fixace kameného prachu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

fixace kameného prachu

Příspěvekod Jarda 8 » pát 12 čer, 2009 6:29 pm

Zdravím . Poradtemi prosím. chtěl bych se zeptat , jak mám fixovat prach přesátý z normální kamenné drtě z lomu, když cvičně posypu suchým prachem cestu nebo plac u továrničky abych vytvořil takovou šatolinu , tak se mi to moc líbí , z ruzného kamene ruzné odstíny a výsledek dobrý , ale když jsem to zkusil naostro ,povrch potřel řidkým herkulesem a pak posypal , tak po zaschnutí ostalo vše stejného a tmavého odstínu tak jak se to promočilo lepidlem. jak mám ten prach fixovat aby zustal vypadat tak jako když je suchý jen tak nasypaný? Volně sypaný nechci nechávat kuli udržbě modelu a kuli lokomotivám na které by se chytal.
Jarda 8
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 12 bře, 2009 7:00 pm
Bydliště: Středočeský kraj

Příspěvekod Martin HO » pát 12 čer, 2009 6:48 pm

Já to dělám tak, že to opatrně zakápnu Herkulesem zředěným vodou v poměru cca 1 : 3 (3 díly vody) do které přidám na cca 0,25 l 1 kapičku jaru.
Martin HO
 

Příspěvekod MirekTT » pát 12 čer, 2009 8:10 pm

Já na tohle používám matný bezbarvý balakryl. Zakapávám to jako Martin HO. Cestu jsem sypal ze stavebního lepidla na dlažbu, které je středně světlé a po namočení ztmavne. Po uschnutí opět zesvětlá, ale malinko tmavší od původního odstínu zůstane. To je fakt. Eventuelně když nenajdeš optimální řešení, zapraš to pak pigmentama. Drží na těchto přírodních materiálech skvěle.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: fixace kameného prachu

Příspěvekod michal_n_cz » ned 14 čer, 2009 1:13 am

Jarda 8 píše:Zdravím . Poradtemi prosím. chtěl bych se zeptat , jak mám fixovat prach přesátý z normální kamenné drtě z lomu, když cvičně posypu suchým prachem cestu nebo plac u továrničky abych vytvořil takovou šatolinu , tak se mi to moc líbí , z ruzného kamene ruzné odstíny a výsledek dobrý , ale když jsem to zkusil naostro ,povrch potřel řidkým herkulesem a pak posypal , tak po zaschnutí ostalo vše stejného a tmavého odstínu tak jak se to promočilo lepidlem. jak mám ten prach fixovat aby zustal vypadat tak jako když je suchý jen tak nasypaný? Volně sypaný nechci nechávat kuli udržbě modelu a kuli lokomotivám na které by se chytal.
Se stmavnutím je třeba počítat. Herkulesem to tmavne více. Zkus použít jiné lepidlo - Polák mi říkal, že to jeho alkydové co nabízí stmavuje minimálně.
Michal
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků