.
Díky.
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 30 lis, 2009 9:29 pm

Jí to dělal technikou suchého štětce černou temperou a výsledek byl uspokojivý. Bylo to na sádrový odlitek, ale stejně tak to půjde na styrodur.
Ale technik jistě půjde použít spousta dalších...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod DJmanasek » čtv 25 bře, 2010 1:39 am

Na hrubou omítku jsem vyzkoušel zajímavý tip, a funguje to parádně.

Potřebujete herkules, křemičitý písek a tempery. Zkoušel jsem bílou zeď a beton.
Takže, já to zkoušek na balsu a výsledek bych řekl moc dobrý.

Naneseš štětcem na dřevo tenkou vrstvu lepidla herkules, vysypeš to křemičitým pískem, zbytek co se nechytne tak oklepeš, necháš tak hodinku trošku zaschnout. Potom naneseš jemně šedou barvu. necháš zaschnout a máš beton :)

S bílou zdí jsem to dělal tak, že jsem nanesl na dřevo bílou temperku, a dříve než zaschla, posypal jsem ji kř. pískem a trošku rozetřel štětcem. Výsledný efekt opět nebyl zlý :)
DJmanasek
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 16 bře, 2010 6:06 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Houmr » čtv 25 bře, 2010 7:12 am

diego.dan píše:ještě z jiného soudku ale podobného.
Dostal jsem se do stadia umístění tunelu.Mám ho nabarvený,připravenou klenbu ale nevím čím ajak znázornit takové to typické očouzení vršku klenby a hlavně portálu.Koukal jsem na Houmra a jeho tunel ze "šmirglpapíru" a ten to dělal vodovkama!?.Jak případně naředit,půjde to vůbec na můj povrch?Jen pro info,já mám portál - výlisek od Nocha,podle mě styrodur.
Díky.

Jak psal Dan možností je vždy více. Klidně by jsi mohl zkusit i černý pigment.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 25 bře, 2010 4:59 pm

DJmanasek píše:Na hrubou omítku jsem vyzkoušel zajímavý tip, a funguje to parádně.
Potřebujete herkules, křemičitý písek a tempery...výsledek bych řekl moc dobrý.

No asi jak na jaké měřítko :-)
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: tempery barvení

Příspěvekod milan ferdián » sob 23 bře, 2013 11:42 am

Kluci,též se na Vás obracím pro radu.Barvil jsem asfaltovou silničku,též způsobem tupování,abych na povrchu neměl tahy štětcem.Jenže po uschnutí barvy mi stále připadá na můj vkus silnička stále tmavá (viz pivovar Lobeč).Jak ji zesvětlit.Používám klasiku temperové barvy.Rada se týká i na kostkovanou dlažbu od Auhaugenu,zesvětlit a zároveň využít tmavý podklad pro zvýraznění spojů mezi položenými kostkami.Samozřejmě měřítko N/1:160 :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: tempery barvení

Příspěvekod fulda » sob 23 bře, 2013 11:56 am

Občas tempery "zesvětluju" tak, že je přejedu "suchým štětcem" bílou.
Já pracuju tak, že na noviny vymáčknu kousek bílé tempery, trochu o ní umaži štětec (používám na to tvrdší štětce) a dokud to maluje, tak šmrdlám po těch novinách, pak s tím udělám pár rychlejch tahů po modelu.
To celé opakuju tak dlouho, až se mi to barevně líbí.
Někdy to přetupovávám vlhkou houbičkou, nebo spíš takovým tim jako hadrem na nádobí, to je trochu pevnější.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: tempery barvení

Příspěvekod milan ferdián » sob 23 bře, 2013 2:04 pm

Vyzkouším.A co s tou dlažbou?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: tempery barvení

Příspěvekod mnitka » ned 24 bře, 2013 7:27 am

Tempery nepoužívám, vadí mi možnost poškození nátěru byť jen kapkou vody, špatně odloženým mokrám štětcem...atd.

Dlažba od Auhegenu bude v základu asi šedá. Pokud bych měl k dispozici pouze tempery
-buď bych celý povrch natřel barvou kterou bych chtěl mít zbarvené spáry a následné bych vlkým hadříkem barvu z povchu utřel
-nebo bych celý povrch natřel roztokem velice naředěné tempery a vody, barva by po vyschnutí měla zůstat pouze ve spárách, pokud by bylo třeba je možené opět doladit vlhkým hadříkem
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: tempery barvení

Příspěvekod milan ferdián » ned 24 bře, 2013 7:35 am

mnitka píše:Tempery nepoužívám, vadí mi možnost poškození nátěru byť jen kapkou vody, špatně odloženým mokrám štětcem...atd.

Dlažba od Auhegenu bude v základu asi šedá. Pokud bych měl k dispozici pouze tempery
-buď bych celý povrch natřel barvou kterou bych chtěl mít zbarvené spáry a následné bych vlkým hadříkem barvu z povchu utřel
-nebo bych celý povrch natřel roztokem velice naředěné tempery a vody, barva by po vyschnutí měla zůstat pouze ve spárách, pokud by bylo třeba je možené opět doladit vlhkým hadříkem

A co tedy používáš ?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: tempery barvení

Příspěvekod mnitka » ned 24 bře, 2013 7:55 am

A co tedy používáš ?


...akryly. olejovky, syntetiky.

Určitě půjde použít i tato technika http://www.mnitka.com/barevna-uprava-zdiva/ , s vyloučením stříkací pistole. Prostě jen natřít základem (akrylovkou) poté napustit spáry a to lze jak olejovkou tak i zředěným akrylem.
Akrylové barvy nesmrdí a poměrně rychle schnou, takže pro práci v bytě není lepších barev. Je-li na závadu rychlé schnutí dá se koupit retardér, který dá barvě vlastnosti olejovek http://mnitka.webnode.cz/techniky/patin ... i-barvami/ .

A ještě něco..., pro práci např na zmíněné dlažbě nebo silnici, zdi , skalách a celé přírodě není nutné kupovat drahé modelářské barvy. Kvalitou postačí např. http://www.koh-i-noor.cz/akryl . A modelařina hned tolik nestojí :wink:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: tempery barvení

Příspěvekod milan ferdián » ned 24 bře, 2013 8:14 am

Děkuji za info a tipy.Akrylátovými barvami též disponuji.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: tempery barvení

Příspěvekod Radek » ned 24 bře, 2013 8:14 pm

Jiná metoda: Natřít vše řídkou tmavou a potom tupovat hodně suchou houbičkou světlejší odstíny. Houbičku jsem pořádně stáhl drátem, ať nemůže pít. Tři vrstvy, každá další světlejší a sušší. Výsledek: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Bila_1930_-_HO/#37.jpg
Inspirace: http://www.stummiforum.de/viewtopic.php ... a&start=50
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků