Jak odstranit lak z kastle

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak odstranit lak z kastle

Příspěvekod Tom » pon 06 črc, 2009 4:50 am

Chtěl jsem se zeptat, zda někdo z vás nemá zkušenost, jak odstranit z kastle lak (použil jsem PRIMU ve spreji)? Vytvořil jsem hodně silnou vrstvu (chtěl jsem s povrchem sjednotit obtisky, ale bohužel se to moc nepovedlo) a teď začíná lak odprýskat a model spíše hyzdí. Budu muset odstraňovat barvu a natírat znovu, nebo se to dá ještě zachránit?
Díky za tipy!
Tom
 
Příspěvky: 89
Registrován: ned 26 říj, 2008 8:51 am

Příspěvekod MirekTT » pon 06 črc, 2009 6:27 am

Totální odbarvovač šetrný k plastu je brzdová kapalina. Stačí celou kastli ponořit na noc a na druhý den setřít zbytky barvy štětcem a dobře opláchnout. Pozor - brzdovka bere i tmel Tamia a jemu podobné. Zkoušel jsem i louh, ale není to ono. Navíc ten šupinkový se silně zahřívá a deformuje teplem plast. Agama odbarvovače jsem nezkoušel.
Jak to ještě zachránit, to nevím. Asi bych začal znovu. Mně se začly povrchovky dařit, když jsem je dělal s vědomím, že to mohu v případě nezdaru kdykoliv zopakovat.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 06 črc, 2009 10:05 am

Můžeš použít lihové ředidlo agama - nebo jejich odbarvovač, jde prakticky o totéž, ale v silnější koncentraci. Natřeš to štětcem nebo ponoříš do toho roztoku. Barva by měla zbobtnat a pak jít hrubým štětcem "odrápat". Tmely to ale bere taky! Lak můžeš krom odbarvování též opatrně lokálně odbrousit vhodným velmi jemným šmirglem nebo brusnou síťkou. Já na to používám kovovou síťovinu co se používá ve sklárnách k leštění forem.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hloubkar » pát 11 pro, 2009 1:23 pm

Na odbarvení používám ten odbarvovač Agama. Menuje se Purisoll. Já s ním pracuju tak, že dotyčnou plochu potírám a když vidím, že už je dost odpařenej tak znova a znova dokud nezačne barva krabatět a potom ji sundavám plochým štětcem, jako bych ji stíral škrabkou. Stačí trocha opatrnosti a vydržej to i lepty přilepený momenťákem. Štětec na to používám plochou Tamyia No.3 a No.0.
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 11 pro, 2009 5:42 pm

Hloubkar píše:Na odbarvení používám ten odbarvovač Agama. Menuje se Purisoll. Já s ním pracuju tak, že dotyčnou plochu potírám a když vidím, že už je dost odpařenej tak znova a znova dokud nezačne barva krabatět a potom ji sundavám plochým štětcem, jako bych ji stíral škrabkou. Stačí trocha opatrnosti a vydržej to i lepty přilepený momenťákem. Štětec na to používám plochou Tamyia No.3 a No.0.


Purisol je agresívnější verze lihového ředidla Agama - a i dražší... Jinak to samé umí i sítotiskové ředidlo. Nejlepšího výsledku ale dosahuju gunze ředidlem - právě tohle úterý jsem komplet a v pohodě odbarvil roco brejlovce až na základovou červenou - ten slovenský má opravdu kaslti z červeného plastu :D. Vzal jsem dvě střední lahvičky gunze ředidla, nalil to do vhodné podlouhlé nádoby a model do ní vložil - tak aby byla ponořená komplet jedna jeho strana. Po cca 5minutách jsem štětcem začal smývat barvu z modelu. To samé na všech stranách kastle. Za 15 minut bylo hotovo, pak jsem kastli nechal oschnout, "odmastil" lihem a rovnou stříkal nový kabát. Gunze ředidlo jsem přecedil přes punčochu do připravené plechovky po staré barvě a mám ho připravené na další odbarvování... Fotky jak kastle vypadá po odbarvení najdete na odkazu tady:

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 9771758178
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hloubkar » sob 12 pro, 2009 9:43 pm

...a když si to spočítáme, tak gunze ředidlo vyjde mnohem levnějc než Purisol... :idea: A použil jsi jaký? Zelený, žlutý, nebo modrý? To modrý mi přijde nejagresivnější. Čistím s ním pistoli (Gunze C moc nepoužívám, tak ho mám aspoň k tomuhle účelu).
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 13 pro, 2009 11:02 am

Hloubkar píše:...a když si to spočítáme, tak gunze ředidlo vyjde mnohem levnějc než Purisol... :idea: A použil jsi jaký? Zelený, žlutý, nebo modrý? To modrý mi přijde nejagresivnější. Čistím s ním pistoli (Gunze C moc nepoužívám, tak ho mám aspoň k tomuhle účelu).


Mr. Color Levelling Thinner s modrým uzávěrem
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Hloubkar » pon 14 pro, 2009 2:53 pm

Leveling. Jasny. Ja mam tu velkou lahev 400ml a ta má žlutou etiketu. Jaký víčko měla už nevím. Dal jsem si na to dávkovací co dělá taky přímo Gunze.
http://obchod.valka.cz/product_info.php ... -vieko-3ks
Blbě se to z toho přelejvá a kdybych tu velkou lahev vylil, tak by pak bylo strašně moc sprostých slov :D S tímhle už mám klidný spaní :lol:
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků